Rusza Powszechny Spis Rolny 2020

Artykuł sponsorowany Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Już 1 września br. rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny 2020 – najważniejsze badanie statystyczne w tym roku. Spisy rolne odbywają się co 10 lat i obejmują wszystkie gospodarstwa rolne w Polsce.

Obowiązek przeprowadzenia spisu rolnego wynika z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Podobnie jak w Polsce takie spisy zostaną przeprowadzone również w pozostałych krajach Wspólnoty. W naszym kraju obowiązkowi spisowemu będzie podlegać około 1,5 mln gospodarstw rolnych, w tym blisko 143 tys. gospodarstw na Podkarpaciu.

Dlaczego spisy rolne są tak ważne? Otóż uzyskane dzięki nim dane są podstawą do tworzenia wszelkich programów rozwojowych rolnictwa i obszarów wiejskich. Poza tym ten spis ma odpowiedzieć na pytania jak zmieniło się polskie rolnictwo na przestrzeni ostatnich 10 lat oraz w jakim kierunku zmierza.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną zachęcamy rolników do spisania się przez Internet. Wystarczy, że wejdą na stronę spisrolny.gov.pl i zalogują się, wpisując numer swojego gospodarstwa i PESEL. W razie trudności z wypełnianiem formularza mogą zadzwonić pod numer 22 27 99999, a rachmistrz pomoże im dokończyć spis.

Dodaj ogłoszenie