Rewolucja w podatku od najmu: 22.02.2021. Do dziś musisz podjąć decyzję: ryczałt czy PIT. Korzyści z ryczałtu od najmu jak go płacić

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od 2019 r. nie trzeba składać formalnego zawiadomienia o wyborze ryczałtu od najmu - wystarczy wpłacić ryczałt należny za styczeń do 20 lutego; w 2021 r. ze względu na kalendarz, do 22 lutego. Sławomir Kowalski / Polska Press
Najem prywatny jako źródło dochodu interesuje setki tysięcy Polaków bowiem wynajmowanie mieszkań czy choćby tylko pokoju od lat staje się coraz popularniejszą formą uzyskiwania dochodów – a w posiadanie takiej nieruchomości wchodzi się najczęściej albo poprzez nabycie jako formę inwestowania nadwyżek finansowych albo drogą dziedziczenia. Od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się przepisy dotyczące podatku od najmu w formie ryczałtu.

Na początek dobra wiadomość: czasu na wybór formy opodatkowania, w tym zdecydowanie się na ryczałt jeszcze trochę zostało. Termin upływa bowiem ustawowo 20 lutego, a w praktyce (kalendarzowo) w tym roku - 22 lutego. Ale tak czy owak to już ostatnie dni na policzenie, analizę i ostateczne decyzje co do formy płacenia podatku. Zarówno zasady ogólne PIT jak i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mają swoje dobre strony, ale też i wady. Jednak co dla jednego podatnika będzie wadą, dla innego może być zaletą, więc?

Warto przed wyborem decyzji o ryczałcie od najmu wszystko dokładnie przeliczyć. Ryczałt nalicza się i płaci od przychodu brutto (bez odliczania kosztów własnych). Przy opodatkowaniu według skali tabeli podatkowej można pomniejszyć przychód o koszty, w tym np. remontu czy zakupu mebli i wyposażenia (za pośrednictwem amortyzacji). Po uwzględnieniu kosztów może się okazać, że podstawa opodatkowania zmniejszy się do tego stopnia, że warto będzie zapłacić 17 proc. PIT (pamiętając, że wtedy dochód z najmu sumuje się z innymi dochodami podlegającymi opadkowaniu według skali podatkowej czyli np. z pracy czy emerytury; jeśli suma przekroczy w 2021 r. 85 528 zł, stawka podatku wyniesie już 32 proc.).

Od strony podatkowej przez cały czas wiele było niejasności i sporów z fiskusem, zwłaszcza w odniesieniu do tzw. najmu prywatnego, zwanego też najmem okazjonalnym, zwłaszcza o klasyfikowanie źródła przychodu, z presją fiskusa by w przypadku zwłaszcza kilku mieszkań uznawać, że jest to działalność gospodarcza.

Zmienione pod koniec 2020 roku i obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy dotyczące opodatkowania najmu ryczałtem powinny tę sytuację rozjaśnić-zmienić. To zaś z kolei sprawi, że wiele osób zainteresuje się powrotem do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania najmu. A w międzyczasie zmieniło się tu sporo zasad, np. co do trybu wyboru formy opodatkowania.

Rewolucja w podatku od najmu: 22.02.2021. Do dziś musisz podjąć decyzję: ryczałt czy PIT.  Korzyści z ryczałtu od najmu jak go płacić

Ryczałt od najmu 2021: zasady

  • Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
  • Według stawki 10 proc. opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1). Świadczenie tych usług, dotychczas wyłączało opodatkowanie ryczałtem.
  • Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
  • Dodatkowo, te dwie stawki przewidziane są dla przychodów ze świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87), innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów oraz wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72).

Rząd szykuje jednak poważne zmiany w programie Rodzina 500 plus. Będzie podwyżka i systematyczna waloryzacja wysokości świadczenia. Od kiedy? Po prostu kliknij w ten tekst

Ryczałt od przychodów z najmu 2021: kiedy i czy zgłaszać wybór formy opodatkowania

Przez wiele lat obowiązywała zasada, iż wyboru ryczałtu należy dokonać do 20 stycznia nowego roku podatkowego, zupełnie inaczej niż w przypadku zasad ogólnych gdy ten termin przypadał na 20 lutego.
Teraz zasady zostały ujednolicone i terminem tym jest 20 lutego (termin wpłaty pierwszej zaliczki czy w tym przypadku ryczałtu – za styczeń).
Co ważne, w 2019 r. została wprowadzona norma, zgodnie z którą w przypadku prywatnego najmu nie trzeba zawiadamiać o wyborze formy opodatkowania – wystarczy do 20 lutego zapłacić pierwszy ryczałt od najmu i jest to traktowane przez fiskusa jako dokonanie wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania na dany rok podatkowy.
Wynika to wprost z treści art. 9 ust. 4 ustawy o podatku zryczałtowanym: w przypadku osiągania przychodów z jamu równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu.

Nie ma jednak przeszkód formalnych, by jednak niezależnie od tego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu, zwłaszcza jeśli w 2020 r. płaciliśmy podatek od najmu na zasadach ustawy o PIT a nie w formie ryczałtu.

TEMAT DNIA! Kliknij i przeczytaj!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2021: do kiedy płacić

Zgodnie a zrt. 21 ustawy o podatku zryczałtowanym, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – upływem terminu określonego na złożenie zeznania.
Podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania.

Majówka 2021

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Materiały promocyjne partnera

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Materiały promocyjne partnera

Książka w prezencie? Świetny pomysł

miejsce #6

Tajemniczy Ktoś

22,06 zł
miejsce #15

Poezje wybrane

21,50 zł
miejsce #17

Dzidek

26,80 zł
miejsce #18

Diabelski układ

23,28 zł
miejsce #20

Największy sekret

33,38 zł
Materiały promocyjne partnera

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

miejsce #4

ADIDAS ACTIVE BODIES 100ml

117,99 zł50,99 zł-57%
miejsce #11

Jesus Del Pozo HALLOWEEN MAN 125ml

219,99 zł139,99 zł-36%
Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

miejsce #19

Medisana

Medisana MCN 88930

399,99 zł
miejsce #20

Medisana

Medisana MC 825

697,30 zł
Materiały promocyjne partnera

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w podatku od najmu: 22.02.2021. Do dziś musisz podjąć decyzję: ryczałt czy PIT. Korzyści z ryczałtu od najmu jak go płacić - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W artykule są dwa istotne błędy. Najem prywatny nie znaczy to samo, co okazjonalny - okazjonalny zawiera się u notariusza i stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla wynajmującego. Dwa: podatek wpłaca się na indywidualne mikrokonto a nie na konto Urzędu Skarbowego - trzeba wpisać każdorazowo ten numer przy dokonywaniu przelewu (rodzaj przelewu PPE).

Dodaj ogłoszenie