Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzadziej zmieniamy pracę, ale za to częściej – stanowisko wewnątrz firmy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Quokkabottles/ Unsplash.com
Spada ryzyko zwolnienia, a rotacja pracowników wyhamowuje, ale w II kw. 2021 r. wydłużył się okres poszukiwania pracy. Ponadto pracownicy nie są zadowoleni ze swojej pensji.

W tym roku do głównych powodów zmiany pracy należą: zarobki (45 proc.), korzystniejsza forma zatrudnienia (wzrost o 10 p.p.) i chęć rozwoju zawodowego – można wywnioskować z lektury 44. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Do nowego miejsca pracy najczęściej przechodzą osoby z wykształceniem średnim, w tym technicznym. Rośnie na nich popyt w firmach logistycznych i produkcyjnych. Osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym najrzadziej poszukują pracodawcy. Duża rotacja występuje wśród pracowników handlu, sprzedawców i kasjerów. Do zmiany pracy skorzy są także inżynierowie, ale firmy muszą konkurować o nich między sobą. Pod względem płci i wieku, większą skłonność do zmiany zatrudnienia przejawiają kobiety oraz osoby poniżej 30. roku życia.

Warto przeczytać również:

Niestety, tylko co czwarty uczestnik badania (23 proc.) potwierdził, że jest bardzo zadowolony z posiadanej pracy, ponad połowa była już tylko raczej zadowolona. Większość, bo 55 proc. respondentów, nie ma do przepracowania tygodniowo lub miesięcznie ustalonej ilości godzin, ale 77 proc. rozpoczyna pracę o narzuconej z góry porze. Co dziesiąty pracownik aktywnie poszukuje zatrudnienia, ale odsetek osób rozglądających się za nowymi możliwościami pozostaje uzależniony od regionu Polski.

Część ankietowanych rezygnuje z aktywnego przeglądania ofert. Aż 46 proc. pracowników przed zmianą pracodawcy powstrzymuje satysfakcja z obecnego miejsca pracy, co czwarty badany (25 proc.) uważa, że to nie jest dobry moment na zmianę pracy, a co piąty kandydat (21 proc.) narzeka na brak wakatów spełniających jego kryteria. Pandemia stanowi istotny czynnik hamujący proces zmiany zatrudnienia tylko dla 14 proc. uczestników badania.

Warto przeczytać również:

Polacy zgromadzili też zaległy urlop do wykorzystania (średnio 10 dni). Połowa respondentów (49 proc.) nie musi planować go z wyprzedzeniem, ale druga połowa (51 proc.), przeważnie pracownicy większych firm, powinna zgłaszać swoje plany urlopowe przełożonym odpowiednio wcześnie. Najwięcej dni do wykorzystania zgromadzili mistrzowie i brygadziści oraz specjaliści. Ponadto polscy pracownicy nie potrafią wypoczywać na 100 procent. Podczas dni wolnych odbierają służbowe maile (44 proc.) i telefony (56 procent). Za to coraz rzadziej przeznaczamy urlop na prace na działce lub remont. Świadczy to o tym, że społeczeństwo się bogaci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzadziej zmieniamy pracę, ale za to częściej – stanowisko wewnątrz firmy - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24