MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba emerytów na Podkarpaciu. Są teraz korzystniejsze wyliczenie i coraz więcej osób decyduje się przejść na emeryturę

Urszula Sobol
Lukasz Gdak
Przez epidemię koronawirusa po raz pierwszy opłaci się przejść na emeryturę w czerwcu. I tak do oddziału ZUS w Rzeszowie i Jaśle przychodzi coraz więcej osób zainteresowanych emeryturą. W ciągu pierwszych trzech dni czerwca placówki ZUS na Podkarpaciu odwiedziło prawie 3000 osób.

Moment przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to indywidualna sprawa. Trzeba pamiętać o tym, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem, ale przez wirusa po raz pierwszy opłaci się przejść na emeryturę w czerwcu. Osoby, które myślą o złożeniu wniosku o emeryturę w tym miesiącu nie muszą obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek mającej wpływ na wysokość świadczenia. Dlatego też liczba zainteresowanych klientów w sprawach emeryt wciąż rośnie. Tylko przez pierwsze trzy dni czerwca oddział ZUS w Jaśle odwiedziło 1143 zainteresowanych emeryturami, a oddział ZUS w Rzeszowie: 1813 osób.

- Tarcza antykryzysowa 3.0 daje możliwość wyliczenia emerytury w czerwcu 2020 r. poprzez zastosowanie waloryzacji kwartalnych tak jak w maju 2020 r. Będzie to korzystniejsze dla przyszłego emeryta, a wysokość świadczenia będzie wyższa

- wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Nie złożyłeś wniosku o świadczenie ze względu na epidemię? ZUS to uwzględni

Jeżeli z uwagi na ogłoszony stan epidemii nie miałeś możliwości wcześniej złożyć wniosku o emeryturę, rentę i inne świadczenia lub o jego przeliczenie możesz zrobić to w każdej chwili.

- Oświadczenie (druk ERO) dotyczące przyznania,ponownego ustalenia, podjęcia wypłaty świadczenia – od dnia spełnienia warunków nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r. możesz złożyć wraz z wnioskiem o: przyznanie świadczenia długoterminowego, np. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia uzupełniającego przysługującego osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej, ponowne ustalenie wysokości świadczenia długoterminowego, podjęcie wypłaty świadczenia długoterminowego - wylicza Wojciech Dyląg.

We wtorek, 9 czerwca, w godz. od 10 do 12, pod numerem telefonu 13 44 379 17, podczas dyżuru ekspertów ZUS z Oddziału w Jaśle będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania i wątpliwości dotyczące emerytur i rent.


W Oleszycach powstał testowy odcinek drogi, wybudowanej z użyciem komponentu siarkowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24