NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Rzeka Osława zalała domy w Zagórzu

  Rzeka Osława zalała domy w Zagórzu

  Jerzy Zuba

  Nowiny

  Nowiny

  Rzeka Osława zalała domy w Zagórzu

  ©FOT. JERZY ZUBA

  W dzielnicy Zagórza - Wielopole, z powodu zatoru lodowego na rzece Osława doszło do podtopienia kilku domów.
  Rzeka Osława zalała domy w Zagórzu

  ©FOT. JERZY ZUBA


  W związku z gwałtowna odwilżą stan rzeki był monitorowany przez strażaków z PSP w Sanoku od wczesnych godzin porannych. Do kryzysowej sytuacji doszło około południa kiedy to na wysokości zagórskiej dzielnicy Wielopole uformował się długi na ponad 2 kilometry zator lodowy.

  Spowodował on gwałtowny przybór wody i miejscowe podtopienia kilku budynków mieszkalnych. Strażacy z PSP w Sanoku przy wsparciu ochotniczych jednostek strażackich z Zagórza, Tarnawy Górnej i Tarnawy Dolnej rozpoczęli zabezpieczanie najbardziej zagrożonych domostw workami z piaskiem będąc jednocześnie w gotowości do podjęcia ewakuacji ludzi.

  Sytuacja powodziowa była na tyle niebezpieczna, że obecny na miejscu burmistrz Zagórza Bogusław Jaworski rozważał nawet podjęcie kroków administracyjnych, które skutkowałyby zaangażowaniem do likwidacji zatoru jednostki saperskiej. Na szczęście około godziny 13.00 lodowy zator ruszył samoistnie korytem rzeki. Spiętrzone masy wody i lodu wdarły się na kilka posesji zalewając piwnice i parterowe pomieszczenia mieszkalne.

  - Woda zaczęła się wdzierać do naszego domu przed dwunastą. Najbardziej ucierpiało mieszkanie zięcia i córki. Dopiero co położyli na podłodze nowe panele. Nie byliśmy ubezpieczeni - mówi z rezygnacją w głosie Maria Jaworska jedna z poszkodowanych mieszkańców Wielopola.

  - Kontrolowaliśmy sytuację do momentu kiedy z górnego biegu rzeki nie spłynęły dwa zatory, które były usytuowane w miejscowościach Mokre i Czaszyn. Kiedy doszły do Zagórza rzeka spiętrzyła się w ciągu trzech minut o pół metra. W tej chwili wypompowujemy wodę z zalanych pomieszczeń - mówi dowódca akcji asp. sztab. Zbigniew Gibała z PSP w Sanoku.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo