Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Już ponad 300 tys. wniosków o pieniądze. Kiedy wypłata, co z dziećmi urodzonymi przed 2022 rokiem [16.01.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Polacy szybko uczą się korzystania z usług publicznych drogą cyfrową. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest tego najlepszym dowodem - ledwie w ciągu kilku dni od uruchomienia procedury składania wniosków złożyło je już więcej niż połowa uprawnionych.
Polacy szybko uczą się korzystania z usług publicznych drogą cyfrową. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest tego najlepszym dowodem - ledwie w ciągu kilku dni od uruchomienia procedury składania wniosków złożyło je już więcej niż połowa uprawnionych. Andrzej Banaś / Polska Press
Udostępnij:
Jak długo przysługuje świadczenie, kiedy pieniądze trafią do rodziców po złożeniu wniosku i co z dziećmi urodzonymi przed 1 stycznia 2022 r. - to pytania, które najczęściej zadają beneficjenci Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Rodzice błyskawicznie składają wnioski o świadczenie, korzystając z wszelkich możliwych kanałów cyfrowych.

Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla ponad 300 tys. dzieci.. To oznacza, że w przypadku prawie połowy dzieci, które mają być objęte kapitałem, wnioski już zostały złożone.

Wnioski o kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie drogą elektroniczną – przez portal [email protected] Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Pieniądze będąą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe. " Wniosek jest intuicyjny, a sama procedura wypełniania szybka” – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najwięcej wniosków o RKO w Mazowieckiem

W województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz śląskim złożono najwięcej wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Wnioski do ZUS można składać tylko drogą elektroniczną: przez PUE ZUS, portal [email protected] oraz bankowość elektroniczną.

„Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko za pomocą PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu [email protected] Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Przyznaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społeczny będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Klienci mogą także szukać informacji o programie na stronie internetowej zus.pl, zadzwonić na specjalną infolinię 22 290 55 00, do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numer 22 560 16 00, napisać maila na [email protected], umówić się na e-wizytę lub skorzystać z konsultacji i porad.

Przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu obywateli, pracownicy ZUS będą służyć pomocą w punktach mobilnych w placówkach Poczty Polskiej i KRUS.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

Jak długo przysługuje świadczenie?

Rodzinny kapitał opiekuńczy możesz otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc.

Jeśli przyjąłeś dziecko na wychowanie i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia otrzymasz rodzinny kapitał opiekuńczy od pierwszego dnia 12. miesiąca liczonego od dnia, w którym wystąpiłeś do sądu z wnioskiem do końca 35. miesiąca, ale maksymalnie do:

  • do miesiąca, w którym dziecko ukończy 7 lat,
  • do miesiąca, w którym dziecko ukończy 10 lat – jeśli dziecko ma decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Jak szybko rodzic otrzyma pieniądze?

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie wniosku o kapitał. Wynosi on 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Jeśli kapitał zostanie przyznany to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal [email protected]

Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Decyzję odmowną w takim przypadku rodzic otrzyma elektronicznie na PUE ZUS. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego

Czy rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2022 r.?

Tak. Zgodnie z przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, którzy już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc w którym drugie lub kolejne dziecko ukończy 36. miesiąca życia.
Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Już ponad 300 tys. wniosków o pieniądze. Kiedy wypłata, co z dziećmi urodzonymi przed 2022 rokiem [16.01.2022] - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie