Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył projekt "Karpackie niebo". Turyści będą patrzeć w gwiazdy

Dorota Mękarska
Na razie z leskiego obserwatorium korzystają głównie uczniowie, ale ma ono stanowić produkt turystyczny.
Na razie z leskiego obserwatorium korzystają głównie uczniowie, ale ma ono stanowić produkt turystyczny. Fot. arch. LO w Lesku
Liceum Ogólnokształcącego w Lesku uczestniczy w projekcie "Karpackie niebo", którego liderem jest obserwatorium astronomiczne w Humennem.

Dzięki projektowi astronomia ma stać się produktem turystycznym, który ściągnie do nas i naszych sąsiadów więcej turystów.

Realizacja projektu zakończy się 2012 roku, ale już za rok liceum będzie dysponować infrastrukturą, która wzbogaci funkcjonowanie istniejącego w szkole od 2006 roku obserwatorium astronomicznego.

Dziewięciu partnerów z pogranicza

W projekcie bierze udział 9 partnerów z Polski i Słowacji. Z Polski jest to I LO w Jaśle, Podkarpacka Izba Gospodarcza w Krośnie i gmina Wiśniowa. W tym gronie wiodącą rolę powierzono leskiej szkole i powiatowi leskiemu. Po stronie słowackiej jest 5 partnerów. Liderem projektu jest obserwatorium W Humennem.
Projekt nosi nazwę "Karpackie niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko - słowackiego pogranicza. Opracowany został przez Bernarda Barana, dyr. LO w Lesku, Roberta Burego z Krosna i Igora Kudzaja, słowackiego astronoma.

Finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej RP - Republika Słowacka 2007 - 2013.
Wartość całego projektu wynosi 1 mln 246 euro, z czego Liceum Ogólnokształcące w Lesku otrzyma 155 tys. euro przy wkładzie własnym w wysokości 15 procent wyłożonym przez powiat.

Przymiarki do planetarium

Dotacja zostanie przeznaczona na zagospodarowanie poddasza budynku szkolnego. Adaptacja będzie kosztować około 100 tys. euro. Za te pieniądze powstaną dwie sale dydaktyczne, magazyny, zaplecze socjalne wraz z częścią noclegową. Szkoła przymierza się też do budowy małego planetarium o średnicy 5 - 6 metrów. Olbrzymie planetarium, większe niż w Chorzowie będzie natomiast budowane po słowackiej stronie.

27 tys. euro liceum przeznaczy na zakup sprzętu astronomicznego oraz sprzętu multimedialnego, w który zostaną wyposażone sale dydaktyczne.

Razem z partnerami będzie organizować konferencje tematyczne i warsztaty, wydawać wspólne wydawnictwa, przewodniki i poradniki tematyczne. Wśród nich ma ukazać się komputerowy polsko - słowacki słownik astronomiczny. Będzie on pomocny turystom, bo w planach jest udostępnienie obserwatorium dla wypoczywających w Bieszczadach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24