Rząsa: chcemy wysłuchać problemów osób niepełnosprawnych

  Rząsa: chcemy wysłuchać problemów osób niepełnosprawnych

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Marek Rząsa.

  Marek Rząsa. ©Norbert Ziętal

  Rozmowa z posłem Markiem Rząsą (PO), członkiem Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu
  Marek Rząsa.

  Marek Rząsa. ©Norbert Ziętal

  - Czym się zajmowaliście podczas wyjazdowego posiedzenia?

  - Przyjechaliśmy tutaj przede wszystkim po to, aby wysłuchać tego co się dzieje w środowisku osób niepełnosprawnych. Mieliśmy trzy wiodące tematy. Po pierwsze, chcieliśmy wysłuchać, jakie problemy mają osoby niepełnosprawne. Szczególnie interesowały nas te na poziomie bardzo praktycznym. Po drugie, chcieliśmy się dowiedzieć, jak zwiększyć role stowarzyszeń i fundacji, które zajmują się takimi osobami. Jednocześnie przekazaliśmy informacje, jakie akty prawne zamierzamy, jako zespół, eksponować w Sejmie.

  W Przemyślu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu. Było otwarte, m.in. dla stowarzyszeń.  - Jakie najczęściej problemy sygnalizują niepełnosprawni?

  - Tych problemów jest bardzo dużo. Niepełnosprawność obejmuje kilka obszarów. Edukacja, osoby nieletnie chcą się kształcić. To wchodzi w obszar opieki społecznej, czyli dodatki opiekuńcze, pielęgnacyjne. Również sfera zdrowotna, a więc świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby z naszego zespołu parlamentarnego są członkami różnych komisji sejmowych, dlatego łatwiej im będzie przekazywać sygnalizowane sprawy w odpowiednie miejsca, a tym samym szybciej i skuteczniej je załatwiać.

  - Ciągłym problemem, często nadal nierozwiązanym są bariery architektoniczne.

  - W tym zakresie wszystkie rozwiązania prawne są zrobione. W tej chwili nie może powstać żaden nowy budynek użyteczności publicznej, który nie uwzględnia potrzeb osób niepełnosprawnych. Większym problem jest adoptować budynki, które już są w użytkowaniu. Tutaj jest duża rola samorządów, które dysponują odpowiednimi instrumentami.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo