Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył ogólnopolski konkurs dla uczniów na cyfrowe drzewo genealogiczne swojej rodziny

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ruszył ogólnopolski konkurs na cyfrowe drzewo genealogiczne rodziny. Skierowany jest do uczniów szóstych klas.
Ruszył ogólnopolski konkurs na cyfrowe drzewo genealogiczne rodziny. Skierowany jest do uczniów szóstych klas. Archiwa Państwowe
„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to tytuł ogólnopolskiego konkursu na cyfrowe drzewo genealogiczne swojej rodziny. Skierowany jest do uczniów szóstych klas szkół podstawowych.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca. Organizatorami są Minister Edukacji i Nauki i Archiwa Państwowe, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

- Głównym celem konkursu jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. W swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści - informują organizatorzy

.

Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w tym spora część dostępna w Internecie, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów.

Konkurs będzie inny od wielu dotychczasowych. Uczniowie w o wiele większym stopniu będą korzystać z nowoczesnych technologii.

- W aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” można tworzyć drzewo genealogiczne, dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie - twierdzi MEiN.

Co ciekawe, będzie można odnawiać stare zdjęcia. W aplikacji dostępne będzie narzędzie do koloryzacji obrazu, które wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning). Program komputerowy potrafi przywrócić kolor dowolnemu obrazowi.

- Uczestnik powinien przygotować projekt konkursowy w aplikacji pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych - zaznaczają organizatorzy konkursu. Ma to pomóc w jak najbardziej profesjonalnym i zgodnym z faktami historycznymi opracowaniu drzewa genealogicznego.

Zgłoszenia przesyła nauczyciel danego ucznia, w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” do 31 marca. Służy do tego odpowiedni formularz.

W pierwszym etapie konkursu wojewódzkie komisje konkursowe wybiorą troje finalistów, którzy przejdą do etapu ogólnopolskiego. W drugim etapie kapituła konkursu wybierze spośród nich 3 laureatów oraz przyzna 12 wyróżnień. Listy laureatów i wyróżnionych uczniów zostaną ogłoszone do 15 maja 2022 r.

Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie (na poziomie ogólnopolskim), a także nauczyciele będący ich opiekunami otrzymają nagrody rzeczowe.

Szczegóły konkursu i regulamin można znaleźć na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej - archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24