Stanisław Moneta
Amanda Anisimova
Amanda Anisimova Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
Sensacja w ćwierćfinale Roland Garros. Obrończyni tytułu Simona Halep gładko przegrała z 51. w rankingu WTA 17-letnią Amerykanką Amandą Anisimovą. Stawkę półfinalistek wśród kobiet uzupełniła Ashleigh Barty, która pokonała Madison Keys.

W 1/8 finału turnieju kobiet na kortach Rolanda Garrosa Simona Halep (nr 3. w rankingu WTA) nie dała szans naszej Idze Świątek, a wcześniej wyeliminowała też Magdę Linette. Już w następnej rundzie broniąca tytułu Rumunka znalazła swoją pogromczynię. Została nią 17-letnia Amanda Anisimova (nr 51. WTA). Utalentowana Amerykanka rozprawiła się z rywalką w niespełna 70. minut (6:2, 6:4).

Anisimova od samego początku grała agresywnie, nękając solidną obronę Halep. W pierwszym secie kluczowe było jej przełamanie na 4:2, po którym Amerykanka wygrała dwa kolejne gemy. W drugim secie nastolatka znów szybko przełamała Rumunkę, po chwili prowadziła nawet 4:1. Halep odrobiła straty i doprowadziła do wyrównania, na nic więcej nie było jej już jednak stać.

Amerykanka już wcześniej została pierwszą zawodniczką urodzoną po 2000 roku (dokładnie 31 sierpnia 2001), która awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju. Dzięki czwartkowemu zwycięstwu została najmłodszą półfinalistką Rolanda Garrosa od 2006 r., kiedy podobny sukces osiągnęła Czeszka Nicole Vaidišová. Drogę do walki o finał przeszła zresztą jak burza - nie straciła jeszcze w turnieju nawet seta!

Anisimova w półfinale zagra z Ashleigh Barty (nr 8. WTA). Australijka pokonała Madison Keys (WTA 14.) 6:3, 7:5 i po raz pierwszy w karierze powalczy o awans do finału turnieju Wielkiego Szlema.

W drugim półfinale Johanna Konta (WTA 26.) z Wielkiej Brytanii zmierzy się z Czeszką Marketą Vondrousovą (WTA 38). Oba spotkania zaplanowano na piątek.

Brutalny koniec pięknej przygody. Iga Świątek zmieciona z kortu przez Simonę Halep