Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka inicjatyw

ANDRZEJ RAUS
Twórcy projektu "Aureola", uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jaśle podczas prezentacji swojego projektu.
Twórcy projektu "Aureola", uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jaśle podczas prezentacji swojego projektu. AUTOR
KROSNO. Dobiegła końca realizacja największego pozarządowego programu edukacyjnego na Podkarpaciu "Beskidzkie Strumyki". 60 uczniów ze szkół średnich zrealizowało 9 projektów edukacyjnych adresowanych do uczniów gimnazjów z terenów wiejskich powiatów krośnieńskiego i jasielskiego. Skorzystało ponad 200 gimnazjalistów.

"Beskidzkie strumyki" to inicjatywa Stowarzyszenia "Szkoła liderów" oraz Stowarzyszenia "Krosno tętniące życiem". Projekt realizowany był przy wsparciu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kilkuosobowe grupy młodych ludzi zostały przeszkolone na warsztatach z zakresu umiejętności ułatwiających pracę na rzecz innych. Następnie przez 3 miesiące uczniowie prowadzili różnego rodzaju warsztaty (plastyczne, dziennikarskie, turystyczne, informatyczne, teatralne, ekologiczne).

Dla uczniów gimnazjów

[obrazek2] Grupa ze Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury w Iwoniczu Zdroju z werwą zatańczyła polkę "uginaną". (fot. AUTOR)Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jaśle realizowali program "Aureola". - Adresowany był do uczniów gimnazjum w Bączalu Dolnym. Zorganizowaliśmy "pogotowie lekcyjne", założyliśmy redakcję gazetki szkolnej pt. "Przerwa", która ukazała się w nakładzie blisko 100 egzemplarzy i grupę teatralną, która dała już pierwszy spektakl. Ogłosiliśmy także konkurs o życiu patrona szkoły - informował podczas prezentacji Grzegorz Pawluś z ZSE.
Uczennice Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie (grupa "Plastuś") zorganizowały warsztaty dla gimnazjalistek z Beska. Uczyły ich rzeźby, malarstwa i rysunku, zorganizowały dla nich wycieczkę do Krosna, połączoną ze zwiedzaniem zabytków. Efekt - kilka gimnazjalistek stara się o przyjęcie do "plastyka". Młodzi ludzie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Korczynie wcielali w życie program "Natura blisko nas". Zlokalizowali kilkanaście dzikich wysypisk śmieci, oznaczyli planowaną ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną w sąsiedztwie Zamku Kamieniec. Grupa ze Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury w Iwoniczu Zdroju w ramach projektu "Tradycja fundamentem przyszłości" gościła u gimnazjalistów w Lubatowej. Uczyli ich m.in. ludowych przyśpiewek i tańca.

Praca dla innych

- Najważniejsze, że młodym ludziom udało się zaszczepić bakcyla pracy na rzecz innych. Będziemy nadal pomagać w realizacji podobnych przedsięwzięć, w budowie społeczeństwa obywatelskiego w tym regionie - stwierdził Przemysław Radwan - Rohrenschef dyrektor generalny "Szkoły Liderów".
- Udało się choć w jakimś stopniu wyrównać szanse edukacyjne dzieci z terenów wiejskich. Dzieciaki poznały swój region, swoje "małe ojczyzny", nauczyły się obsługiwać internet, pisać artykuły do gazetki. Czy to nie jest cenne? - pytał Adrian Krzanowski, lokalny koordynator projektu.
Uczestnikom i organizatorom przedsięwzięcia gratulowali m.in. starosta krośnieński Jan Juszczak i Czesław Nowak, dyrektor departamentu edukacji, kultury i kultury fizycznej Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24