Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści wracają na drogi. Policja apeluje o rozwagę do kierowców samochodów, ale też rowerzystów

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Słońce, coraz wyższe temperatury sprzyjają wycieczkom rowerowym. Wiele osób przesiada się też z samochodu na rower.
Słońce, coraz wyższe temperatury sprzyjają wycieczkom rowerowym. Wiele osób przesiada się też z samochodu na rower. Krzysztof Kapica
Pogoda coraz bardziej sprzyja jeździe na rowerze, a wraz z rosnąca liczbą cyklistów, na naszych drogach zaczyna rosnąć liczba wypadków. Niezależnie z czyjej winy do nich dochodzi, w starciu z samochodem rowerzysta zawsze stoi na straconej pozycji. Policja apeluje o rozwagę, zarówno do kierowców, jak i właścicieli rowerów.

Tej wiosny wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów było już kilka. W jednym z nich, w miejscowości Borki Nizińskie, w powiecie mieleckim 62-letnia cyklistka zginęła pod kołami renault. Nie żyje także starszy mężczyzna, który w Tarnobrzegu upadł jadąc rowerem po ścieżce rowerowej.

Błędy po obu stronach

Z obserwacji policji wynika, że przyczyny wypadków są różne, jednak kilka z nich zdecydowanie dominuje w statystykach. To przede wszystkim brawura i brak rozwagi, zarówno wśród kierowców, jak i rowerzystów. Niestety, ale w zderzeniu samochodu z rowerzystą najczęściej cyklista jest bez szans i w najlepszym wypadku kończy się na poważnych obrażeniach ciała. Mnóstwo rowerzystów jeździ po zmroku także bez obowiązkowego oświetlenia. Skręcając nie wystawiają ręki, na uszach mają słuchawki, przez co nie słyszą jadących za nimi pojazdów.

Po stronie kierowców samochodów najczęściej wina dotyczy wymuszania pierwszeństwa przejazdu, czy omijania rowerzystów z zachowaniem zbyt małej odległości. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przypomina, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

- A to oznacza, że mają na drodze zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Kierowcy muszą traktować ich tak samo, jak inne pojazdy

– mówi Paweł Grześ.

I zwraca uwagę, że miejsce na drodze musi się znaleźć zarówno dla samochodów, jak i motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów.

– To równorzędni uczestnicy ruchu. Niestety przez błędy kierujących samochodami, nieostrożność podróżujących jednośladami, ale też w wielu przypadkach alkohol, dochodzi do wielu wypadków, których skutki bywają bardzo poważne. Najczęściej cierpią ci, których nie chroni karoseria pojazdu, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne, a jedynie kask, czasem dobre ubranie. Dlatego tak ważne jest przestrzenie przepisów i zdrowy rozsądek. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu

– apeluje policjant.

Rowerzysto, o tym pamiętaj!

Rowerzysta poruszający się po drogach publicznych powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego pojazdu. A to przede wszystkim oświetlenie, czyli przynajmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu i co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Rower musi mieć przynajmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek, lub inny sygnał dźwiękowy. Policja zwraca uwagę, że tam, gdzie wzdłuż ulicy istnieją drogi dla rowerów, cykliści mają obowiązek poruszać się po nich.

Policjanci przypominają, że zakazana jest jazda rowerem po chodniku oraz przejeżdżanie nim przez przejścia dla pieszych. Z chodnika można korzystać wyjątkowo wówczas, gdy np. rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. A także wówczas, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (pada śnieg, wieje silny wiatr, jest ulewa, gołoledź czy gęsta mgła). Rowerzysta korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych musi jednak jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.


ZOBACZ TAKŻE: Pandemia koronawirusa sprawiła, że Szwedzi masowo przerzucili się na rowery. Na nowy jednoślad trzeba czekać nawet kilka miesięcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24