Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reżyser Sławomir Górski szuka świadków życia rodziny płk Łukasza Cieplińskiego. Pomóż mu zrobić film!

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Kadr z filmu Sławomira Górskiego "Operacja Cezary". Reżyser ma w dorobku pięć dokumentów o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.
Kadr z filmu Sławomira Górskiego "Operacja Cezary". Reżyser ma w dorobku pięć dokumentów o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Archiwum Sławomira Górskiego
- Szukam osób, które znały rodzinę płk Łukasza Cieplińskiego, szczególnie syna Andrzeja - mówi Nowinom dokumentalista Sławomir Górski i prosi o kontakt w tej sprawie. Reżyser pracuje właśnie nad kolejnym filmem dokumentalnym o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, tym razem nad biografią Łukasza Cieplińskiego z rozbudowanymi elementami rodzinnymi.

Płk Łukasz Ciepliński pochodził z Wielkopolski, ale najważniejszy okres życia spędził w Rzeszowie jako dowódca Inspektoratu AK Podokręg Rzeszów. Tutaj się ożenił z Jadwigą Sicińską, tutaj po wojnie mieszkała jego żona z synem Andrzejem. Tutaj też, w 1972 roku, w młodym wieku zmarł Andrzej Ciepliński.

- Chciałem wyeksponować wątki rodzinne, bo Cieplińscy byli rodziną wyklętą. Nie można pominąć tego, co przeszli wdowa po Łukaszu Cieplińskim i syn Andrzej w czasach stalinowskich i późniejszych - mówi reżyser.

Reżyserowi szczególnie zależy na przybliżeniu postaci syna pułkownika.

- Andrzej Ciepliński, rocznik 47, miałby dzisiaj 74 lata, więc w takim wieku będą jego przyjaciele z grupy kabaretowej, w jakiej występował. Wiadomo mi, że była to dobrze zorganizowana i funkcjonująca grupa. Jeździła ona z występami po zakładach pracy, szkołach i teatrach. Zachowało się nawet zdjęcie z występu tych bodaj ośmiorga osób. Jestem przekonany, że wciąż żyją, ale dotarcie do nich jest prawie że niemożliwe. Może komunikat w Nowinach mi w tym pomoże - mówi Sławomir Górski.

W ubiegłym roku minął czas brakowania dokumentów wydanych po 1950 roku i reżyser przypuszcza, że dokumenty z lat 69, 70 i 71, kiedy Andrzej Ciepliński studiował na WSP w Rzeszowie, zostały zniszczone. Dokumentalista ma nadzieję, że może w jakiś prywatnych zbiorach zachowały się zdjęcia Andrzeja z tamtego okresu.

Sławomir Górski ma zgromadzoną już dużą część materiału do filmu. Zarejestrował głosy świadków, którzy już odeszli. Osiem lat temu przy okazji prac nad pierwszym swoim filmem o WiN, rozmawiał ze śp. Jadwigą Kopeć, łączniczką Cieplińskiego w rzeszowskim Podokręgu AK, rozmawiał też z Danutą Iwan-Lazarowicz, córką Adama Lazarowicza, zastępcy prezesa Cieplińskiego w IV Komendzie Zrzeszenia WiN, i ze Zbigniewem Chojnackim. Ten ostatni był świadkiem naocznym ostatnich dni Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci i tuż przed egzekucją 1 marca 1951 roku. Zbigniew Chojnacki miał potwierdzić ostatnie słowa Łukasza z drogi do miejsca egzekucji „Znajdziecie przy mnie medalik, gdy mnie zabiją, włożę go do ust ” i widzieć, jak Ciepliński na deptaku, przed egzekucją, przykucnął, wyjął coś z buta i przyłożył do ust.

Reżyser zgromadził już wiele tematycznych zdjęć archiwalnych pokazujących kolonizację Polski przez Niemców i Sowietów, ale zdjęć odnoszących się bezpośrednio do konspiracyjnej działalności Ł. Cieplińskiego z wiadomych względów jest bardzo mało.
Na potrzeby filmu prowadzone są też kwerendy w zbiorach angielskich. Filmowcy poszukują dokumentów zdobytych przez żołnierzy Cieplińskiego a dotyczących planu Barbarossa i akcji zdobycia i przerzutu do Anglii szczątków rakiety V 2 .

- Według mnie, Ciepliński był bohaterem, który wpłynął na losy świata. Moja teza jest taka, że uratował Wielką Brytanię przed niemieckim atakiem rakietowym - twierdzi filmowiec.

Sławomir Górski ma w dorobku już pięć dokumentów historycznych o antykomunistycznej i niepodległościowej organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, m.in. Najważniejsze z nich to: „WiN. Wolność i Niezawisłość” i „Operacja Cezary”. 55-minutowy film pt. „Z krwi i kości” o Cieplińskim jest kontynuacją wymienionych tytułów i zamknięciem tryptyku. Powstanie najpóźniej do końca wakacji przyszłego roku.

Osoby, które chcą pomóc reżyserowi, proszone są kontaktować się przez stronę https://wolnosciniezawislosc.info/ w zakładce https://wolnosciniezawislosc.info/kontakt/ lub pisząc na adres [email protected]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24