Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów Carpathia Festival 2021 zaprasza muzyczne talenty. Organizatorzy na zgłoszenia czekają do końca lutego

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wykonawcy autorskich piosenek z całego świata mają szansę zdobyć zaproszenie na wielki finał festiwalu, zaplanowany 20 - 22 sierpnia, udział w koncertach na rzeszowskim Rynku i w Filharmonii Podkarpackiej. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do końca lutego. Jednym z jurorów i gościem honorowym będzie Jacek Cygan.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, promujący autorskie utwory i młodych artystów odbędzie się po raz 17. Z towarzyszeniem muzyków orkiestry festiwalowej o Grand Prix zawalczą wykonawcy z różnych zakątków Europy i świata wyłonieni w eliminacjach.

- Przyjmowanie zgłoszeń właśnie się rozpoczęło - mówi Anna Czenczek, pomysłodawca i organizator festiwalu. - Mogą zgłosić się osoby w wieku od 16 roku życia, soliści, duety, tercety i kwartety. Do prezentacji festiwalowej uczestnicy przygotowują dwie piosenki autorskie w dowolnym języku. Mogą to być kompozycje napisane przez samego wykonawcę lub specjalnie dla niego.

Zgłoszenie można przesłać drogą elektroniczną na adres [email protected] do 28 lutego. Powinno zawierać nagrania utworów i inne wymagane regulaminem załączniki. Szczegóły: www.carpathia.rzeszow.pl. Na podstawie nadesłanych utworów komisja kwalifikacyjna wyłoni zwycięzców I etapu i 10 maja ogłosi, kto wystąpi w finale. Wykonania „na żywo” oceni jury.

Zwycięzca zdobędzie Grand Prix, m.in. dofinansowanie wydania płyty lub organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do wykonania koncertu w kolejnej edycji festiwalu - 15 tys. zł. Jurorzy przyznają też nagrody za I, II i III miejsca, za najlepszą kompozycję i dla największej osobowości scenicznej. Przewidziane są indywidualne wyróżnienia jurorskie. W poprzedniej edycji napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - ponad 250, a do finału zakwalifikowało się 15 wykonawców.

W 3-dniowym programie znajdą się też koncerty gwiazd.

- Szczegóły programu niech pozostaną jeszcze niespodzianką, ale już dziś mogę zdradzić, że gościem honorowym będzie Jacek Cygan, znakomity poeta, prozaik, autor tekstów piosenek i librecista – mówi Anna Czenczek. – Jego utwory w nowych, świetnych aranżacjach, rzeszowska publiczność usłyszy podczas specjalnego koncertu.

Jacek Cygan napisał ponad tysiąc piosenek, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in. Grażyną Łobaszewską, Edytą Geppert, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz, Jerzym Filarem, Sewerynem Krajewskim, Krzesimirem Dębskim, Włodzimierzem Korczem, Andrzejem Zauchą i Ryszardem Rynkowskim.
Pięciokrotnie piosenki z jego tekstami wygrywały Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, m.in. „Jaka róża taki cierń” w wykonaniu Edyty Geppert w roku 1984 czy „Wypijmy za błędy” w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego w roku 1989. W roku 1994 jego piosenka „To nie ja byłam Ewą” w wykonaniu Edyty Górniak zajęła II miejsce na Festiwalu Eurowizji w Dublinie. Hitami stało się wiele jego utworów napisanych dla dzieci.
Przez dziesięć lat prowadził telewizyjny i estradowy program „Dyskoteka Pana Jacka” (Dżeka) dedykowany młodym słuchaczom.
W roku 2009 wspólnie z Piotrem Rubikiem stworzył dużą formę oratoryjną - „Santo Subito, Cantobiografia Jana Pawła II”. W jego dorobku są również utwory klezmerowskie i tłumaczenia starych żydowskich pieśni, nagradzane tomiki poezji i książki.
W roku 2015 Jacek Cygan znów wrócił do Opola, gdzie na 52. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki jego piosenka „Wszystko ma swój czas” w wykonaniu grupy „Perfect” zdobyła Super Jedynkę 2015 jako Super Przebój. Wtedy też Jacek Cygan odsłonił swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd.

W dotychczasowych edycjach o udział w finale walczyli wokaliści i zespoły reprezentujące 30 krajów: Azerbejdżan, Białoruś, Bułgarię, Chile, Chorwację, Cypr, Czechy, Francję, Hiszpanię, Holandię, Izrael, Kanadę, Litwę, Łotwę, Macedonię, Maltę, Mołdawię, Norwegię, Polskę, Rosję, Rumunię, Serbię, Słowację, Stany Zjednoczone, Turcję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię, Wietnam, Włochy. Wielu z nich występ w stolicy Podkarpacia otworzył drzwi do wielkiej sławy.

Z festiwalem wiążą się początki kariery m.in. Tomka Szczepanika i zespołu Pectus, Edi Ann - wokalistki Varius Manx, Sary Chmiel – wokalistki zespołu Łzy, Kasi Moś - reprezentującej Polskę podczas Eurowizji 2017, Tercetu Mocha - CSWRZESZÓW wyróżnionego na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Kasi Popowskiej i Sarsy, a także takich artystów zagranicznych, jak Marek Ztracený (zdobywca czeskiego Słowika), czy Peter Cmorik (zdobywca słowackiego Złotego Słowika).

Podczas konkursowego koncertu w Rzeszowie wykonawcom towarzyszy Orkiestra Festiwalowa. Od 2017 roku dyryguje nią Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena w Warszawie - pianista, producent i aranżer muzycznych takich programów dla telewizji, jak „Taniec z Gwiazdami”, czy „Przebojowa Noc”, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz innych koncertów, a także realizacji płytowych.

Wykonawcy z całego świata prezentują swój talent przed szeroką publicznością, a zwłaszcza przed jury, w skład którego wchodzą autorytety świata muzyki. Zasiadali w nim m.in., Dorota Szpetkowska, Marek Kościkiewicz, Krzysztof Dzikowski, Tomasz Szczepanik, przedstawiciele wytwórni płytowej Universal Music Polska oraz dyrektorzy zagranicznych festiwali.

Pomysłodawcą festiwalu jest dr Anna Czenczek. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24