Rodzina ma mieszkać na swoim

Józef Lonczak
Ponad 38 tys. zł dopłat do kredytu może otrzymać budujący lub kupujący domek w Rzeszowie.
Ponad 38 tys. zł dopłat do kredytu może otrzymać budujący lub kupujący domek w Rzeszowie.
Udostępnij:
Nareszcie ruszył zapowiadany przez rząd program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Refundacje części odsetek dotyczyć będą kredytów udzielonych przez banki komercyjne oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Jednak rodziny nieposiadające własnego mieszkania, czy domu najbardziej interesowało pytanie, od kiedy będą dostępne te kredyty z dopłatami?

Już od stycznia

- Pierwsze kredyty mieszkaniowe z dopłatą do oprocentowania będą dostępne już w styczniu tego roku - zapowiada Piotr Dmitrowski, specjalista z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w Warszawie.

To dzięki podpisanej we wtorek umowy o współpracy pomiędzy BGK PKO BP. Jest to pierwsza umowa zawarta z bankiem komercyjnym w ramach programu "Rodzina na swoim". Niedługo będą podpisane następne, co sprawi, że klienci będą mieli do wyboru więcej banków oferujących preferencyjne kredyty z rządowymi dopłatami.

Przypomnijmy, że celem programu "Rodzina na swoim" jest wspieranie rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci. Przede wszystkim z mniejszych miejscowości, w zakupie lokali mieszkalnych oraz budowie lub zakupie domów jednorodzinnych.

Program "Rodzina na swoim" wprowadzono ustawą z 8 września ub.r. o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. W ramach programu Bank BGK ma wypłacać dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Refundacje części odsetek dotyczyć będą kredytów udzielonych przez banki komercyjne oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które podpiszą z BGK odpowiednie umowy.

Dla kogo te kredyty?

Z preferencyjnych kredytów mogą skorzystać rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci.

- Jeśli kupią lub zbudują tanie mieszkanie czy dom mogą liczyć na zwrot z budżetu państwa znacznej części odsetek kredytowych w pierwszych 8 latach spłaty długu. Mieszkanie nie może być jednak większe niż 75 metrów kwadratowych, a powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 metrów. Sama dopłata obejmie jednak tylko 50 lub 70 metrów powierzchni - odpowiednio: mieszkania lub domu - wyjaśnia Maciej Kossowski, ekspert z firmy Expander.

Liczby dnia

Liczby dnia

2283,50 zł - tyle wynosi średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m kw lokalu mieszkalnego (o pow. użytkowej 50 m kw. i domu jednorodzinnego o pow. użytkowej 70 m kw.) obowiązujący w I kwartale 2007 r. dla miasta Rzeszowa.

Dla pozostałej części województwa ten wskaźnik wynosi 2 007 zł.

Dwie stawki

To nie jedyne warunki otrzymania dopłaty. Ograniczony został również koszt lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na który można uzyskać kredyt z dopłatami. Wyznaczono jednak różne "średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m kw. Obowiązują dla poszczególnych powiatów, ale praktycznie w naszym regionie sprowadzają się tylko do dwóch stawek: dla Rzeszowa i pozostałych powiatów Podkarpackiego (patrz liczby dnia).

Te stawki warunkują dopuszczalne kwoty kredytów objęte dopłatami. I tak na zakup lub wybudowanie mieszkania (50 m kw.) w Rzeszowie można otrzymać 116 tys. zł. W pozostałej części regionu 102 tys. zł.

Od tego zależą kwoty dopłat do kredytów. Z wyliczeń ekspertów BGK mogą sięgnąć kwoty dla budujących (kupujących) domy kwoty 38379 zł, a mieszkania 27414 zł. Są kwoty dopłat dla kredytów przy stałych spłatach miesięcznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie