Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różnorodność dziedzictwa na Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Norbert Ziętal
Festiwal Dziedzictwa Kresów potrwa od 28 lipca (piątek) do 6 sierpnia (niedziela) w Lubaczowie, Radrużu, Jarosławiu, Baszni Dolnej, Oleszycach, Horyńcu - Zdroju, Cieszanowie, Gorajcu i Załużu. Jedną z gwiazd będzie Sylwia Grzeszczak.
Festiwal Dziedzictwa Kresów potrwa od 28 lipca (piątek) do 6 sierpnia (niedziela) w Lubaczowie, Radrużu, Jarosławiu, Baszni Dolnej, Oleszycach, Horyńcu - Zdroju, Cieszanowie, Gorajcu i Załużu. Jedną z gwiazd będzie Sylwia Grzeszczak. Piotr Hukało/Polska Press
Od 28 lipca do 6 sierpnia zapraszamy na Festiwal Dziedzictwa Kresów. Organizatorem jest Gmina Lubaczów i Samorząd Województwa Podkarpackiego.

To jedna z najważniejszych, ale również najciekawszych imprez kulturalnych w tej części Polski. Od pierwszej edycji, która w 2009 r. odbyła się pod nazwą Festiwal Kultur i Kresowego Jadła, z roku na rok impreza była coraz liczniej odwiedzana przez gości i turystów. Z początkowo lokalnego wydarzenia, stała się jedną z najważniejszych imprez w regionie, wręcz o ogólnopolskim charakterze. Gośćmi są najbardziej rozpoznawalne osoby związane z Kresami.

W tym roku organizatorzy postanowili zmienić nazwę na Festiwal Dziedzictwa Kresów. Doskonale oddaje ona charakter imprezy. Historia, dziedzictwo i kultura dawnych Kresów będą zaprezentowane w różnych formach.

Tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów opierać się będzie na czterech filarach.

W ramach pierwszego, poświęconego spuściźnie Kresów, odbywać się będą ciekawe spotkania z przedstawicielami środowisk kresowych z całej Polski. Ponadto z reprezentantami organizacji polonijnych ze Wschodu. Ciekawym punktem będzie konferencja o tradycjach ziemiańskich na Kresach.

Drugi filar to dziedzictwo lokalne. W planach organizatorów jest, aby każda kolejna edycja festiwalu była poświęcona innemu elementowi dziedzictwa. W tym roku tematem przewodnim będzie szkło. Ma to być nawiązanie do bogatej spuścizny szkła na terenie obecnego powiatu lubaczowskiego. W piątek (4.08.) w Muzeum Kresów w Lubaczowie, odbędzie się konferencja „Huta Kryształowa 1717 - koniec wieku XVIII”, zorganizowana z okazji 300. rocznicy założenia przez hetmana Adama Mikołaja Sieniawskiego, w starostwie lubaczowskim, słynnej manufaktury szkła. Wyroby z regionu znajdują się w kilku muzeach w Polsce i za granicą.

W ramach trzeciego filaru, sztuki i kultury kresowej, odbędzie się cykl wystaw, przegląd teatrów kresowych, warsztaty folklorystyczne, połączone z koncertem dla publiczności, zajęcia w bibliotekach. W niedzielę (30.07.) w Rynku w Lubaczowie otworzone będzie miasto z lat 20 - 30 ub. wieku. Będą odpowiednie stroje, muzyka, po ulicach będą jeździć bicykle i welocypedy, kapele podwórkowe. Warto włączyć się do zabawy, stworzyć własną kreację z epoki i wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy strój. Do wygrania tablet i rower.

Czwarty filar, finałowy, to cykl imprez w Baszni Dolnej. W programie występy zespołów folklorystycznych z Polski i Słowacji, pokazy rękodzieła. Konkursy kulinarne w kilku kategoriach. Co ciekawe, goście będą mogli spróbować wszystkich potraw, a wieczorem posłuchać koncertów.

Spotkania ze znakomitościami

Festiwal Dziedzictwa Kresów to okazja do spotkania ze znanymi osobistościami świata kultury, nauki i estrady. Zamierzeniem organizatorów festiwalu, czyli gminy Lubaczów, jest aby impreza ta stała się najważniejszym miejscem spotkań, nie tylko Kresowiaków, ale także osób zainteresowanych poznaniem tradycji, kultury i kresowego klimatu. Festiwal ma być marką rozpoznawalną w regionie i kraju, ale również na świecie.

Wśród znamienitych gości, którzy pojawią się na festiwalu będzie Krzesimir Dębski, znakomity polski kompozytor. Spotkanie z nim odbędzie się w poniedziałek (31 lipca) o godz. 19 w Państwowej Szkole Muzycznej (Rynek 24) w Lubaczowie.

Kolejna znana postać, prof. Jerzy Bralczyk w piątek i sobotę będzie mówił o dziedzictwie językowym.

Inne atrakcje to dwukrotny koncert Filharmonii Podkarpackiej: w cerkwi w Radrużu i na lubaczowskim Rynku oraz uliczny spektakl „Swinging Charleston” Teatru Nikoli z Krakowa.

Pełny program i szczegóły festiwalu znajdziecie na stronie festiwalkresow.pl. Festiwalowe aktualności możecie śledzić także w mediach społecznościowych - na facebook'u i instagramie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24