Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośliny miododajne wabią pszczoły zapylające cenne gatunki

Marcelina Gil
Akacja, odmiana Frisja charakteryzuje się pięknym złocistożółtym zabarwieniem liści i białym kwiatem. Dobrze znosi susze.
Akacja, odmiana Frisja charakteryzuje się pięknym złocistożółtym zabarwieniem liści i białym kwiatem. Dobrze znosi susze. Aleksander Piekarski
Naturalny ogród powinien stworzyć warunki do życia pożytecznym zwierzętom, między innymi pszczołom. Warto z tego powodu sadzić w nim rośliny miododajne, określane także jako użytkowe, pszczelarskie. Stanowią one pokarm dla pszczół i innych owadów zapylających, które pobierają nektar oraz pyłek. Przenosząc go, zapylają wiele innych, cennych gatunków roślin. Oczywiście dla właścicieli uli stanowią potężne zaplecze do produkcji miodów. Pszczoły, mając blisko właściwe gatunki, nie będą szukały nektaru poza wyznaczonymi terenami.
Rośliny miododajne wabią pszczoły zapylające cenne gatunki

Do ogrodu i na działkę

Ogromną popularnością cieszy się  odmiana akacji - frisja, która dorasta do wysokości 8 metrów, a jej korona osiąga średnicę 3-4 metrów. - Kwitnie w czerwcu. Wymaga słonecznego stanowiska - wyjaśnia specjalista z ACM Agrocentrum Sławomir Gómuła. Dobrze znana jest także lipa szerokolistna. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi i żółtymi kwiatami. Drzewo kwitnie zwykle w czerwcu i pokrywa się dużą ilością kwiatów. Lipa szerokolistna może dorastać nawet do 40 metrów. Kolejną ciekawą rośliną jest irga błyszcząca, która doskonale nadaje się na żywopłot. - Kwitnie w maju–czerwcu, kwiaty mają różową barwę. Może rosnąć w stanowisku słonecznym bądź półcienistym. Jest odporna na niskie temperatury oraz wytrzymała na suszę - tłumaczy Sławomir Gómuła.

Pożyteczne i ozdobne

Wśród roślin miododajnych dużą popularnością cieszą się te, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność ogrodu. Lawenda jest doskonałym przykładem. Przy dobrych warunkach glebowych osiąga wysokość nawet 90 centymetrów. Kwitnie od końca czerwca do końca lipca. W podobnych warunkach rośnie macierzanka piaskowa. Krzew dorasta do 20 centymetrów wysokości i 50 centymetrów szerokości. Zakwita w połowie czerwca i kwitnie do końca sierpnia.

- By ubarwić ogród, warto zasadzić różnokolorowe echinacee. Kwitną od czerwca do października. Dorastają do 1,5 metra. Są idealne na kwiaty cięte - opisuje ekspert. Ciekawym gatunkiem jest Rudbekia. Dorasta do 60-90 centymetrów. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Nie jest to roślina wymagająca, podobnie jak sumak, który kwitnie obficie setkami małych, żółtych kwiatuszków w początkach czerwca. Dorasta do 4-6 metrów wysokości. Na uwagę zasługuje glediczja, kwitnąca na żółto i osiągająca 10-15 metrów.

Jak uprawiać rośliny miododajne?

Rośliny miododajne nie mają wielkich wymagań jeżeli chodzi o uprawę. Najważniejsze, aby zapewnić im słoneczne stanowisko i co jakiś czas podlewać. Większość z nich jest odporna na susze oraz niskie temperatury. Warto też pamiętać, by ogród nie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej drogi, ponieważ może to odstraszać pszczoły.

Najlepsze warunki dla roślin miododajnych. Akacja dobrze znosi suszę i warunki miejskie, nie potrzebuje specjalnych warunków do wzrostu. Lawenda oraz macierzanka najlepiej kwitną w miejscach suchych i słonecznych. Nie lubią wilgoci. Irga błyszcząca może rosnąć w stanowisku słonecznym bądź półcienistym. Jest odporna na niskie temperatury oraz wytrzymała na suszę. Rudbekia lubi otwarte miejsca, toleruje większość przepuszczalnych gleb, nie wysycha latem. Glediczja jest bardzo odporna na niskie temperatury i mróz, dzięki czemu przetrwa również srogą zimę. Sumak ma bardzo małe wymagania glebowe i jest odporny na zanieczyszczenie powietrza.  Echinacea najlepiej rośnie na glebie umiarkowanie wilgotnej, na stanowisku słonecznym. Dobrze będzie się czuła także na stanowisku półcienistym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rośliny miododajne wabią pszczoły zapylające cenne gatunki - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24