reklama

Rodzic z Rzeszowa: Bilety dla uczniów z Rzeszowa są ponoć darmowe. Dlaczego muszę zapłacić 17 złotych?

Ula SobolZaktualizowano 
Uprawnienie do darmowych przejazdów komunikacja miejską w Rzeszowie dla dzieci i młodzieży szkolnej będzie zapisane na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej.
Uprawnienie do darmowych przejazdów komunikacja miejską w Rzeszowie dla dzieci i młodzieży szkolnej będzie zapisane na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. Krzysztof Kapica
- Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży szkolnej, zapisane na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej nie są tak do końca bezpłatne - mówi pan Mariusz z Rzeszowa. Musi zapłacić 17 złotych, aby otrzymać uprawnienie dla swoich dzieci do darmowych biletów.

- W sobotę udałem się do Galerii Nowy Świat, gdzie znajduje się jeden z punktów obsługi Urzędu Miasta Rzeszowa. Chciałem wyrobić dwójce moich dzieci Rzeszowskie Karty Miejskie - opowiada pan Mariusz, mieszkaniec Rzeszowa.

- Miałem przy sobie ważne legitymacje szkolne, dodatkowe zdjęcia dzieci, a także kopię pierwszej strony zeznania podatkowego. Oczywiście karty wyrobiłem, ale nie uzyskałem uprawnień do bezpłatnych przejazdów, ponieważ moje zeznanie podatkowe nie było opatrzone pieczęcią urzędu skarbowego, w którym zostało złożone. Miałem przy sobie dokument potwierdzający moje zameldowanie w Rzeszowie, ale to też nie pomogło. Wyjaśniłem pani, że moje rozliczenie zostało wysłane pocztą i nie mam pieczęci z urzędu skarbowego. Zostałem skierowany do urzędu skarbowego.

Komu przysługują bezpłatne przejazdy w Rzeszowie?

Przypomnijmy. Uchwała w sprawie dodatkowych ulg dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie wprowadza darmowe przejazdy dla dwóch grup mieszkańców. Pierwszą z nich są dzieci - od urodzenia do rozpoczęcia nauki. Druga grupa to uczniowie szkół podstawowych i średnich. Do tej pory bez opłat jeździli tylko pasażerowie w wieku do 4 lat, a pozostali aż do zakończenia nauki w szkole korzystali z biletów ulgowych.

CZYTAJ TEŻ: Bezpłatne przejazdy MPK dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie. Co zrobić, aby zacząć z nich korzystać?

- Podstawą do zapisania uprawnienia na RKM są dokumenty: ważna legitymacja szkolna i zeznanie podatkowe za poprzedni rok kalendarzowy, potwierdzające adres zamieszkania na terenie miasta Rzeszowa przez rodzica ucznia, opiekuna prawnego ucznia lub pełnoletniego ucznia. W zależności od jego formy złożenia potrzebne jest potwierdzenie z urzędu skarbowego: kopia pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie, lub zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania wskazanym w złożonym do urzędu PIT, lub urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego - przypadku składania PIT drogą elektroniczną - wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W uchwale nie ma mowy o dodatkowych opłatach, a pan Mariusz poinformował nas, że w Drugim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie za wydanie takiego potwierdzenia musi zapłacić 17 złotych.

UWAGA, DEBATA!
KANDYDACI NA PREZYDENTA RZESZOWA I ICH POMYSŁ NA MIASTO

Na konto miasta

- Zasady ustalone zostały poza ZTM w Rzeszowie, domniemamy, że w urzędzie skarbowym - informuje Maciej Chłodnicki.

- Byłem w urzędzie po godzinie 17, nie mogłem uiścić opłaty na miejscu, chociaż urząd skarbowy był otwarty do godziny 18. Dostałem wydruk z numerem konta, na który miałem przelać pieniądze i odbiorcą jest Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, a nie urząd skarbowy - odpowiada pan Mariusz.

ZTM przypomina, że bezpłatne przejazdy przysługują wyłącznie mieszkańcom Rzeszowa. Darmowe bilety nie przysługują zameldowanym np. w Strzyżowie czy Tyczynie. W przypadku dzieci i uczniów zamieszkałych poza miastem, w dalszym ciągu ważne pozostają dotychczasowe uprawnienia do biletów ulgowych.

POPULARNE NA NOWINY24:

TOP 10 kierunków na Uniwersytecie Rzeszowskim

Jesień na Bulwarach nad Wisłokiem w Rzeszowie

Nowe murale na bulwarach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Motłoch i jego wybitne cepy nie rozumieją o co w tym chodzi. Wymuszanie na ludziach przedstawiania płatnych zaświadczeń,kiedy są inne możliwości techniczne do ustalenia,czy dany chętny spełnia wymogi,jest wielkim skur...stwem. I o to matoły chodzi. Nie musi się wymuszać na rodzicach pobierania płatnych zaświadczeń.Mamy 21 wiek...

G
Gość
W dniu 11.10.2018 o 16:03, Rzeszowiak napisał:

Nie rozumiem tych Polaków - Cebuiakow. Nie dość, że ich dzieci będą jeździć "za darmo" (NIE MA NIC ZA DARMO - KAŻDY Z NAS ZAPŁACI ZA TO ZE SWOICH PODATKÓW) to jeszcze mu 17zł szkoda...Może jeszcze Słodzaiaka z Biedry by Pan chciał dla każdego dziecka? 

W punkt!

a
antyczub
W dniu 12.10.2018 o 09:42, ja napisał:

"Przypomnijmy. Uchwała w sprawie dodatkowych ulg dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie wprowadza darmowe przejazdy dla dwóch grup mieszkańców. Pierwszą z nich są dzieci - od urodzenia do rozpoczęcia nauki." Wg tego mojemu dziecku w wieku 5 lat też powinien bilet przysługiwać, więc czemu mi mówią do 4 lat a potem dopiero uczniowie? . Moje dziecko jest w przedszkolu i tez je muszę dowozić. I gdzie tu sprawiedliwość? Mieszkam w Rzeszowie od urodzenia i całe życie tu się rozliczam.

Przecież jest darmowa dla przedszkolaków bo wyrobiłem swojemu dziecku

b
bloger

papir musi być i basta

W
Wojtek

Kilka lat temu wprowadzono coś takiego jak pisemne oświadczenie i nie trzeba było przynosić dokumentów z urzedów. Czy to już nie obowiązuje ?

G
Gość

Magistrackie nieuki robią z ludzi wała i to jest najistotniejsze.Widać,że nie wszystkie osiągnięcia cywilizacji są w mieście znane. A jak się nie zna,trudno wykorzystać.Tyle i aż tyle.

P
Piotr

Sprawa jest prosta. Taki typ zaświadczeń nie jest wymieniony jako wolny od opłaty skarbowej w ustawie o opłacie skarbowej. Tyle i aż tyle.

P
Paulina

Roszczenia Pana Mariusza są śmieszne... Dostaje możliwość przejazdów dla dziecka za darmo a ma problem ze trzeba zapłacić 17 zł... Może lepiej niech nie idzie po ulgę i płaci za bilet pełną wartość skoro taka kwota w urzędzie jest dla niego zbyt duża w porównaniu z tym co dostaje.

L
Lala

Taki Polski naród jak cos dostana za darmo to jeszcze ryja. Co szkoda ci 17 zl na rok a ile zyskasz !!!!!

j
ja

"Przypomnijmy. Uchwała w sprawie dodatkowych ulg dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie wprowadza darmowe przejazdy dla dwóch grup mieszkańców. Pierwszą z nich są dzieci - od urodzenia do rozpoczęcia nauki."
 Wg tego mojemu dziecku w wieku 5 lat też powinien bilet przysługiwać, więc czemu mi mówią do 4 lat a potem dopiero uczniowie? . Moje dziecko jest w przedszkolu i tez je muszę dowozić. I gdzie tu sprawiedliwość? Mieszkam w Rzeszowie od urodzenia i całe życie tu się rozliczam.

G
Gość
W dniu 12.10.2018 o 09:29, olo napisał:

Bilety jest darmowy, zaświadczenie nie :) Dlaczego zaświadczenie jest potrzebne? Bo jesteśmy narodem kombinatorów który wiecznie "załatwia" wiecznie "kombinuje", szczególnie jeśli chodzi o rzeczy które można otrzymać za darmo, ale przy spełnieniu konkretnych wymagań. 

Skoro się powszechnie głosi,że "wszystkie dzieci są nasze" to nie powinno się stwarzać barier dla dzieci spoza miasta,które uczą się w Rzeszowie. Rozumiem jednak intencje władz miejskich,że chcą nakłonić jak największą liczbę osób do rozliczania /i płacenia/ podatków w Rzeszowie. Dlatego wprowadzono potrzebę udokumentowania tego faktu dla otrzymania odpowiedniej legitymacji. W dobie rozwiniętej techniki elektronicznej nie musi to być dokument z pieczątką ale powinien  wystarczyć wydruk poświadczający rozliczenie się w Rzeszowie,dokonany przez Internet /UPO -urzędowe poświadczenie odbioru rozliczenia przez skarbówkę/.

Tylko nacisk ludzi potrafi wymuszać zmiany w skostniałej machinie urzędniczej w ratuszu i poza nim. 

o
olo

Bilety jest darmowy, zaświadczenie nie :) Dlaczego zaświadczenie jest potrzebne? Bo jesteśmy narodem kombinatorów który wiecznie "załatwia" wiecznie "kombinuje", szczególnie jeśli chodzi o rzeczy które można otrzymać za darmo, ale przy spełnieniu konkretnych wymagań. 

G
Gość
W dniu 12.10.2018 o 07:29, nn1 napisał:

Biurokracja związana z biletem jest koszmarna, nikt łącznie z prezydentem tego nie zauważyl ? Po co jakies dodatkowe dokumenty, wystaqrczy  utworzyć  doatkowo bilet na przejazd za zero złotych, wazny wraz z legitymacja szkolna. Bedzie prosto i znacznie taniej, i tez policzy  ile tych darmowych przejazdów było. Skandalem jest iz dzieli sie dzieci na te rzeszopwskie, i te z poza Rzeszowa, kazde dziecko i każdy uczeń z całej Polski powinny miec darmowe przejazdy. Podobnie powinno być z ulgami dla emerytów, powinni je mieć wszyscy emeryci nie zależnie gdzie mieszkają , bez żadnych dodatkowych kart, wystarczy bilet o odpowiednim nominale i legitymacja emerycka, każdy emeryt ją ma. Przy okazji emeryci  odwiedzający Rzeszów do centrum nie będą jeździć samochodami, samochód zostawia np.  pod Tesco o sprawy urzędowe załatwia  jeżdżąc komunikacja miejska w porze gdy autobusy są pustawe. Władze Rzeszowa niech nie zapominają iż miasto jest siedzibą władz wojewódzkich i z tego tytułu ma określone profity.

Kołtuństwo w mieście ciągle ma się dobrze. A takie,które okupuje stanowiska urzędnicze jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

r
rz

I bardo dobrze, że ta biurokracja jest, dlaczego? Bo eliminuje wszystkich co nie mieszkają w Rzeszowie, płaca podatki w innej gminie a dzieci zameldowali u dziadków, wujków, ciotek i kogo tam jeszcze w Rzeszowie by mieć tylko miejski meldunek dziecka bo inaczej problem ze żłobkiem, przedszkolem czy właśnie zerowym biletem. Cóż, czasem trzeba się chwile pomęczyć, bo darmowe to nie obowiązek a przywilej. A kontrola musi być bo inaczej zaczyna się kombinowanie. A do Pana z artykułu, nie płacił Pan miastu a US. A dlaczego? Bo przeważnie za wydanie dokumentów pobierane są opłaty... 

M
Monika

Nam także kazano zapłacić 17zł plus 3zł prowizji za wpłatę na miejscu.I Urząd Skarbowy woła pieniążki za wszystko. Paranoja!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3