Rio 2016. Pierwsze złoto piłkarzy Brazylii, Niemcy pokonani

Paweł Hochstim, Rio de Janeiro
Luca Bruno
Brazylia wygrała turniej olimpijski w piłce nożnej. W rozegranym na Maracanie finale Brazylijczycy po rzutach karnych zwyciężyli Niemców.

Chociaż trudno to sobie wyobrazić, Brazylia jeszcze nigdy nie sięgnęła po mistrzostwo olimpijskie w piłce nożnej – ani mężczyzn, ani kobiet. W Rio gospodarze planowali zawiesić na szyjach złote medale w obu turniejach, ale w piątek Marta i jej koleżanki przegrały mecz o brązowy medal z Kanadą 1:2. Honor futbolu miał ratować Neymar i spółka.

Wprawdzie przez lata turniej olimpijski był niepoważny – mogli w nim grać amatorzy, więc dominowały drużyny z Europy Wschodniej, gdzie przecież zawodostwa „nie było” – ale i tak brak złotego medalu dla Brazylii raził w oczy. Później, gdy zmieniono przepisy, zrobiono z tego rozgrywki reprezentacji do lat 23. Od niedawna, by futbol jednak był jeszcze bardziej poważny, każda drużyna może mieć w składzie trzech zawodników starszych.

Canarinhos zasadzali się na złoty medal cztery lata temu, bo też mieli już w składzie Neymara, ale w finale na londyńskim Wembley przegrali z Meksykiem. Dorzucili zatem do swojej kolekcji trzecie srebro – po Los Angeles i Seulu. Ale chcieli złota.

– Gramy przeciwko Brazylii, a nie przeciwko Neymarowi – tak trener Niemców Horst Hrubesch umniejszał rolę największej gwiazdy brazylijskiego futbolu. Ciekawe, czy już wtedy wiedział, że się myli, czy też przekonał się o tym już na Maracanie. Bo choć Brazylia grała przeciętnie, to jednak na najwyższy stopień podium się wczołgała. A raczej wciągnął ją tam Neymar.

Oczywiście, Brazylijczycy mieli optyczną przewagę, ale do przerwy dużo lepsze sytuacje bramkowe mieli Niemcy, którzy trzykrotnie obili poprzeczkę bramki Wevertona. Gospodarze grali nieporadnie w ataku, często gubili piłkę i nie potrafili wesprzeć Neymara. Ten jednak postanowił przesądzić sam o wyniku – w 27. minucie wypracował rzut wolny 28 metrów od bramki, którego później przepięknym uderzeniem zamienił na prowadzenie. Maracana, wypełniona do ostatniego miejsca, choć to chyba za mało powiedziane, bo kibice stali też w przejściach i siedzieli na schodach – oszalała z radości. Raz z prowadzenia, a dwa – że gola zdobył Neymar, który już teraz w Brazylii ma status uwielbienia równy Pelemu, czy Ronaldo.

Ale słaba gra w pierwszym kwadransie sprawiła, że Niemcy wyrównali i wcale nie zamierzali na tym poprzestać. Bazowali na tym, że canarinhos byli bardzo niedokładni i choć bywali w polu karnym Timo Horna, to ani razu nawet nie byli blisko, by go pokonać.

Co ciekawe, od samego początku dogrywki niemiecki zespół wyraźnie grał na czas, wymieniając dziesiątki podań, jak Barcelona. Neymar mógł się poczuć, jak rywal katalońskiego klubu i niewiele potrafił zdziałać. Trzydzieści minut nic nie zmieniło, a Niemcy chyba spodziewali się, że młody brazylijski zespół nie udźwignie presji Maracany.

A jednak dał radę, bo z Brazylijczyków nie pomylił się nikt, za to w ostatniej serii Weverton obronił strzał Grischy Prömela. A później piłkę na jedenastym metrze ustawił... Tak, on, bohater Brazylii. Neymar. Strzelił pewnie, nie do obrony, a w całej Brazylii słychać było radość. Bo Brazylijczyk tylko sambę bardziej kocha od piłki. Pewnie zresztą nie każdy.

Brazylia – Niemcy 1:1 (1:0, 1:1) karne 5:4