Roztocza - postrach alergików

  Roztocza - postrach alergików

  Grażyna Woźniak

  Nowiny

  Nowiny

  - Roztocza mogą zafundować nam katar sienny, migrenowe bóle głowy, skórne wysypki - wylicza alergolog, lek. med. Marta Rachel

  - Roztocza mogą zafundować nam katar sienny, migrenowe bóle głowy, skórne wysypki - wylicza alergolog, lek. med. Marta Rachel ©Fot. Tadeusz Poźniak

  Zabójcze dla alergików roztocza są jednym z najbardziej rozpowszechnionych i wszechobecnych pasożytów. Jak z nimi walczyć?
  - Roztocza mogą zafundować nam katar sienny, migrenowe bóle głowy, skórne wysypki - wylicza alergolog, lek. med. Marta Rachel

  - Roztocza mogą zafundować nam katar sienny, migrenowe bóle głowy, skórne wysypki - wylicza alergolog, lek. med. Marta Rachel ©Fot. Tadeusz Poźniak

  Przed gabinetem dr nauk. med. Marty Rachel, specjalisty alergologa, wojewódzkiego konsultanta do spraw alergologii ustawiają się coraz dłuższe kolejki "zakichanych" pacjentów. Nie bez powodu, właśnie teraz szczególnie aktywne stały się roztocza.

  Są one jednym z najbardziej rozpowszechnionych i wszechobecnych pasożytów.

  - Ich obecność może zafundować nam katar sienny, migrenowe bóle głowy, skórne wysypki - twierdzi alergolog, lek. med. Marta Rachel.

  Odchody pajęczaków

  Zawarte w kurzu mikroskopijnej wielkości pajęczaki - roztocza, a właściwie ich odchody są jednym z najsilniejszych alergenów znajdujących się w naszym otoczeniu.

  Te małe żyjątka osiągają wielkość 200 do 500 mm, w jednym milimetrze mieści się 2-4 roztocza. Komfortowo czują się w temperaturze 22-28 stopni C. Sypialnie są preferowanym przez nie miejscem.

  Im wyżej, tym lepiej

  Uczuleni na te alergeny cierpią przez cały rok. Najbardziej w okresie jesienno - zimowym. Nasilenie objawów związane jest z rozpoczęciem sezonu grzewczego w mieszkaniach.

  Największa ilość roztoczy występuje na terenach nizinnych. Ich ilość maleje wraz ze wzrostem wysokości nad poziom morza.

  Sposób na pajęczaka

  Roztocza są trudne do zniszczenia. Najlepszym na nie sposobem jest częste, systematyczne i dokładne sprzątanie mieszkania i usuwanie wszystkiego, co magazynuje kurz.

  Dobre efekty daje częste trzepanie dywanów, wietrzenie pościeli, zwłaszcza w zimnie gdy temperatura spada poniżej 15 st. C. Promieniowanie ultrafioletowe również ma zdolność niszczenia pajęczaków, dobrze jest więc wietrzyć pościel na słońcu.

  Przyczyna nieżytów

  Alergeny kurzu domowego uczulają nie tylko drogi oddechowe, ale również błony śluzowe przewodu pokarmowego i skórę. Alergia na kurz domowy może być przyczyną przewlekłych nieżytów błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz wyprysku atopowego.

  Najlepszym sposobem zapobiegania alergii jest usunięcie alergenu z otoczenia chorego. Należy wyeksmitować z pokoju chorego zbędnych przedmiotów, na którym mógłby osadzać się kurz.

  Pierz bieliznę

  Równie skuteczne będzie zmiana bielizny pościelowej, co 7 dni, pranie jej w temperaturze ponad 60 st. C i prasowanie (wysoka temperatura niszczy roztocza). Pranie w temperaturze poniżej 60 st. C jedynie wypłukuje odchody roztoczy, nie niszcząc ich całkowicie, Jeśli nie można prać tkanin w temperaturze wyższej, należy stosować środki roztoczobójcze, np. alergoff.

  Ważny jest mikroklimat

  Ilość roztoczy nie zależy od wieku i konstrukcji domów, lecz od ich mikroklimatu. Mieszkania wybudowane w okolicy jezior i stawów lub w pobliżu drzew zacieniających ich wnętrza mają znacznie więcej roztoczy niż pozostałe.

  Poziom roztoczy w mieszkaniu związany jest z porą roku. Rozmnażają się od maja do sierpnia, natomiast w okresie zimy populacja roztoczy maleje. Jest to spowodowane obniżeniem wilgotności pomieszczeń mieszkalnych.

  Stwierdza się ich 10 razy więcej w łóżku niż w kurzu z podłogi. Koc zawiera 47 razy większe zagęszczenie roztoczy niż kurz podłogowy z okolicy drzwi i 55 razy większe niż kurz z okolicy, gdzie wytwarzane było ciepło.

  Objawy uczulenia

  Uczulają głównie swoimi odchodami, mającymi rozmiary około 20 mikrometrów.
  Objawy uczulenia na roztocze mieszkaniowe, to przede wszystkim zatkany nosa, szczególnie w godzinach rannych oraz objawy astmy oskrzelowej, w 90 procentach występujące w nocy.

  Nasilenie dolegliwości występuje jesienią, w czasie zamykania okien i częstego przebywania w pomieszczeniach. Objawy spotęgowane są włączeniem centralnego ogrzewania.

  Dzieci w wieku niemowlęcym mają szczególnie korzystne warunki do wdychania silnie uczulającego antygenu, co powoduje, że objawy uczulenia można stwierdzić już nawet u niemowlaków.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (132)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (132) forum.nowiny24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »