Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik sprzedał ziemię pod autostradę i ma problem z resztówką, bo na roszczenie jest za późno

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Na dwóch skrawkach ziemi pana Macieja rosną chwasty
Na dwóch skrawkach ziemi pana Macieja rosną chwasty Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska / zdjęcie ilustracyjne
Tam, gdzie kiedyś pan Maciej siał zboże, dziś jest autostrada, ale po podziale geodezyjnym zostały mu dwa skrawki ziemi, z którymi nie ma co zrobić. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zamierza ich odkupić, bo na roszczenie jest za późno.

Spis treści

Tam, gdzie kiedyś pan Maciej siał zboże, dziś jest autostrada A1, ale po podziale geodezyjnym zostały mu dwa skrawki ziemi, z którymi nie ma co zrobić. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zamierza ich odkupić, bo na roszczenie jest za późno.

- Po podziale geodezyjnym pod budowę autostrady na odcinku Toruń-Stryków zostały mi dwie niewielkie działki - mówi pan Maciej z gminy Kowal. - Chciałem je przekazać Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nawet za przysłowiową złotówkę, bo mam tylko problem z resztówką.

Kilkadziesiąt metrów kwadratowych kłopotów

Te resztówki to grunty orne R IV a. Pierwsza z działek ma 0,0019 ha, druga 0,0071 ha, czyli łącznie to 90 metrów kwadratowych.

Umowę sprzedaży nieruchomości pod autostradę gospodarz zawarł w marcu 2007 roku. - Wiem, że to już dawno, ale zupełnie niedawno dowiedziałem się, że – zgodnie z prawem - zarządca drogi, jest zobowiązany do nabycia resztówki – dodaje pan Maciej.

Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wyjaśnił, że „(…) początek biegu przedawnienia roszczenia o wykup omawianych działek rozpoczął się w 6.03.2007 roku tj. w dniu nabycia nieruchomości pod pas drogowy A1. Zgodnie z treścią art. 118 k.c. w tym wypadku termin przedawnienia wynosi 10 lat. Z uwagi na upływ czasu, roszczenie o wykup nieruchomości resztującej wygasło.”

Gospodarz przypuszcza, że nie tylko on nie znał swoich praw

- Wcześniej nie mogłem z tej możliwości skorzystać, bo nikt mnie o tym nie poinformował – twierdzi pan Maciej. - Nie mogę nawet tych działek zakwalifikować do ugorowania, bo są za małe. Przypuszczam, że więcej osób ma podobne problemy, bo nie wszyscy znają swoje prawa i szczegółowe przepisy dotyczące wykupu działek pod budowę dróg. Warto o tym informować.

Szczegółowe dotyczące tzw. resztówek znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gddkia/wykup-resztowki

Co to jest resztówka? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia: „Resztówka, w odniesieniu do zastosowania art. 13 ust. 3. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (ZRID), to część nieruchomości powstała po podziale zatwierdzonym decyzją ZRID, lecz niepodlegająca przejęciu pod inwestycję drogową. To także pojedyncza działka, niepodlegająca podziałowi, która w wyniku zrealizowania inwestycji drogowej, została oddzielona od zasadniczej części nieruchomości, np. od siedliska.”

Podstawa prawna: Art. 13. ust. 3. Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1363).

Na tej stronie znajduje się także wniosek o wykup resztówki. Można się również dowiedzieć, jakie przesłanki muszą być spełnione, aby doszło do nabycia resztówki: „W przypadku przejęcia części nieruchomości pod inwestycję drogową, pozostała jej część nie podlega przejęciu, a podział spowodował, że pozostała jej część nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele. Sytuację tę można też odnieść do pojedynczej działki, która na skutek zrealizowania inwestycji drogowej została oddzielona przez wybudowaną drogę np. od siedliska.”

To też może Cię zainteresować

Do nabycia resztówki zobowiązany jest zarządca drogi, w tym przypadku Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, który działa w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa.

Maleńkie działki pana Macieja zarastają chwastami: - Na takie tereny, które wyglądają jak niczyje, często podrzucane są śmieci. I tego się obawiam. Nie chcę mieć dodatkowych problemów!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska