Pracami, które właśnie dobiegają końca, objęto 1880 ha, w tym 1600 drzewostanów porolnych.
- Sadzono głównie jodły, buki i sosny, stosownie do siedliska – mówi Edward Marszałek rzecznik RDLP w Krośnie. Sporo też posadzono dębów, których przybyło na leśnych uprawach prawie dwa miliony. Coraz większy udział w lasach mają też takie gatunki jak lipa, czereśnia, wiąz, jabłoń, grusza czy też z rodzime krzewy leśne
Szkółki prowadzone w 20 nadleśnictwach RDLP hodują blisko 30 mln sadzonek. - Odnawianie lasu w drodze sadzenia stosujemy tylko tam, gdzie natura nie potrafi go odtworzyć sama – wyjaśnia Marek Marecki, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP.
– W tym roku przewidzieliśmy odnowienie prawie 300 hektarów w sposób naturalny. Miliony siewek wschodzących z nasion z ubiegłorocznego urodzaju dają nam gwarancję zdrowego młodnika w przyszłości. Pozostaje oczywiście kwestia umiejętnej jego pielęgnacji.
Normy sadzenia są zróżnicowane w zależności od gatunku. Np. do zalesienia hektara lasu potrzeba 6-8 tys. sadzonek buka lub jodły. W przypadku olchy lub brzozy wystarczy 4-6 tys., a świerka 3-5 tys. Najbardziej „ekonomiczny” jest modrzew: wystarczy 1,5 do 2 tys. sadzonek na hektar.
Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała pracy w terenie, jednak powodowała też przesuszanie gleby, stąd leśnicy musieli się spieszyć z sadzeniem, które w tym roku zakończy się wyjątkowo szybko.
ZOBACZ TEŻ: 10 najwyższych szczytów w polskich Bieszczadach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?