Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka San ma pomóc w rozwoju 48 podkarpackich gmin

Norbert Ziętal
Na programie ma skorzystać 48 gmin z dwunastu powiatów. Chodzi o samorządy przez które przepływa rzeka San. Realizowane będą również zadania sprzyjające rozwojowi turystyki.
Na programie ma skorzystać 48 gmin z dwunastu powiatów. Chodzi o samorządy przez które przepływa rzeka San. Realizowane będą również zadania sprzyjające rozwojowi turystyki. Norbert Ziętal
Błękitny San to strategiczny program inwestycyjny, który jest szansą na rozwój dla aż 48 gmin z 12 powiatów. Samorządy liczą na rozwój turystyki.

Program obejmuje gminy w Podkarpackiem, przez które przepływa rzeka San. Jego realizacja planowana jest do 2023 r. Wówczas objęty nim obszar ma się charakteryzować wyższym poziomem rozwoju oraz lepszymi od obecnych warunkami życia mieszkańców.

- Dzięki współpracy mieszkańców i podmiotów gospodarczych, zlokalizowanych wzdłuż zabezpieczonego przeciw-powodziowo i zagospodarowanego turystycznie biegu rzeki San, na terenie województwa podkarpackiego ukształtuje się nowy pasmowy obszar wzrostu. Będzie on pozytywnie oddziaływał na swoje bliższe i dalsze otoczenie. Ma równoważyć wewnątrzregionalne zróżnicowań rozwoju różnych części Podkarpacia - twierdzą autorzy koncepcji programu Błękitnego Sanu.

Nie tylko urządzenia wodne, także turystyka

- Jest to przedsięwzięcie składające się z kilkudziesięciu projektów związanych z ochroną środowiska, gospodarką wodno - ściekową, kanalizacją, wodociągami i gospodarką odpadami. Ich lista jest bardzo długa. Myślimy tu perspektywicznie do roku 2023. Chcemy, aby to przedsięwzięcie było sfinansowane z różnych źródeł. Mam tu na myśli programy ochrony środowiska, regionalne programy operacyjne, rozwoju obszarów wiejskich. Ponadto narodowy i wojewódzki fundusz ochrony środowiska - mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Zaznaczył, że nie będą to działania związane wyłącznie z gospodarką wodną. Zakładają również zadania związane z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zagrożeniom, jakie może nieść za sobą rzeka San. Ponadto w założeniach jest rozwój turystyki na terenach położonych przy Sanie - twierdzi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Łączna wartość budżetu Programu Strategicznego Błękitny San wynosi 7,84 mln złotych.

Inwestycje w rzekę mają przynieść miejsca pracy

W gminach w ramach tego programu będą budowane sieci kanalizacyjne i zbiorniki retencyjne. W założeniach jest również wsparcie dla projektów, których celem będzie udostępnienie Sanu dla szeroko rozumianej turystyki.

- Ten program był bardzo oczekiwany przez samorządy. Obecnie nie już tylko sferą planów, ale konkretnych działań. Nasze miasto ma realizować zadania z zakresu gospodarki wodno - ściekowej - podkreśla Robert Choma, prezydent Przemyśla. Zaznaczył, że oczekiwany jest również drugi etap programu. Zakłada on, że rzeka San stanie się miejscem rozwoju turystyki.

- Mają być budowane przystanie, które będą oparte o innowacyjność. Będą to miejsca, w których nie tylko będzie można odpocząć, ale również takie, przy których powstaną nowe miejsca pracy - podkreśla Choma.

Przemyśl będzie jednym z głównych uczestników Błękitnego Sanu. W mieście zrealizowane będą m.in. budowa sieci kanalizacyjnej na os. Lipowica i Kruhel oraz zbiorników retencyjnych.

- W ramach tego programu konieczna jest współpraca samorządów na różnych szczeblach - zaznacza marszałek Ortyl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24