Rozbudowa drogi krajowej 28 z Przemyśla do Medyki. Postęp prac wynosi już 60 proc. [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Trwa rozbudowa drogi krajowej DK 28 z Przemyśla do Medyki.
Trwa rozbudowa drogi krajowej DK 28 z Przemyśla do Medyki. GDDKiA w Rzeszowie
Udostępnij:
Zaawansowanie prac na rozbudowywanym odcinku drogi krajowej 28 między Przemyślem i Medyką (granica państwa) wynosi prawie 60 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2022 r.

To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w okolicach Przemyśla. O konieczności poszerzenia dwupasmowej drogi mówi się od wielu lat. Był to niebezpieczny odcinek drogi, często dochodziło tutaj do poważnych wypadków. Choć ruch pojazdów nieco zmalał po otwarciu przejścia granicznego w Korczowej, a później autostrady A4, to problem nadal istnieje.

Rozbudowa drogi krajowej 28 na odcinku z Przemyśla do Medyki prowadzona jest w śladzie, czyli miejscu dotychczas istniejącej drogi.

- Obecnie wykonawca prowadzi roboty drogowe na odcinku początkowym budowy, czyli od strony Przemyśla, pomiędzy skrzyżowaniem DK28 z drogą gminną na Hureczko i skrzyżowaniem DK28 z drogą gminną na Hurko/Jaksmanice. Prace polegają na wykonywaniu wykopów, nasypów z gruntu, podbudowy z kruszywa łamanego, nawierzchni z betonu asfaltowego - informuje rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Trwa budowa ciągu ścieżki pieszo – rowerowej. Wykonywane są też nawierzchnie asfaltowe na odcinku przed Medyką.

- Roboty mostowe - wykopy pod wykonanie fundamentu na przepuście, umocnienia skarp i dna rowu na przepuście - obejmują początek budowy od strony Przemyśla. Natomiast realizowane obecnie roboty elektryczne, prowadzone są na odcinku od strony przejścia granicznego - twierdzi rzeszowska GDDKiA.

Zaawansowanie wszystkich robót wynosi prawie 60 proc., w tym 59 proc. branża drogowa i konstrukcyjno – budowlana, a branża mostowa 57 proc.

Objęty przebudową odcinek DK28 ma początek na granicy miasta Przemyśla, a koniec w Medyce, przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym. Inwestycja obejmuje rozbudowę drogi DK 28 do dwóch pasów w każdym kierunku oraz rozszerzenie prawej jezdni do pięciu pasów dla pojazdów oczekujących na odprawę graniczną na długości 0,5 km przy dojeździe do granicy w kierunku Ukrainy.

Jak precyzuje GDDKiA, na odcinku objętym rozbudową, nawierzchnia zostanie wzmocniona do nośności 115 kN/oś, skrzyżowania zostaną rozbudowane z zastosowaniem dodatkowych pasów dla relacji skrętnych, wybudowane lub przebudowane zostaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, wybudowane zostaną zatoki autobusowe, dodatkowe jezdnie i zjazdy umożliwiające dostęp do terenów zlokalizowanych przy drodze, a także miejsca do ważenia pojazdów i kontroli pojazdów.

W ramach zadania będzie zrealizowana także m.in.

  • korekta trasy i niwelety drogi z wprowadzeniem normatywnych łuków,
  • renowacja systemu odwodnieniowego (przebudowa i budowa rowów, przebudowa budowa i likwidacja istniejących przepustów),
  • budowa i przebudowę oświetlenia drogi,
  • budowa kanału technologicznego,
  • budowa urządzeń ochrony środowiska,
  • wykonanie oznakowania drogi oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • budowa, przebudowa lub zabezpieczenie kolidujących urządzeń infrastruktury zewnętrznej wszystkich branż występujących w obszarze inwestycji,
  • inne prace o charakterze przygotowawczym, pomocniczym i porządkującym, takich jak wycinka i nasadzenia zieleni, rozbiórki elementów dróg istniejących, rozbiórki wiat przystankowych itp.

Celem inwestycji jest poprawa parametrów technicznych i eksploatacyjnych drogi, podniesienie nośności drogi do przeniesienia nacisku 11,5 T/oś, zwiększenie przepustowości z uwzględnieniem ruchu prognozowanego oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego.

Wykonawcą prac jest firma Eurovia Polska S.A. Wartość umowy to ponad 99 mln złotych. Zakończenie prac zaplanowano na lipiec 2022 roku.

Trwa rozbudowa drogi krajowej DK 28 z Przemyśla do Medyki.

Rozbudowa drogi krajowej 28 z Przemyśla do Medyki. Postęp pr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie