- Jeśli zgromadzona przez ciebie liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdziesz miejsce w drugiej lub trzeciej szkole, a może w innej klasie - radzi internetowy poradnik naboru. - Warto wybrać szkoły odpowiadające twoim możliwościom. System będzie przydzielał cię do klas kolejno - od klasy wybranej na liście preferencji jako pierwszej.
Może się tak zdarzyć, że jeśli ktoś wybierze małą liczbę klas lub wyłącznie te cieszące się dużą popularnością i przyjmujące kandydatów wyłącznie z wysoką punktacją, nie dostanie się nigdzie. Dlatego warto wstępnie przeliczyć punkty za świadectwo oraz egzamin gimnazjalny i porównać je z ubiegłorocznymi progami punktowymi.
Teraz zawody na topie?
W Krośnie przed rokiem kierunek technik wiertnik w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 bił rekordy popularności. Zgłaszali się kandydaci nawet z innych województw. W rezultacie powstały dwa oddziały.
- Podobnie było z naborem do klasy o profilu promedycznym w I LO. Aby się tu dostać trzeba było mieć minimum 165 punktów na 200 możliwych - wylicza Grażyna Gregorczyk, naczelnik krośnieńskiego wydziału edukacji. - Do klasy matematyczno - fizycznej w I LO - 161 punktów. Do "pierwszego" startowało aż 31 laureatów olimpiad.
W Rzeszowie prym wiodły ogólniaki: I, II, III, IV i VI. Wśród techników: patronacka klasa Mercedesa w ZS Samochodowych, mechatronik i mechanik w ZS Mechanicznych, informatyk w ZS Technicznych, politechniczna w ZS Energetycznych, kelner i technik hotelarstwa w ZS Gospodarczych. W zawodówkach: cukiernik w "mleczaku".
Idą w nowe kierunki
Terminy naboru
13 - 31 maja - przyjmowanie podań w szkołach średnich
28 czerwca - 2 lipca - przyjmowanie kopii świadectw i wyników egzaminów
5 lipca - ogłoszenie listy kandydatów do szkół
8 lipca - potwierdzenie woli nauki
10 lipca - początek naboru uzupełniającego
Borykające się z niżem demograficznym szkoły robią wszystko, aby skusić gimnazjalistów. W krośnieńskim V LO np. chcą zrobić nabór do klasy pożarniczej. W "Koperniku" propozycją jest profil akademicki, matematyczno - fizyczny. Szkoła ma umowę z uniwersytetami: Jagiellońskim oraz Rzeszowskim. W rzeszowskim Zespole Szkół Spożywczych chcą otworzyć klasę patronacką Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka i Politechniki Rzeszowskiej. O profilu "technik eksploatacji portów i terminali".
- Port zadeklarował, że absolwenci będą mieli preferencje w zatrudnieniu. Uczniowie mogą liczyć na interesujące zajęcia i staże na uczelni oraz w Jasionce. - mówi Aleksandra Wanic, dyr. Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.
Będą kształcone także przyszłe stewardessy lub stewardzi. Aby starać się o miejsce w tej klasie trzeba spełnić kilka warunków, m.in. dobre wyniki w nauce.
- W przypadku zainteresowania specjalnością "stewardessa" będą się liczyły także: aparycja i komunikatywność - dodaje dyrektor. - Uczniowie mają się uczyć angielskiego i hiszpańskiego. Absolwenci znajdą pracę w portach transportowych: lotniczych, samochodowych, rzecznych itp.
Zawodówki namawiają
Przed rokiem szkoły zawodowe przegrywały walkę o byt. Niewesoło było np. w klasach: ślusarz, elektryk, krawiec, piekarz, technik urządzeń sanitarnych, monter izolacji budowlanych, wędliniarz. Szkoły i ministerstwo edukacji starają się zmienić ten trend. W Rzeszowie powstało stowarzyszenie 7 zespołów szkół, które razem walczą o uczniów.
- Nie ma dziś pracy dla humanistów, a mimo to młodzi ślepo brną w te kierunki. Kończy się era "białych kołnierzyków". Trzeba rąk do pracy - przekonuje Zbigniew Pinkowski, dyr. Zespołu Szkół Samochodowych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?