Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice z Grabówki protestowali w Rzeszowie przeciwko reorganizacji szkoły

Anna Janik
Anna Janik
Rodzice pikietowali pod urzędem wojewódzkim w Rzeszowie  przeciwko planom restrukturyzacji szkoły w Grabówce.
Rodzice pikietowali pod urzędem wojewódzkim w Rzeszowie przeciwko planom restrukturyzacji szkoły w Grabówce. Krzysztof Łokaj
Miała być rozbudowana, a ostatecznie może zostać zlikwidowana. Mowa o niewielkiej szkole w Grabówce, której bronią rodzice uczących się tu dzieci. Są zbulwersowani, bo sami przekazywali pieniądze na projekt rozbudowy. Dlatego przyjechali protestować do Rzeszowa.

„To nie tylko szkolne mury, to centrum naszej kultury”, „Na kłamstwa się nie zgadzamy, naszej szkoły nie oddamy” „Liberum veto”- między innymi transparenty i kartki z takimi hasłami trzymali w dłoniach rodzice pikietujący w czwartek pod urzędem wojewódzkim w Rzeszowie przeciwko planom restrukturyzacji szkoły w Grabówce.

Zgodnie z planami władz gminy Dydnia ma ona zostać zrestrukturyzowana, co oznacza, że uczące się tu dzieci będą musiały dojeżdżać do pobliskiego Niebocka.

- Nasza władza powołuje się na argumenty ekonomiczne, mianowicie, że do szkoły musi dokładać, ale to jest całkowicie naturalne, bo w obecnych realiach demograficznych nie ma chyba szkoły, która by się finansowała sama

- mówi Justyna Kłodowska, wiceprzewodnicząca szkolnej rady rodziców.

- Zresztą finansowanie edukacji dzieci to przecież jedno z podstawowych zadań gminy. Podejrzewamy, że planami naszych włodarzy jest obniżenie kosztów finansowania sąsiedniej szkoły, do której miałyby dojeżdżać nasze dzieci po reorganizacji. Właśnie temu się sprzeciwiamy: ratowaniu jednej placówki kosztem drugiej - dodaje.

Mieszkańcy Grabówki czuja się oszukani

Rodzice z Grabówki są szczególnie oburzeni faktem, że pierwotne plany co tej placówki były zgoła odmienne, bo miała ona zostać rozbudowana, a na projekt rozbudowy mieszkańcy przeznaczyli nawet pieniądze z funduszu sołeckiego. Co więcej, wybrana w ostatnich wyborach samorządowych wójt, wśród swoich obietnic wyborczych wyraźnie podkreślała plany inwestowania w edukację, w tym w rozbudowę szkoły w Grabówce. Ten postulat do dziś można zresztą znaleźć na jej stronie internetowej.

Dlatego mieszkańcy czują się oszukani.

- 70 proc. wsi głosowało na panią wójt właśnie dlatego, że mocno akcentowała konieczność poprawy infrastruktury naszej oświaty - mówi Justyna Kłodowska. - Co więcej, mieliśmy wstępne porozumienie z rodzicami dzieci z sąsiedniej miejscowości, czyli z Lalina. Wyrazili chęć posłania ok. 15 dzieci do naszej szkoły, ale warunkiem było to, że musiałaby ona zostać rozbudowana. Wszystko to oznacza, że szkoła miałaby perspektywę rozwoju - podkreśla.

Opinia kuratorium w tej sprawie jest pozytywna, co oznacza, że od września w szkole będą uczyć się dzieci z klas 1-3.

- Jeżeli do tego dojdzie poślemy dzieci do sąsiedniej miejscowości, ale położonej z drugiej strony, czyli tej, która nie znajduje się w naszej gminie. Nawet jeśli mielibyśmy przez to ponieść koszty transportu - mówi wiceszefowa rady. - Szkoła w Falejówce składa się z uczniów z różnych wsi, klasy są mniejsze, więc nasze dzieci będą się czuły lepiej - podkreśla.

Gmina nie ma pieniędzy na rozbudowę szkoły

Wójt gminy podkreśla, że dokumentację potrzebną do rozpoczęcia przebudowy szkoły zaczął gromadzić jeszcze jej poprzednik i chociaż pod tym tematem podpisywała się obiema rękami, sytuacja finansowa gminy w ostatnim roku mocno się zmieniła.

- Nikt z nas nie spodziewał się tego, że będą podwyżki dla nauczycieli, że zwiększone zostanie ich pensum, nastąpią zmiany w PIT, CIT, podniesienie płacy minimalnej. To przekłada się na finanse gminy, na subwencję oświatową

- wylicza Alicja Pocałuń, wójt gminy Dydnia.

- A do tego dochodzi demografia. W 2019 r. z gminy odeszło 97 uczniów! W samej szkole w Dydni jest 80 uczniów mniej - mówi.

Jak zaznacza, reorganizacja to proces odwracalny, a jeżeli sytuacja się poprawi, do tematu rozbudowy szkoły będzie można wrócić.


ZOBACZ TEŻ: Nauczyciele domagają się podwyżek. ZNP rozpoczął zbiórkę podpisów pod projektem ustawy

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24