Nasza Loteria

Rozpoczyna się nabór do szkół średnich

Beata Terczyńska
Krystyna Baranowska
W Rzeszowie nabór jest elektroniczny. Można wybrać maksymalnie trzy szkoły ponadgimnazjalne i dowolną w nich liczbę klas.

- Jeśli zgromadzona przez ciebie liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdziesz miejsce w drugiej lub trzeciej szkole, a może w innej klasie - radzi internetowy poradnik naboru. - Warto wybrać szkoły odpowiadające twoim możliwościom. System będzie przydzielał cię do klas kolejno - od klasy wybranej na liście preferencji jako pierwszej.

Może się tak zdarzyć, że jeśli ktoś wybierze małą liczbę klas lub wyłącznie te cieszące się dużą popularnością i przyjmujące kandydatów wyłącznie z wysoką punktacją, nie dostanie się nigdzie. Dlatego warto wstępnie przeliczyć punkty za świadectwo oraz egzamin gimnazjalny i porównać je z ubiegłorocznymi progami punktowymi.

Teraz zawody na topie?

W Krośnie przed rokiem kierunek technik wiertnik w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 bił rekordy popularności. Zgłaszali się kandydaci nawet z innych województw. W rezultacie powstały dwa oddziały.

- Podobnie było z naborem do klasy o profilu promedycznym w I LO. Aby się tu dostać trzeba było mieć minimum 165 punktów na 200 możliwych - wylicza Grażyna Gregorczyk, naczelnik krośnieńskiego wydziału edukacji. - Do klasy matematyczno - fizycznej w I LO - 161 punktów. Do "pierwszego" startowało aż 31 laureatów olimpiad.

W Rzeszowie prym wiodły ogólniaki: I, II, III, IV i VI. Wśród techników: patronacka klasa Mercedesa w ZS Samochodowych, mechatronik i mechanik w ZS Mechanicznych, informatyk w ZS Technicznych, politechniczna w ZS Energetycznych, kelner i technik hotelarstwa w ZS Gospodarczych. W zawodówkach: cukiernik w "mleczaku".

Idą w nowe kierunki

Terminy naboru

13 - 31 maja - przyjmowanie podań w szkołach średnich
28 czerwca - 2 lipca - przyjmowanie kopii świadectw i wyników egzaminów
5 lipca - ogłoszenie listy kandydatów do szkół
8 lipca - potwierdzenie woli nauki
10 lipca - początek naboru uzupełniającego

Borykające się z niżem demograficznym szkoły robią wszystko, aby skusić gimnazjalistów. W krośnieńskim V LO np. chcą zrobić nabór do klasy pożarniczej. W "Koperniku" propozycją jest profil akademicki, matematyczno - fizyczny. Szkoła ma umowę z uniwersytetami: Jagiellońskim oraz Rzeszowskim. W rzeszowskim Zespole Szkół Spożywczych chcą otworzyć klasę patronacką Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka i Politechniki Rzeszowskiej. O profilu "technik eksploatacji portów i terminali".

- Port zadeklarował, że absolwenci będą mieli preferencje w zatrudnieniu. Uczniowie mogą liczyć na interesujące zajęcia i staże na uczelni oraz w Jasionce. - mówi Aleksandra Wanic, dyr. Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.

Będą kształcone także przyszłe stewardessy lub stewardzi. Aby starać się o miejsce w tej klasie trzeba spełnić kilka warunków, m.in. dobre wyniki w nauce.

- W przypadku zainteresowania specjalnością "stewardessa" będą się liczyły także: aparycja i komunikatywność - dodaje dyrektor. - Uczniowie mają się uczyć angielskiego i hiszpańskiego. Absolwenci znajdą pracę w portach transportowych: lotniczych, samochodowych, rzecznych itp.

Zawodówki namawiają

Przed rokiem szkoły zawodowe przegrywały walkę o byt. Niewesoło było np. w klasach: ślusarz, elektryk, krawiec, piekarz, technik urządzeń sanitarnych, monter izolacji budowlanych, wędliniarz. Szkoły i ministerstwo edukacji starają się zmienić ten trend. W Rzeszowie powstało stowarzyszenie 7 zespołów szkół, które razem walczą o uczniów.

- Nie ma dziś pracy dla humanistów, a mimo to młodzi ślepo brną w te kierunki. Kończy się era "białych kołnierzyków". Trzeba rąk do pracy - przekonuje Zbigniew Pinkowski, dyr. Zespołu Szkół Samochodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nie nabity w butelkę
A na co komu szkoły potrzebne? Skończyłem szkołę specjalną w Miejscu Piastowym u Jezusków bo mnie zmusili starzy. Od kilkunastu miesięcy pracuję w Niemczech lub w Holandii na sortowaniu butelek. Wożą nas tam autokarami. Jadąc z domu zabieramy papierosy, alkohole z Ukrainy i sprzedajemy tam na miejscu z przebitką. W niedzielę popołudniu jeżdżę do Holandii kupuję narkotyki i rozprowadzam na podkarapyciu. Kontrole typu straż graniczna, służba celna przy kontroli autobusu to łykają kasę tylko szum. Żadna z tych służb nawet nie przejdzie się przez autokar. Jedynie spiszą kierowców i życzą szerokiej i bezpiecznej drogi. I tak co dwa tygodnie. Ostatnio po drodze w Katowicach nabyłem papiery ukończenia szkoły średniej i zdania pozytywnie matury. Buduję dom, wożę się niezłym autkiem. I czego tu więcej chcieć. Ochroną moją zajmuje się mafia holenderska i powiedzieli że nawet mi włos z głowy nie spadnie. Owszem może i trochę śmierdzi przy tych śmieciach no ale frycowe każdy płaci na początku swojej kariery Biznes to biznes. Popracuję jeszcze parę lat i będę sobie fi***em do góry leżał. A wy głąby uczcie się bo polska potrzebuje wykształconej i taniej siły roboczej.
p
pniok Rzeszowski
Proponuje otworzyc oddzialy szkolne o specjalnosciach :
- wysiadywacz krzesel w Sejmie,
- specjalista od brania kasy w Radach Nadzorczych.
i temu podobnych !
Takich wkrotce pilnie bedziemy potrzebowali fachowcow !
Wkrotce tacy fachowcy beda potrzebni, bo klika ktora jest "U KORYTA" wkrotce idzie POD ODSTRZAL.
n
nowowsianin
"TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW LOTNICZYCH" hahaha co w tym Mleczoku już nie wymyślą mam nadzieje ze ludzie sie na to nie nabiorą bo na prace na lotnisku nawet przy obsłudze walizek nie bedą mieć najmniejszych szans bez znajomości z Panią M.T. hahahaha

A czego maja uczyc w Mleczaku ?
Mimo ze byla to PIERWSZA szkola mleczarska w Polsce (GALICJI) to obecnie na podkarpaciu NIE MA KROW i nie ma mleka. Prawdopodobnie Mleczarnia w Trzebowniku za pare lat moze zostac zamknieta. Przeciez nikt nie bedzie dowozil mleka kilkaset kilometrow do Trzebowniska jezeli obok siebie ma inne otwarte i pracujace mleczarnie.
Nie wydaje mi sie zatem dziwna decyzja szkoly o nazwie Mleczarska jezeli uczy zawodow ktore sa lub beda potrzebne na obszarze Rzeszowszczyzny.
s
soviak
"TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW LOTNICZYCH" hahaha co w tym Mleczoku już nie wymyślą mam nadzieje ze ludzie sie na to nie nabiorą bo na prace na lotnisku nawet przy obsłudze walizek nie bedą mieć najmniejszych szans bez znajomości z Panią M.T. hahahaha
G
Gość
Jest lepszy numer: Technik logistyk z edukacja wojskową albo technik spedytor z edukacją lotniczą.
G
Gość
Technik eksploatacji portów lotniczych w szkole spożywczej - absurd sięgnął zenitu - ciekawe kto się da na to nabrać
b
best
Tylko szkoły zawodowe
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24