Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód kościelny. Jak uzyskać unieważnienie ślubu kościelnego i ile to kosztuje? Musisz mieć konkretne powody, by zerwać małżeństwo

asz
By wziąć tzw. rozwód kościelny, powody trzeba mieć naprawdę dobre. Zobacz, kiedy możesz uzyskać unieważnienie ślubu kościelnego.
By wziąć tzw. rozwód kościelny, powody trzeba mieć naprawdę dobre. Zobacz, kiedy możesz uzyskać unieważnienie ślubu kościelnego. 123rf.com
Czy rozwód kościelny jest możliwy? Temat zrobił się głośny po tym, jak ślub kościelny wziął Jacek Kurski. Zarówno dla niego, jak i dla jego małżonki był to drugi raz przed ołtarzem – oboje wcześniej byli już w małżeństwach kościelnych, które zostały przez Kościół uznane za nieważne. Unieważnienie ślubu kościelnego to jednak nie to samo, co rozwód, a by je uzyskać, trzeba mieć konkretne powody. Zobacz, jak unieważnić ślub kościelny.

Kiedy można wziąć rozwód kościelny? Sprawdź!

Rozwód kościelny czy unieważnienie ślubu kościelnego?

Dla wielu z nas sprawa jest oczywista – jeśli występujemy ze związku małżeńskiego, to bierzemy rozwód. Tak wygląda to w przypadku małżeństwa cywilnego, jednak zgodnie z prawem kanonicznym i wiarą katolicką nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny. Jak to więc możliwe, że Jacek Kurski i Joanna Klimek wzięli ślub kościelny, choć już wcześniej ślubowali przed ołtarzem innym osobom, że nie opuszczą ich aż do śmierci?

Wiele rozbija się o pojęcie małżeństwa oraz o nomenklaturę. To, co często skrótowo określamy jako rozwód kościelny, to tak naprawdę unieważnienie ślubu kościelnego. Kościół katolicki patrzy bowiem na małżeństwo nie jako na umowę pomiędzy małżonkami, którą można w dowolnym momencie zerwać, ale jak na związek, w którym przyjęta została wynikająca z Biblii wizja na małżeństwo, którego jednym z przymiotów jest nierozerwalność. Dlaczego więc niektóre małżeństwa kościelne są unieważniane?

Jak unieważnić ślub kościelny? By wziąć rozwód kościelny, trzeba mieć ważne powody

Kiedy ktoś wnosi o tzw. rozwód kościelny, dla Kościoła ważny jest przede wszystkim moment zawarcia małżeństwa. Według Kościoła katolickiego małżeństwo cechuje:

  • jedność,
  • nierozerwalność,
  • sakramentalność,
  • dążenie do dobra małżonków,
  • cel w postaci wychowania potomstwa.

Tych pięć elementów to podstawa, którą powinien znać, rozumieć i akceptować każdy, kto zawiera ślub kościelny. Do podjęcia tych obowiązków należy też być zdolnym.

Jeśli te warunki są spełnione, ślub kościelny jest uznany za zawarty ważnie.

Kiedy zatem możliwe jest unieważnienie ślubu kościelnego, czyli tzw. rozwód kościelny? W prawie kanoniczym uwzględniono wiele sytuacji, w których możliwe jest stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Sprawdź, jakie są powody, z których można uzyskać tzw. rozwód kościelny.

Jak unieważnić ślub kościelny? Rozwód kościelny krok po kroku

Unieważnienie ślubu kościelnego nie jest takie proste i przebiega w postaci procesu sądowego prowadzonego w Trybunale kościelnym. O proces może prosić jeden z małżonków lub oboje. Osoba, która wnosi o unieważnienie ślubu kościelnego jest nazywana powodem, a druga strona to pozwany.

Pismo skierowane do Trybunału kościelnego to pierwszy krok do unieważnienia małżeństwa kościelnego. Należy je skierować do Trybunału kościelnego:

  • diecezji, w której zawarto małżeństwo lub
  • diecezji miejsca zamieszkania strony pozwanej.

Możliwe jest też prowadzenie procesu w Trybunale właściwym dla miejsca zamieszkania osoby wnoszącej o rozwód kościelny, ale należy uzyskać w tym celu odpowiednią zgodę.

Unieważnienie ślubu kościelnego. Jak napisać pozew o rozwód kościelny?

Co powinno zawierać pismo, z prośbą o unieważnienie ślubu kościelnego? Należy zamieścić tam następujące informacje:

  • datę i miejsce zawarcia małżeństwa
  • daty i miejsca urodzenia obojga małżonków
  • pełny adres zamieszkania, numer telefonu i przynależność do parafii obojga małżonków
  • w przypadku kobiety – jej nazwisko panieńskie
  • opis znajomości: w jakich okolicznościach małżonkowie się poznali i kiedy, jak wyglądał czas przed zawarciem ślubu (np. czy dochodziło do nieporozumień, czy ślub został zawarty z chęci i miłości z obu stron, a także jaki był charakter i dojrzałość do małżeństwa obojga małżonków w tym czasie)
  • opis ślubu i okresu tuż po nim: gdzie było przyjęcie weselne i jak zachowywali się na nim małżonkowie, gdzie para zamieszkała po ślubie i w jakich warunkach, czy małżeństwo zostało dopełnione po ślubie (czyli czy miało miejsce współżycie)
  • życie małżeńskie: jak układały się relacje małżonków, na jakim tle rodziły się nieporozumienia i w jakim czasie po ślubie do nich dochodziło
  • rozstanie: który z małżonków odszedł od drugiego i z jakiego powodu, czy jest możliwość pogodzenia się i powrotu do siebie, kto złożył pozew o rozwód cywilny, czy obecnie strony są w związkach z kimś innym
  • dane świadków: pełne adresy zamieszkania, numery telefonów i przynależność do parafii kilku (ok. 4-5) osób, które znały małżonków w okresie przed ślubem i tuż po nim

Składając prośbę o unieważnienie ślubu kościelnego, czyli tzw. rozwód kościelny, należy też dołączyć do niej dokumenty, takie jak:

  • świadectwo ślubu kościelnego
  • uwierzytelniony odpis wyroku rozwodu cywilnego
  • inne potrzebne dokumenty stosownie do tytułu sprawy.
By wziąć tzw. rozwód kościelny, powody trzeba mieć naprawdę dobre. Zobacz, kiedy możesz uzyskać unieważnienie ślubu kościelnego.

Rozwód kościelny. Jak uzyskać unieważnienie ślubu kościelneg...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24