Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpraw się z bólem pleców

al/Ewa Kurzyńska
Dlaczego bóle pleców są tak częste? Doktor Sałata nie ma wątpliwości: -główna przyczyna to siedzący tryb życia.
Dlaczego bóle pleców są tak częste? Doktor Sałata nie ma wątpliwości: -główna przyczyna to siedzący tryb życia. Archiwum
Jak zapobiec bólom pleców radzi Bożena Sałata, ordynator oddziału rehabilitacji w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny.

Dbaj o kręgosłup

Dbaj o kręgosłup

- Materac do spania powinien być średnio twardy, gdyż sprzyja utrzymaniu kręgosłupa w anatomicznej pozycji.

- Po przebudzeniu nie wstajemy gwałtownie. Przekręcamy się na bok, spuszczamy stopy na podłogę i powoli, podpierając się rękami, unosimy się do pozycji siedzącej. Dopiero wówczas możemy bezpiecznie wstać.

- Myjąc naczynia czy prasując, postawmy jedną stopę na ok. 20-cm podnóżku (np. odwrócona wanienka, stos kilku książek).

- Schylając się należy ugiąć nogi w kolanach. W takiej pozycji kręgosłup pozostanie prosty. Podnosząc się, należy wysunąć nogę do tyłu.

- Zakupy niesiemy w obu rękach, rozkładając ciężar równomiernie. Należy pilnować, by nie podciągać barków w kierunku uszu.

- Chcąc podnieść dziecko, należy kucnąć. Nie wolno schylać się po malca na prostych nogach!

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą pojawić się na skutek zmian zwyrodnieniowych trzonów kręgów, aparatu więzadłowego czy chorób krążków międzykręgowych w wyniku przeciążenia lub urazu.

- Popularnie mówi się wówczas o wypadaniu dysku, który w wyniku uszkodzenia przesuwa się i uciska na korzeń nerwowy. W zależności od miejsca,w którym doszło do patologii ból promieniuje na różne części pleców, a nawet do kończyn - wyjaśnia Bożena Sałata.

Dyskopatia to choroba, która często wymaga operacji. W mniej poważnych przypadkach możliwe jest złagodzenie dolegliwości dzięki prawidłowej rehabilitacji. Prowadzi się ją w oparciu o zabiegi fizykoterapeutyczne, które łagodzą ból, jak i ćwiczenia, które rozluźniają i wzmacniają mięśnie. Pomocne są także masaże i terapia manualna.

- W przypadku dyskopatii niezwykle ważna jest praca pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, po wcześniejszym zdiagnozowaniu skali i miejsca problemu przez lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej. Ćwiczenia na własną rękę mogą, bowiem pogłębić dolegliwości - ostrzega lekarka.

Dlaczego bóle pleców są tak częste? Doktor Sałata nie ma wątpliwości: -główna przyczyna to siedzący tryb życia. Brak systematycznej aktywności ruchowej osłabia mięśnie, zwiększa sztywność w stawach. Zaszkodzić może także aktywność sportowa, gdy ktoś mało aktywny np. raz w roku wyjeżdża na narty bez uprzedniego przygotowania. Wówczas w tydzień próbuje się nadrobić zaległości w sporcie. W efekcie nierzadko dochodzi do poważnych kontuzji - wyjaśnia lekarka.

Problemom z kręgosłupem sprzyja także nadwaga i otyłość. Bo gdy dźwigamy na sobie zbyt dużo zbędnych kilogramów, to mięśnie i stawy szybciej się degenerują.
Skuteczna recepta na problemy z kręgosłupem jest jedna: zmiana stylu życia.

Kluczowa sprawa to dbałość o regularny wysiłek fizyczny oraz unikanie szkodliwych czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu, np. nagłego pochylania się, długotrwałej jazdy autem czy nieprawidłowego podnoszenia ciężkich rzeczy. W każdej z takich sytuacji możemy przeciążyć kręgosłup i sprowokować atak bólu.

- Gdy dokuczają nam bóle pleców warto zasięgnąć porady lekarza. Na początek należy skierować się do specjalisty medycyny rodzinnej, który może zlecić podstawowe badania, np. RTG kręgosłupa i skierować pacjenta do specjalisty rehabilitacji- radzi lekarka.

Niekiedy wystarczy skorygowanie niewłaściwej postawy, by dolegliwości ustąpiły. Dobre efekty w tym zakresie dają ćwiczenia metodą PNF. W przypadku ostrych zespołów bólowych kręgosłupa stosowana jest metoda McKenziego. To dobry sposób leczenia m.in. bólu krzyża i rwy kulszowej.

- Co ważne, po dokładnym instruktażu pacjent może i powinien wykonywać ćwiczenia samodzielnie, co zapobiega nawrotom dolegliwości - podkreśla lekarka.

Jeśli mimo tego ból nie minie, warto udać się do specjalisty - ortopedy lub neurologa celem rozważenia leczenie operacyjnego. Skierowanie wystawi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

www.klinika-rzeszow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24