reklama

Rewolucja w emeryturach 2019. Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi? [14.11.2019 r.]

Zbigniew Biskupski AIPZaktualizowano 
Rozpatrywany przez rząd projekt ustawy zakłada, że każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Marek Szawdyn / Polska Press
Na posiedzeniu Rady Ministrów odbytym we wtorek 6 listopada rząd podjął ostateczną decyzję o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), przyjmując stosowną projekt ustawy w celu skierowania jej do prac w Sejmie. Ostatecznie osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały szybko zdecydować czy zostaną one przekazane na IKE czy do pozostałych składek emerytalnych gromadzonych przez ZUS.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych w fundusze inwestycyjne prowadzące indywidualne konta emerytalne, zasilone aktywami pochodzącymi z OFE - które to aktywa stanowią obecnie ok. 162 mld zł.

- Przygotowując projekt ustawy, kierowaliśmy się założeniem przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, że konieczne jest ustawowe zagwarantowanie, że środki wpłacane do OFE to oszczędności emerytalne Polaków– cytowany w komunikacie prasowym podkreśla minister Jerzy Kwieciński. Dlatego pieniądze z OFE zostaną domyślnie przeniesione do instrumentu jakim są Indywidualne Konta Emerytalne. - W projekcie ustawy zapisaliśmy wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa– podkreśla szef resortu inwestycji i rozwoju.

Do wyboru: IKE lub ZUS

Każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Pierwszym będzie domyślna opcja przeniesienia środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), z możliwością jego dalszego zasilania, już zupełnie dobrowolnego na takie IKE od dnia likwidacji OFE nie będzie trafiała żadna część składki emerytalnej.

– Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł, poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80 proc. trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań.

Drugim rozwiązaniem będzie całkowite przekazanie zgromadzonych w OFE środków - średnio jest to 10 233 zł - do ZUS, na konto emerytalne, na które obecnie trafiają składki emerytalne ubezpieczonego (potrącane z wynagrodzenia i płacone przez pracodawcę) czyli funkcjonujące w ramach tzw. I filara. W przypadku tych osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W ciągu trzech miesięcy osoba, która wybierze ten wariant będzie musiała złożyć deklarację o przeniesieniu środków zgromadzonych na jego rachunku w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W tym drugim przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Przy przekazaniu środków do ZUS nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.
Takie rozwiązanie wynika z faktu, iż emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.

System dobrowolnego oszczędzania kapitałowego w Polsce

Jak podkreśla się w uzasadnieniu do ustawy, służy ona realizacji jednego z celów założonego w rządowej Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z pięciu jej filarów jest filar „Kapitał dla rozwoju”, którego elementem jest Program Budowy Kapitału (PBK), będący narzędziem budowania oszczędności Polaków. PBK ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego obywateli i stabilności systemu finansów publicznych, rozwój lokalnego rynku kapitałowego oraz podniesienie potencjału rozwoju gospodarki.
PBK ma zapewnić poszerzenie dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Z kolei silny rynek kapitałowy jest niezbędny dla budowy silnych fundamentów gospodarki, podwyższania potencjału wzrostu dochodów indywidualnych i PKB, co długoterminowo sprzyja wzmocnieniu stabilności systemu emerytalnego oraz wzrostowi świadczeń emerytalnych.

W praktyce to "dorżnięcie" OFE

Warto też przypomnieć, że w ramach zmian w systemie emerytalnym przeprowadzonych w 2014 r. już wtedy przetransferowano 51,5 proc. aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych do ZUS. Powyższe w połączeniu z zastosowaniem tzw. „suwaka bezpieczeństwa”, tj. mechanizmu przekazywania całości składek danej osoby z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) do ZUS w okresie 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, doprowadziło do faktycznej likwidacji filaru kapitałowego w polskim systemie emerytalnym.
W konsekwencji

w obecnym systemie żaden ubezpieczony nie otrzymuje emerytury z OFE.

Na skutek działania suwaka bezpieczeństwa wszystkie jego składki emerytalne ostatecznie trafiają do ZUS, przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.

Jak podkreślają autorzy projektu ustawy likwidującej OFE, pozostawiając w 20114 r. funkcjonowanie OFE w okrojonym kształcie, przyjęto rozwiązanie sprzeczne z celami reformy emerytalnej z 1997 r.

Koniec przymusowego transferu do ZUS

Przyjęte przez projekt ustawy rozwiązania po wejściu w życie mają na nowo stworzyć silny drugi filar (kapitałowy) tego systemu, który będzie opierał się m.in. na instrumentach indywidualnych, jakimi będą powszechne indywidualne konta emerytalne, dostępne dla każdego i zasilone środkami pozostającymi aktualnie w OFE.
Stanie się tak w związku z tym, że obecni członkowie OFE uzyskają prawo do pozostania w filarze kapitałowym aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, bez przymusowego transferu ich środków do ZUS, tak jak to jest obecnie.
Likwidacja OFE nastąpi zaraz po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw, z 1 dniem miesiąca następującego zaraz po tym wydarzeniu.

100 milionów euro z Funduszy Norweskich na rozwój przedsiębiorczości

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w emeryturach 2019. Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi? [14.11.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
stęskniony

a kiedy będzie jakaś reklama dentystów konowałów na gazecie? Albo jakiego dewelopera z cudownym osiedlem blisko lasu na Partynicach 3 minutki od rynku?

co do konowałów..pracując za granicą całe usługi miałem refundowane przez kase chorych...w Polsce przyzwyczaili ludzi że za konowała trzeba słono płacić...a ząb i tak wylecie...wcześniej czy później...

M
Mrs Christy Walton

Poszukujesz pożyczki konsolidacyjnej, pożyczek niezabezpieczonych, pożyczek biznesowych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, kredytów studenckich, pożyczek osobistych, pożyczek bitcoinowych, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom fizycznym o niskich i rozsądnych stopach procentowych w wysokości 2%. E-mail na adres: christywalton355@gmail.com

d
dzezik
7 listopada, 14:00, qwer:

Jakie 15% przecież już raz pobrano mi podatek od pensji. Co najwyżej od zysków tylko jak to wyliczą? Więc najlepiej łup 15% i po krzyku. Nie mam już ani za grosz zaufania do tego b............ kraju.

11 listopada, 16:55, Gość:

Trochę jest w tym prawdy

Skladki zus/ofe nie sa opodatkowane. Zerknij na swoj kwitek placowy.

Z
Z_E_D

Nie odpowiedzieliście na zadane w tytule pytanie: co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?

Pieniądze tam zgromadzone poszły na akcje. To akcje mają wartość, a nie zapis ich wartości przeniesiony do ZUS. Co się stanie z tymi akcjami? Kto je będzie miał? Obywatele oszczędzali i został im zapis księgowy. Ktoś nie oszczędzał i będzie miał akcje. Przecież nie mogą mieć i jedni i drudzy, bo to dodrukowywanie 160mld złotych. Przecież akcji nie da się spalić, ani umorzyć (jak to miało miejsce w przypadku obligacji w 2014 roku), ktoś na tym zarobi.

P
Piotr 2899

Szanowny Panie Premierze dla czego okradacie Polakow? Tworzac takie ustawy zrazacie nas do tego żeby odkladac srodki np na PPK bo za jakis czas znowu przyjdzie jakis polityk i ukradnie nam ciężko zarobione pieniadze na emeryture.

Jednak Polskie przyslowia mowia prawde obiecanki cacanki a glupiemu radość.

Ja wypisalem sie z PPK raz juz odkladalem na emeryture prawie 20 lat.

G
Gość
9 listopada, 04:10, Krzysiu:

Kazdy psioczy psioczy, a ilu z was bylo na glosowaniu?

Ponad polowa narodu to betony, ktore ida zaglosowac na 500. A ten kto ma wiecej i mysli troche to w wiekszosci piz..y nie ruszy zdomu zeby zaglosowac, bo po chu..j. Wiec tak juz bedzie, i bedzie coraz gorzej. jak sobie sami nie zagwarantujemy emerytury inwestujac, to bedziemy wpierdalac bataty na starosc i srac w pieluche a nie w pampersa.

Po co się ruszać na głosowanie jak nie ma na kogo. Obojętnie kto by

nie rządził zrobiłby podobnie. Lepiej to już było. Teraz takie czasy ,że

w dalszym ciągu jest kryzys o którym się nie mówi. Prawie wszystkie

państwa świata są zadłużone, 1/3 obligacji ma ujemne oprocentowanie,

wszędzie kreatywna księgowość. Wszędzie mówi się o wydłużaniu wieku emerytalnego i starzeniu się społeczeństw w krajach zachodnich.

Z
Zło dzie je!

19mld! Tel 15% to 19mld zł!!! Przyczepi się do lepkich lapek pisiorków. Jest to mniej niż to co ukradło PO ale kradzież to kradzież.

G
Gość

Nic nie wierzę, podpisałam 2 filar bo rząd przedstawiał same wielkie korzyści z tego płynące.Ile było propagandy, wystąpień. Sami specjaliści od ekonomii udawadniali co to jest za super stwór OFE. Dałam się namówić :(. Przeszłam na emeryturę i nie było możliwości jednorazowej wypłaty środków , które uzbierałam w OFE co też ponoć miałam mieć do wyboru.

G
Gość
7 listopada, 14:00, qwer:

Jakie 15% przecież już raz pobrano mi podatek od pensji. Co najwyżej od zysków tylko jak to wyliczą? Więc najlepiej łup 15% i po krzyku. Nie mam już ani za grosz zaufania do tego b............ kraju.

Trochę jest w tym prawdy

a
alan

zabrać 500 patologii, bogatym , samozatrudnionym i nierobom i nie trzeba będzie likwidować OFE

G
Gość

Oddajcie szmatławcy Tomkowi Komendzie 19 milionów plus odsetki

G
Gość

"""Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?"""

----------------

A tam jeszcze coś pozostało ?

u
ula

oplata przeksztalcenopwa 15 proc kto to i tylko 15 wymyslil mogl np 50 proc przecie to jawne zlodziejstwo i grabierz niestety tutaj PIS SIE NIEPOPISAL a mialo byc normalnie

K
Krzysiu

Kazdy psioczy psioczy, a ilu z was bylo na glosowaniu?

Ponad polowa narodu to betony, ktore ida zaglosowac na 500. A ten kto ma wiecej i mysli troche to w wiekszosci piz..y nie ruszy zdomu zeby zaglosowac, bo po chu..j. Wiec tak juz bedzie, i bedzie coraz gorzej. jak sobie sami nie zagwarantujemy emerytury inwestujac, to bedziemy wpierdalac bataty na starosc i srac w pieluche a nie w pampersa.

G
Gość

Skoro nacjonalizacja oszczędności w OFE nie spowodowała rewolucji na ulicach to następnym etapem będzie nacjonalizacja IKE za rok czy dwa jak temu rządowi zabraknie pieniędzy. Ale dla baranów głosujących w wyborach na kłamców i oszustów nie są ważne emerytury w przyszłości tylko ważne jest nażreć się za 500 dzisiaj.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3