Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów bez prezydenta i zastępców. Po Tadeuszu Ferencu pracę zakończyli Andrzej Gutkowski, Stanisław Sienko i Marek Ustrobiński. Co dalej?

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Poniedziałek był ostatnim dniem pracy w ratuszu zastępców Tadeusza Ferenca. Andrzej Gutkowski, Stanisław Sienko i Marek Ustrobiński podziękowali za współpracę dyrektorom wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa.
Poniedziałek był ostatnim dniem pracy w ratuszu zastępców Tadeusza Ferenca. Andrzej Gutkowski, Stanisław Sienko i Marek Ustrobiński podziękowali za współpracę dyrektorom wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa. Krzysztof Łokaj
Andrzej Gutkowski, Stanisław Sienko i Marek Ustrobiński zakończyli pracę w charakterze wiceprezydentów Rzeszowa. Jeszcze w tym tygodniu mamy poznać nazwisko komisarza, który będzie zarządzać miastem do czasu przyspieszonych wyborów. Będzie miał prawo powołać na ten czas jednego zastępcę.

Poniedziałek był ostatnim dniem pracy w ratuszu zastępców Tadeusza Ferenca. Andrzej Gutkowski, Stanisław Sienko i Marek Ustrobiński podziękowali za współpracę dyrektorom wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa. Wiceprezydent Sienko, który zastępcą prezydenta był przez 14 lat z mieszkańcami miasta pożegnał się także na swoim facebookowym profilu.

- Dziękuję Mieszkańcom i moim współpracownikom, którzy poświęcali dla dobra Rzeszowa swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Ostatnie dokonania nie byłyby możliwe bez zespołowej pracy wielu ludzi z różnych instytucji, wydziałów rzeszowskiego magistratu, jednostek miejskich czy spółek. Mieszkańcom Rzeszowa życzę by nadal dbali o rozwój miasta, którego pomyślność leży nam wszystkim na sercu – napisał Stanisław Sienko.

Wiceprezydenci są na wypowiedzeniu

Dlaczego wiceprezydenci odeszli z pracy? Jak tłumaczy Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, wynika to z przepisów, które kończą kadencję zastępców w przypadku złożenia mandatu przez prezydenta.

- Wiceprezydenci są w tej chwili na wypowiedzeniu, które trwa trzy miesiące. Mieli podpisane umowy o pracę na czas trwania kadencji prezydenta

– tłumaczy Artur Gernand.

Na innych zasadach funkcjonują sekretarz i skarbnik miasta. Pierwszy z nich jest zatrudniony w Urzędzie Miasta Rzeszowa na czas nieokreślony. Dlatego Marcin Stopa mimo rezygnacji Tadeusza Ferenca pozostaje na swoim stanowisku.

Z kolei skarbnik Jacek Mróz został powołany przez Radę Miasta Rzeszowa i tylko przez nią może zostać odwołany. W praktyce oznacza to, że także pozostaje w pracy na dotychczasowych warunkach. Do czasu powołania komisarza to sekretarz miasta jest najwyższym rangą urzędnikiem.

Komisarz Rzeszowa jeszcze w tym tygodniu

Temat powołania komisarza był omawiany m.in. podczas poniedziałkowego spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Na temat najbliższych tygodni w Rzeszowie rozmawiali wojewoda Ewa Leniart oraz ustępujący prezydent Tadeusz Ferenc i przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec.

- Zgodziliśmy się, że komisarz nie powinien być mocno zaangażowany politycznie, a tym bardziej nie powinien być kandydatem, a jego głównym zadaniem powinno być łagodne przeprowadzenie miasta przez okres przejściowy. Dobrze by było gdyby kampania wyborcza, która zapewne będzie gorąca, nie wpłynęła znacząco na pracę rady miasta. Zadeklarowałem gotowość współpracy z roztropnie wybranym komisarzem. Pani wojewoda wyraziła nadzieję, że uda się powołać komisarza w tym tygodniu. Według mnie jest to termin nieprzekraczalny

– mówi Andrzej Dec.

Na wniosek wojewody komisarza powoła premier. W podkarpackim PiS o nazwiskach nie chcą mówić, a rozmowy na temat komisarza i kandydata na prezydenta są prowadzone w ścisłej tajemnicy.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że komisarzem nie zostanie Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego w Jasionce. Jego nazwisko przewijało się w tym kontekście, ale ze względu na kiepską sytuację lotniska, w tej chwili zmiana prezesa nie byłaby dobrym wyjściem.

Kto będzie nowym prezydentem Rzeszowa

Rozważane są podobno także kandydatury Krystyny Wróblewskiej i Wojciecha Buczaka, byłych posłów PiS. Wojewoda Ewa Leniart pozostaje murowanym faworytem do startu w wyborach z ramienia PiS.

Z drugiej strony sceny politycznej, poza Konradem Fijołkiem z ugrupowania Rozwój Rzeszowa, pojawia się nazwisko europosła Koalicji Obywatelskiej Pawła Kowala. To polityk pochodzący z Rzeszowa, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego. Rozmowy wciąż jednak trwają i mają na celu wybór jednego, wspólnego kandydata.

- Rozmawiamy z kolejnymi środowiskami i ugrupowaniami. Myśl o wspólnym kandydacie coraz bardziej dojrzewa, świadomość powagi sytuacji rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba działać razem, aby wygrać – mówi Konrad Fijołek, który deklaruje, że zaproszenie do rozmów wysłał także do Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Niepowtarzalne fotografie nocnego Rzeszowa w zimowej szacie [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24