Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwaty przyrodnicze pod Przemyślem

Norbert Ziętal
W tym roku odrestaurowano początek trasy, podziemia pod głównym budynkiem Urzędu Miejskiego. Gotowych jest kilka sal, trwają prace w kolejnych.
W tym roku odrestaurowano początek trasy, podziemia pod głównym budynkiem Urzędu Miejskiego. Gotowych jest kilka sal, trwają prace w kolejnych. Norbert Ziętal
Zaprosiliśmy Czytelników na wakacyjną wyprawę szlakiem podkarpackich cudów natury. Dzisiaj polecamy rezerwaty przyrodnicze znajdujące się w Przemyślu i najbliższych okolicach tego miasta.

Jest co oglądać i podziwiać. W niewielkiej odległości od Przemyśla można zobaczyć przyrodnicze rzadkości, występujące tylko w tym regionie. Choćby brzoza czarna, sporadycznie pojawiająca się w południowej Polsce. Torfowiska w gminie Dubiecko. Len austriacki w Przemyślu. Szachownica kostkowata w Krównikach.

Przemyśl znany jest z pierwszowojennej twierdzy. Przyrodnicy często podkreślają, że wchodzące w jej skład forty odegrały niemałą rolę w ochronie przemyskiego środowiska naturalnego. Wprawdzie najpierw, podczas budowy, forty zburzyły krajobraz, ale później, jak twierdzą autorzy przewodnika "Przemyskie krajobrazy", wydanego przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu "odegrały rolę swoistego schronu i uchroniły przed urbanizacją te wartościowego z przyrodniczego punktu widzenia tereny".

Drapieżna roślina na torfowiskach

Perełka polskiego renesansu. Od tego roku, w cenie biletu za wstęp do parku, można zwiedzać również dziedziniec zamkowy. Jest możliwość zwiedzenia z
Perełka polskiego renesansu. Od tego roku, w cenie biletu za wstęp do parku, można zwiedzać również dziedziniec zamkowy. Jest możliwość zwiedzenia z przewodnikiem komnat. W sezonie często odbywają się tutaj atrakcyjne imprezy. Norbert Ziętal

W tym roku odrestaurowano początek trasy, podziemia pod głównym budynkiem Urzędu Miejskiego. Gotowych jest kilka sal, trwają prace w kolejnych. (fot. Norbert Ziętal)- Do najciekawszych rezerwatów pod Przemyślem należy torfowiskowy "Broduszurki". Wszyscy pamiętamy akcję ekologów w cennej przyrodniczo Dolinie Rospudy na północy Polski. W Broduszurkach mamy podobne warunki, tzn. torfowiska i charakterystyczną dla nich roślinność - mówi Dariusz Hop, prezes przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajobrazowego.

Obejmujące blisko 25,91 ha Broduszurki znajdują się Bachórzcu w gm. Dubiecko. Szczególnie interesujące jest zbiorowisko boru bagiennego. Ma specyficzne właściwości siedliskowe, dużą wilgotność, beztlenowość i kwaśny odczyn. Są one idealne do rozwoju rosiczki okrągłolistnej, rośliny drapieżnej, pożerającej owady. W rezerwacie jest urządzona ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza, potrzebny czas na jej pokonanie wynosi ok. jednej godziny.

Brzoza czarna

Sanki w środku lata? Owszem! Jedyny w naszym regionie całoroczny tor saneczkowy znajduje się w Przemyślu. Można do niego dojechać samochodem, dotrzeć
Sanki w środku lata? Owszem! Jedyny w naszym regionie całoroczny tor saneczkowy znajduje się w Przemyślu. Można do niego dojechać samochodem, dotrzeć pieszo lub kolejką linową. Norbert ZIętal

Perełka polskiego renesansu. Od tego roku, w cenie biletu za wstęp do parku, można zwiedzać również dziedziniec zamkowy. Jest możliwość zwiedzenia z przewodnikiem komnat. W sezonie często odbywają się tutaj atrakcyjne imprezy. (fot. Norbert Ziętal)Niezwykle rzadką brzozę czarną możemy znaleźć w rezerwacie florystycznym w Reczpolu. Drzewo to występuje sporadycznie na południu Polski. Jego dolna część pokryta jest matową korowiną o ciemnostalowej barwie. Górna ma korę błyszczącą lub matową, ciemnobrązową, szarobrunatną lub ciemnowiśniową. Liście od góry są intensywnie ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. To pozwala już ze znacznej odległości odróżnić ją od innych brzóz. Taka wskazówka przyda się, gdyż w tym rezerwacie gatunkiem panującym jest brzoza brodawkowata.

Przyroda i religia

[obrazek4] Sanki w środku lata? Owszem! Jedyny w naszym regionie całoroczny tor saneczkowy znajduje się w Przemyślu. Można do niego dojechać samochodem, dotrzeć pieszo lub kolejką linową. (fot. Norbert ZIętal)Do najciekawszych należy rezerwat "Kalwaria Pacławska". Chroni się w nim zbiorowisko roślinne gradu i podgórskiej formy buczyny karpackiej. Oprócz walorów przyrodniczych oferuje również bogactwo kulturowe.

- Występują tutaj ogromne, dorodne jodły i typowo karpacka roślinność. Atrakcją są kapliczki kalwaryjskie - mówi Hop.

Trzynaście drewnianych i murowanych kaplic zostało wybudowanych w XIX wieku.

Dla ciekawych przyrody, ale lubiących wygodę, można polecić rezerwat krajobrazowo - leśno - geologiczny Krępak, w Korzeńcu w gm. Bircza. Została w nim urządzona ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza Krępak, w której można poznać wszelkie walory tego rezerwatu. Dojazd jest niezwykle prosty. Tuż przy głównej drodze Przemyśl - Sanok znajduje się obszerny parking, z miejscami do odpoczynku i minigastronomią w sezonie. Zaraz przy nim wejście na ścieżkę. Ma ona 2 km długości, stosunkowo łatwa do pokonania. Umieszczono na niej stanowisko czynnej ochrony płazów, stanowisko ornitologiczne, można zobaczyć zjawisko erozji gleb. Pokazane zostało również zjawisko patologii lasu.

Len austriacki, żołna i szachownica

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE
Winne - Podbukowina, przyrodnicza, przez rezerwat przyrody Broduszurki. Długość 1 km, czas przejścia 40 minut.
Dolina Hołubli, dydaktyczna, prowadzi przez typowe zbiorowiska leśne Pogórza Dynowskiego. Bogactwo flory i fauny oraz układu geomorfologicznego. Długość 2 km.
Do Ralla, przyrodniczo - kulturowa. Na 10 przystankach opisy ciekawych i osobliwych miejsc, w tym punkt widokowy na dolinę Sanu i schrony bojowe z Linii Mołotowa. Ciekawostką jest pomnik konia Ralla, dosiadanego przez księcia Leona Sapiehę.

TRASY ROWEROWE
Forteczna, łączy poszczególne forty. Podzielona na dwie części, północną i południową. Pierwsza zaczyna się przy Pomniku Orląt liczy 33,2 km. Druga ma 43,6 km i zaczyna się przy sztucznym lodowisko przy ul. Sanockiej. Obie kończą się w Przemyślu.

SZLAKI TURYSTYCZNE
Czarny - 19 km, Kuńkowice - Duńkowiczki - Bolestraszyce. To tzw. lewobrzeżny szlak forteczny Twierdzy Przemyśl.
Czarny - 28 km, Łapajówka - Dybawka Górna. To tzw. prawobrzeżny szlak forteczny Twierdzy Przemyśl
Zielony - 5 km, Przysłup - Załuż.
Zielony - 19 km, Bircza - Łomna, Trójca, Cień.
Zielony - 61 km, Przemyśl - Łętownia - Bukowy Garb - Średnia - Helusz - Drohobyczka - Bachórz - Dynów.
Żółty - 15 km, Dubiecko - Nienadowa Górna - Pruchnik
Żółty - 14 km, Suchy Obycz - Kanasin - Rybotycze - Kopystańska
Czerowny - 75 km, Przemyśl - Zielonka - Wapielnica - Helicha - Rokszyce - Brylińce - Kopystańka - Łodzinka - Bircza - Słonny Wierch - Słonna- Sanok.

Jak wygląda len austriacki, wyjątkowo rzadka roślina, możemy zobaczyć w rezerwacie "Jamy" w Przemyślu. Roślina należy do gatunków pontyjskich, rośnie w specyficznych minisiedliskach. Rezerwat znajduje się na zbocza Winnej Góry. W rezerwacie "Skarpa Jaksmanicka" w Siedliskach, możemy zobaczyć skarpę, wokół której został utworzony rezerwat faunistyczny kolonii lęgowej żołny, najbardziej kolorowego ptaka w Polsce. Na granicy miasta, w Krównikach, znajduje się rezerwat szachownicy kostkowatej. Roślina kwitnie wiosną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24