Rozpoczął się remont dawnej Świątyni Ormiańskiej. Zabytek będzie atrakcją Leska [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Rok potrwa remont budynku dawnej Świątyni Ormiańskiej. To był już ostatni moment na ratowanie obiektu stanowiącego rzadki w naszym regionie zachowany ślad tej kultury w Polsce.

Wiekowy budynek przy Placu Konstytucji 3 Maja nie był remontowany od lat. Stał pusty i groził zawaleniem.

Miasto przygotowało projekt z jego nowym przeznaczeniem. Powstanie tam Regionalna Izba Pamięci oraz Klub Seniora. Leski magistrat pozyskał na ten cel dofinansowanie z RPO w wysokości prawie 1,8 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,1 mln zł.

- Historia budynku nie jest dokładnie znana, podobnie zresztą jak nie ma dokumentacji zamieszkiwania Ormian w Lesku - przyznaje Dawid Lipka z biura promocji, kultury i turystyki leskiego urzędu miasta. - Jednak miejscowa tradycja ustna przekazuje z pokolenia na pokolenie wiadomość o istnieniu w Lesku w poprzednich wiekach kolonii ormiańskiej oraz jej świątyni. Ormianie specjalizowali się w złotnictwie, tkactwie, hafciarstwie, wyrobach biżuterii, broni, uprzęży itp., a te dziedziny w Lesku istniały i rozwijały się w Polsce przedrozbiorowej. Stanowiło to gospodarczo-społeczne podłoże osiedlania się grupy Ormian.

Dom przy tzw. Plantach jest datowany na XVII-XVIII wiek (potem został przebudowany). Na piętrze miała znajdować się świątynia. Na zewnątrz od strony podwórza zachowały się fragmenty starego frontu, charakterystycznego dla ormiańskiego budownictwa sakralnego.

Z piętra budynku do niedawna prowadził pomost do obecnego budynku gospodarczego na podwórzu, w którym również znajdują się ślady starych murów.

- Miał to być rodzaj twierdzy obronnej przylegających do wałów miejskich zbudowanych w XVII wieku w obawie przed najazdem Tatarów - opisuje Dawid Lipka. - Piwnice tego budynku prawdopodobnie były połączone z piwnicami sąsiednich domów. Według relacji świadków, w budynku świątyni przybudówce na podwórzu i pobliskim ogrodzie były odnajdywane różne stare przedmioty, a także starodruki. Między innymi został odnaleziony ormiański krzyż. W pobliżu na podwórzu dawnej Szkoły Żeńskiej, odkopano w przeszłości duże ilości ludzkich kości z dawnego cmentarzyska.

Po opuszczeniu budynku przez Ormian zajęli go mieszkańcy Leska. Po opuszczeniu przez lokatorów mieszkań komunalnych obiekt stał pusty i niszczał coraz bardziej. Teraz ma szanse odzyskać dawny blask. Remont nadzoruje konserwator zabytków.

- W ramach robót zostaną przeprowadzone również prace renowacyjne, gdyż na wewnętrznych ścianach, pod warstwą farby, pojawiły się polichromie - mówi Dawid Lipka.


Zobacz też: Rewitalizacja parku przy Dąbrowskiego w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24