Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się remont wieży farnej w Krośnie

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Długo oczekiwany remont charakterystycznej dla krośnieńskiej Starówki budowli pochłonie blisko 900 tys. zł i potrwa do kwietnia.

Od wakacji wieża ma być udostępniana do zwiedzania mieszkańcom i turystom.

Wieża Farna to najbardziej rozpoznawalny zabytek Krosna. 38-metrowej wysokości dzwonnica przy bazylice góruje nad Starówką. Wzniesiono ją w XVII wieku, ale obecny wygląd jej hełmu to wynik restauracji, przeprowadzonej w XIX wieku, gdy gont pokrywający kopułę zastąpiono blachą miedzianą.
Ostatni remont wieża przechodziła ćwierć wieku temu.

- Zakres planowanych obecnie prac jest bardzo szeroki - informuje Joanna Sowa, rzeczniczka urzędu miasta. - Obejmuje remont elewacji, wykonanie nowych posadzek, oczyszczenie i zabezpieczenie ścian. Przeprowadzona zostanie konserwacja zabytkowych portali kamiennych, drzwi i okiennic. Wykonane zostaną również nowe instalacje elektryczne, antywłamaniowe i przeciwpożarowe. Całość zwieńczy iluminacja świetlna.

Przebudowane zostaną też schody prowadzące do dzwonnicy. Będzie można dostać się aż do tzw. hełmu wieży, skąd rozciąga się panorama na miasto.
Wewnątrz wieży znajdują się trzy dzwony z 1639 roku: Urban, Jan i Marian. Ten pierwszy stanowić może największą atrakcję dla zwiedzających wnętrze. Urban (nazwany tak na cześć ówczesnego papieża) mierzy w obwodzie 490 cm i waży 3,2 tony. Jest trzecim, co do wielkości zabytkowym dzwonem w Polsce (po krakowskim Zygmuncie i toruńskim Tuba Dei). Jego bicie można usłyszeń przy wyjątkowych dla miasta wydarzeniach. Znawcy mówią, że tony krośnieńskich dzwonów należą do najpiękniej brzmiących w Polsce.

Na tym samym poziomie co dzwony znajduje się mechanizm zegara wieżowego. To także zabytek - pochodzi z Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych, założonej w Krośnie przez Michała Mięsowicza. Został zainstalowany w 1908 roku.

To właśnie od remontu zegara rozpoczął się remont wieży. - To będzie jego pierwsza renowacja od ponad stu lat - mówi Gerard Zając, kierownik działu renowacyjno-gospodarczego w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Cały mechanizm (waży ok. 85 kg) został już zdjęty. Trafił do Poznania, gdzie zajmą się nim specjalisci z firmy remontującej zegary wieżowe.

- Przed zniesieniem po krętych schodach dzwonnicy trzeba było go zdemontować na drobne elementy, które potem zostaną ponownie złożone - opowiada Zając.

Zdjęto też wskazówki zegara (mierzące odpowiednio metr i 80 cm.) - te zostały spuszczone w dół po zewnętrznym murze. Na wieży pozostała jedynie sama tarcza o dwumetrowej średnicy. - Jej renowację przeprowadzimy na miejscu. Jak to zrobić technicznie zdecydujemy dopiero, gdy staną rusztowania do remontu elewacji - dodaje Zając.

Zegar po renowacji będzie odpowiadał oryginałom z fabryki Mięsowicza: czarna tarcza, złote (lub białe) wskazówki i cyfry. - Nie chcemy dodawać zespołów elektronicznych, więc nie będzie wskazywać czasu idealnie, ale będzie chodził dokładnie - zapowiada Zając. - Po renowacji będzie też - jak sto lat temu - wybijał godziny i półgodziny. Chcemy też zachować ręczny naciąg.

Remont całej wieży ma potrwać do kwietnia. Władze miasta chcę zdążyć przed sezonem turystycznym, tak by w wakacje wieżę udostępnić do zwiedzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24