Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu wyróżniona w konkursie "Zabytek zadbany" [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu należy do najciekawszych zabytków w regionie. Na zdjęciach widok po i przed remontem.
Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu należy do najciekawszych zabytków w regionie. Na zdjęciach widok po i przed remontem. NID
W tegorocznej edycji konkursu "Zabytek zadbany" wzięły udział 63 obiekty, z czego z województwa podkarpackiego nagrodzona została Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach Bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. Konkurs prowadzony jest przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu została wyróżniona w kategorii utrwalenia wartości zabytkowej obiektu. Zachowane mury fundamentowe romańskiej rotundy pochodzą najprawdopodobniej z drugiej połowy XII wieku. Nagrodzone prace objęły m.in. podbicie, odsłonięcie i konserwację murów kamiennych, prace budowlane, instalacyjne i aranżacyjne związane z ekspozycją reliktów rotundy oraz ossuarium utworzonego dla odkrytych w czasie prac pochówków. Jury przyznało wyróżnienie Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu za udany zakres robót konstrukcyjno-budowlanych i prac konserwatorskich, które utrwaliły i wyeksponowały wartości zabytkowe oraz pozwoliły po raz pierwszy na udostępnienie reliktów rotundy Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki.

Moneta z XVII wieku, tzw. boratynka, wybita za czasów panowania króla Jana Kazimierza, znaleziona podczas prac archeologicznych na terenie Klasztoru Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej.

Moneta z XVII wieku tzw. boratynka, z czasów króla Jana Kazi...

„Zabytek Zadbany” jest przeznaczony dla właścicieli, posiadaczy lub zarządców, a także wojewódzkich konserwatorów zabytków, kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków oraz konserwatorów samorządowych. Mogą w nim brać udział obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Spośród nadesłanych wniosków, które spełniają wymogi formalne, jury konkursu – składające się z ekspertów z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami – wyłoniło ścisłą czołówkę zabytków, która jest nagradzana w sześciu kategoriach.

Konkurs ma już ponad czterdziestoletnią tradycję, po raz pierwszy został rozstrzygnięty w 1975 r. Celem jest promocja właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania.
Od 2011 r. procedura konkursowa realizowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.


ZOBACZ TEŻ: Odkrycie archeologiczne w osadzie Łupków na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie