Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa ze Stanisławem Bartmanem, prezesem Podkarpackiej Izby Rolniczej

mmazur
Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej
Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej Archiwum
 

Jest pan prezesem samorządu rolniczego. Czym zajmuje się Podkarpacka Izba Rolnicza?
Podkarpacka Izba Rolnicza reprezentuje interesy wszystkich gospodarstw rolnych prowadzących działalność rolniczą w województwie podkarpackim. Najważniejszym zadaniem Izby są działania zmierzające do szeroko rozumianej poprawy sytuacji ekonomicznej i bytowej społeczności wiejskiej.

To znaczy?
W ramach posiadanych kompetencji Izba wpływa na kształt polityki rolnej i rozwój obszarów wiejskich. Samorząd rolniczy przedstawia swoje opinie do rządowych i poselskich projektów aktów prawnych oraz dokumentów strategicznych dotyczących przyszłości rolnictwa i polskiej wsi. Wypracowuje też szereg stanowisk dotyczących aktualnych problemów pojawiających się w branży rolnej, które później przedkłada odpowiednim organom administracji rządowej. Stanowiska te często zawierają propozycje konkretnych rozwiązań, a więc są niejako odpowiedzią samorządu rolniczego na oczekiwania podkarpackich rolników.

Czym jeszcze zajmuje się Izba?
Organizuje szereg spotkań, konferencji i szkoleń dla mieszkańców wsi, współorganizuje i uczestniczy w wystawach, targach i innych rolniczych imprezach promocyjnych. Organizuje też zagraniczne wyjazdy studyjne, wyjazdy na targi, kolonie i zimowiska dla dzieci rolników.

Z jakimi pytaniami i sprawami najczęściej zwracają się rolnicy do Izby Rolniczej?
Rolnicy często proszą o pomoc i interwencję. Pomoc ze strony Izby Rolniczej jest różna. Najczęściej polega na podpowiadaniu rolnikom, z jakich środków pomocowych może skorzystać ich gospodarstwo. Pracownicy Izby bezpłatnie pomagają też rolnikom wypełniać wnioski obszarowe. Bardzo dużo pytań i próśb rolnicy zgłaszają w związku z problemami dotyczącymi zbytu wytworzonych produktów, proszą o interwencję, gdy ceny na płody rolne są zbyt niskie, a też zwracają się do Izby o pomoc w sytuacji, gdy mają problem z odzyskaniem zapłaty za sprzedane płody rolne. Powiem, że nas, jako samorząd rolniczy rolnicy traktują jak współpartnera w rozwiązywaniu trudnych spraw, z którymi sami sobie nie radzą. Ostatnio takimi sprawami są szkody łowieckie.

Gdzie Was szukać?
Wszystkich mieszkańców wsi zainteresowanych działalnością samorządu rolniczego zapraszamy do Boguchwały, ul. Tkaczowa 146 lub na stronę internetową Izby: pir.xo.pl. Mamy też w każdym powiecie województwa biura powiatowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24