Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie agresja wśród nauczycieli

Kinga Rymut-Sobala
Ujawniamy wyniki badań patologii w naszych szkołach, przeprowadzonych specjalnie dla Nowin
Ujawniamy wyniki badań patologii w naszych szkołach, przeprowadzonych specjalnie dla Nowin
Większość uczniów z Podkarpacia nie pije, nie pali i nie zażywa narkotyków - wynika z najnowszych badań. Dużo gorzej wypadli podkarpaccy nauczyciele.

Badania przeprowadzili studenci pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Ankiety trafiły do 193 szkół - uczestników kampanii "Szkoła bez przemocy".

Przebadano ponad 12 tys. uczniów z klas V i VI szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Przepytano też ponad 2,5 tys. nauczycieli. Dziś wyniki badań są ujawniane w całej Polsce.

Używki dla nielicznych

W województwie podkarpackim do akcji “Szkoła bez przemocy" zgłosiło się 141 szkół.

Badania pokazują, że znikoma część podkarpackiej młodzieży przyznaje się do zażywania narkotyków. To najkorzystniejszy wynik w porównaniu do reszty kraju. Nieco więcej naszych uczniów deklaruje, że paliło papierosy (trzecie miejsce w rankingu województw). Spora część młodzieży miewa przygody z alkoholem (czwarte miejsce).

- Dobre wyniki w rankingu nie są zaskakujące - twierdzi Magdalena Mach, pedagog z Gimnazjum nr 12 w Rzeszowie. - To zasługa profilaktyki uzależnień w szkołach i wysoki stopień religijności rodzin w naszym województwie.

Sfrustrowani nauczyciele

Co ciekawe, uczniowie przyznają, że w szkołach wzrasta agresja, ale ze strony nauczycieli.

- Powodem może być poczucie bezsilności - tłumaczy Mach. - Prawa nauczycieli są ograniczane, a autorytet podważany przez uczniów i rodziców. W końcu nauczyciele to też ludzie, a nie cyborgi wypchane wiedzą.

Elżbieta Staniszewska, psycholog ze Stowarzyszenia "Spójrz Inaczej", dodaje: - Studia pedagogiczne nie przygotowują do sytuacji kryzysowych. Młodzi nauczyciele nie wytrzymują napięcia i bywa, że wyładowują się na uczniu.

Trzeba wyciągnąć wnioski

Na wysokim poziomie utrzymuje się przemoc w grupie rówieśniczej, choć tu na tle Polski nie wypadamy najgorzej.

- Dobrze, że zrobiono takie badania, bo pokazują sytuację w polskich szkołach - komentuje wicekurator oświaty Jerzy Cypryś. - Teraz trzeba wyciągnąć wnioski i pochylić się nad problemem wychowania młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24