Rzeszów chce do spółki lotniskowej w Jasionce

Bartosz Gubernat
Nowy terminal pasażerski to jedna z ostatnich inwestycji spółki lotniskowej w Jasionce
Nowy terminal pasażerski to jedna z ostatnich inwestycji spółki lotniskowej w Jasionce Krzysztof Kapica
Władze Rzeszowa lada dzień złożą propozycję odkupienia części udziałów w spółce zarządzającej międzynarodowym portem lotniczym. W tej chwili jest ona własnością województwa i PPL.

- Podjąłem taką decyzję, bo lotnisko jest naszą wizytówką, oknem na świat. Chcemy mieć wpływ na jego rozwój, a jako udziałowiec będziemy mogli wspomagać go finansowo - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Propozycja współpracy

Międzynarodowy port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce ma w tej chwili dwóch właścicieli: 53 procent udziałów ma samorząd województwa podkarpackiego, a reszta jest własnością Polskich Portów Lotniczych. To one prowadzą i finansują realizowane tu inwestycje.

W ciągu kilku ostatnich lat za ponad 410 mln zł powstały tu, przy udziale pieniędzy z Unii Europejskiej, m.in. nowy terminal pasażerski, wieża kontroli lotów i płyta lotniskowa pozwalająca lądować nawet potężnym samolotom.

- Dzięki temu mamy jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych w Polsce, którego znaczenie dla miasta jest nie do przecenienia. Ale jeśli chcemy, aby dalej się rozwijał i był wizytówką Rzeszowa, potrzebne są kolejne inwestycje - twierdzi Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO w Radzie Miasta Rzeszowa.

Problem w tym, że miasto nie może pomóc w rozwoju portu lotniczego, bo nie jest jego udziałowcem. Rada miasta już w 2012 roku zobowiązała prezydenta do starań o wykupienie części udziałów. Poprzedni marszałkowie - Zygmunt Cholewiński i Mirosław Karapyta - byli zainteresowani takim rozwiązaniem, ale do transakcji nie doszło. Nieoficjalnie mówi się, że strony nie dogadały się w kwestii wysokości ceny akcji.

Jak ustaliliśmy, lada dzień wniosek ma być ponowiony. Wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutkowski potwierdza, że miasto jest zainteresowane wejściem do spółki lotniskowej.

- Przygotowujemy pismo w tej sprawie, chcemy zaproponować właścicielom udziałów przejęcie części z nich. Do tej pory pieniądze wpłacaliśmy portowi lotniczemu na promocję Rzeszowa. Teraz chcielibyśmy za ustaloną kwotę wykupić akcje - przyznaje wiceprezydent.

O szczegółach na razie władze miasta nie chcą mówić. Gutkowski tłumaczy, że będzie to możliwe dopiero wówczas, gdy na propozycję miasta odpowiedzą władze lotniska.

W urzędzie marszałkowskim dostrzegają zainteresowanie prezydenta Ferenca lotniskiem.

- Marszałek docenia pozytywne nastawienie prezydenta do spółki lotniskowej, ale w tej konkretnej sprawie jeszcze nie zwrócił się oficjalnie - odpowiada Tomasz Leyko, rzecznik marszałka pytany o możliwość sprzedaży udziałów.

Łukasz Sikora, rzecznik portu lotniczego w Jasionce, dodaje, że miasto może odkupić akcje także od drugiego udziałowca.

- Spółka PPL informowała niedawno, że jest skłonna sprzedać część akcji - twierdzi. Czy do transakcji dojdzie, zależy głównie od pieniędzy. Władze miasta liczą, że do spółki wejdą za 1,7 mln zł, które przygotowały na promocję Rzeszowa na lotnisku i w samolotach. Tymczasem aktualny kapitał spółki to ponad 484 mln zł. Zdaniem osoby orientującej się w sprawie, bez wkładu poniżej 100 mln zł Rzeszów nie ma co liczyć na udziały.

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 15.09.2015 o 20:35, Gość napisał:

wcześniej pisałeś ciapku o jedynym lotnisku ze spadkiem liczby pasażerów :))))

 


bo jest jedynym lotniskiem ze spadkiem pasażerów z lipcu 2015

 

lotniskowy inteligencie od Edynburga w Szwecji

G
Gość
W dniu 15.09.2015 o 13:38, Gość napisał:

 faktycznie brawo w całym 2014 wzrost o 2% podczas gdy rynek rośnie o 15-20% :)w lipcu 2015 było to już spadek, ciekawe co będzie dalej 

wcześniej pisałeś ciapku o jedynym lotnisku ze spadkiem liczby pasażerów :))))

a
adam

Ile miasto Rzeszów dopłaca pieniedzy do tego interesu z lotami do i z Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka.

G
Gość
W dniu 15.09.2015 o 13:28, Gość napisał:

Wielkie brawa dla RzeszowaChociażby za trzymanie kciuków do ostatniego dnia roku, by udało się przekroczyć okrągłą liczbę, a wynik wskazuje, że mogło być nerwowo. Najlepszym w historii 2014 rok okazał się dla lotniska Jasionka pod Rzeszowem, gdzie w ubiegłym roku obsłużono 601 tys. pasażerów. Przed rokiem ich liczba wyniosła blisko 590 tys., zatem wzrost jest niewielki, to jednak od 8 lat lotnisko rokrocznie poprawia swój wynik przewozowy.Liczbę pół miliona pierwszy raz udało się przekroczyć w 2012 roku (565 tys.), w 2011 roku na Podkarpaciu było 491 tys. pasażerów. W ocenie prezesa lotniska, wynik mógł być jeszcze lepszy.- Z pewnością pasażerów byłoby więcej, gdyby warunki pogodowe umożliwiły nam w niektórych sytuacjach na przyjmowanie samolotów. Pogoda dała się nam we znaki i zapewne granicę 600 tysięcy pasażerów przekroczylibyśmy znacznie wcześniej. Na szczęście dla nas i dla naszych podróżnych jesteśmy w trakcie inwestycji w II kategorię systemu nawigacyjnego ILS, realizowaną wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i być może już w przyszłym roku gorsza pogoda nie będzie dla nas problemem – podkreśla Stanisław Nowak.Największym przewoźnikiem jest tutaj Ryanair. Z portu korzysta ponadto (z przewoźników regularnych) Lufthansa, LOT i Eurolot, choć ten ostatni niedawno okroił swoją siatkę połączeń. Z dwóch oferowanych tras – do Rzymu i podparyskiego Beauvais w rozkładzie pozostaje połączenie z Francją.Podobnie jak w przypadku lotniska w Katowicach, tak i w tym przypadku na jeden akapit odejdziemy od przewozów pasażerskich. Zdecydowanie większy wzrost, i także rekordowy wynik, notuje też Jasionka w przewozach cargo – aż 54 proc. wzrostu względem 2013 roku. W porównaniu z ubiegłorocznymi 609 tonami towarów, 2014 rok zakończył się wynikiem 1111 ton, a perspektywy wzrostu tonażu obsłużonych ładunków cargo są jeszcze bardziej zachęcające w związku z coraz częstszymi wizytami dużych samolotów frachtowych, jak AN-124 Rusłan czy Boeing B747F.

 


faktycznie brawo w całym 2014 wzrost o 2% podczas gdy rynek rośnie o 15-20% :)

w lipcu 2015 było to już spadek, ciekawe co będzie dalej

r
realista

Jeśli wchodzić to tylko po to żeby wypier... Sikore i reszte bandy. Miejsca pracy dla rodzin i znajomych, 1 nowe połączenie przez 3 lata, brak komunikacji z miastem i dymanie pasażerów na firmie taksówkowej, długo by wymieniać. A podatnicy dopłacają do tego burdelu kilkadziesiąt mln rocznie.

G
Gość
W dniu 15.09.2015 o 13:07, Gość napisał:

400 milionów z unii i jedyne lotnisko w kraju które notuje spadek liczby pasażerów :)))

Wielkie brawa dla Rzeszowa

Chociażby za trzymanie kciuków do ostatniego dnia roku, by udało się przekroczyć okrągłą liczbę, a wynik wskazuje, że mogło być nerwowo. Najlepszym w historii 2014 rok okazał się dla lotniska Jasionka pod Rzeszowem, gdzie w ubiegłym roku obsłużono 601 tys. pasażerów. Przed rokiem ich liczba wyniosła blisko 590 tys., zatem wzrost jest niewielki, to jednak od 8 lat lotnisko rokrocznie poprawia swój wynik przewozowy.

Liczbę pół miliona pierwszy raz udało się przekroczyć w 2012 roku (565 tys.), w 2011 roku na Podkarpaciu było 491 tys. pasażerów. W ocenie prezesa lotniska, wynik mógł być jeszcze lepszy.

- Z pewnością pasażerów byłoby więcej, gdyby warunki pogodowe umożliwiły nam w niektórych sytuacjach na przyjmowanie samolotów. Pogoda dała się nam we znaki i zapewne granicę 600 tysięcy pasażerów przekroczylibyśmy znacznie wcześniej. Na szczęście dla nas i dla naszych podróżnych jesteśmy w trakcie inwestycji w II kategorię systemu nawigacyjnego ILS, realizowaną wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i być może już w przyszłym roku gorsza pogoda nie będzie dla nas problemem – podkreśla Stanisław Nowak.

Największym przewoźnikiem jest tutaj Ryanair. Z portu korzysta ponadto (z przewoźników regularnych) Lufthansa, LOT i Eurolot, choć ten ostatni niedawno okroił swoją siatkę połączeń. Z dwóch oferowanych tras – do Rzymu i podparyskiego Beauvais w rozkładzie pozostaje połączenie z Francją.

Podobnie jak w przypadku lotniska w Katowicach, tak i w tym przypadku na jeden akapit odejdziemy od przewozów pasażerskich. Zdecydowanie większy wzrost, i także rekordowy wynik, notuje też Jasionka w przewozach cargo – aż 54 proc. wzrostu względem 2013 roku. W porównaniu z ubiegłorocznymi 609 tonami towarów, 2014 rok zakończył się wynikiem 1111 ton, a perspektywy wzrostu tonażu obsłużonych ładunków cargo są jeszcze bardziej zachęcające w związku z coraz częstszymi wizytami dużych samolotów frachtowych, jak AN-124 Rusłan czy Boeing B747F.

G
Gość
W dniu 15.09.2015 o 13:07, Gość napisał:

400 milionów z unii i jedyne lotnisko w kraju które notuje spadek liczby pasażerów :)))

Wielkie brawa dla Rzeszowa

Chociażby za trzymanie kciuków do ostatniego dnia roku, by udało się przekroczyć okrągłą liczbę, a wynik wskazuje, że mogło być nerwowo. Najlepszym w historii 2014 rok okazał się dla lotniska Jasionka pod Rzeszowem, gdzie w ubiegłym roku obsłużono 601 tys. pasażerów. Przed rokiem ich liczba wyniosła blisko 590 tys., zatem wzrost jest niewielki, to jednak od 8 lat lotnisko rokrocznie poprawia swój wynik przewozowy.

Liczbę pół miliona pierwszy raz udało się przekroczyć w 2012 roku (565 tys.), w 2011 roku na Podkarpaciu było 491 tys. pasażerów. W ocenie prezesa lotniska, wynik mógł być jeszcze lepszy.

- Z pewnością pasażerów byłoby więcej, gdyby warunki pogodowe umożliwiły nam w niektórych sytuacjach na przyjmowanie samolotów. Pogoda dała się nam we znaki i zapewne granicę 600 tysięcy pasażerów przekroczylibyśmy znacznie wcześniej. Na szczęście dla nas i dla naszych podróżnych jesteśmy w trakcie inwestycji w II kategorię systemu nawigacyjnego ILS, realizowaną wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i być może już w przyszłym roku gorsza pogoda nie będzie dla nas problemem – podkreśla Stanisław Nowak.

Największym przewoźnikiem jest tutaj Ryanair. Z portu korzysta ponadto (z przewoźników regularnych) Lufthansa, LOT i Eurolot, choć ten ostatni niedawno okroił swoją siatkę połączeń. Z dwóch oferowanych tras – do Rzymu i podparyskiego Beauvais w rozkładzie pozostaje połączenie z Francją.

Podobnie jak w przypadku lotniska w Katowicach, tak i w tym przypadku na jeden akapit odejdziemy od przewozów pasażerskich. Zdecydowanie większy wzrost, i także rekordowy wynik, notuje też Jasionka w przewozach cargo – aż 54 proc. wzrostu względem 2013 roku. W porównaniu z ubiegłorocznymi 609 tonami towarów, 2014 rok zakończył się wynikiem 1111 ton, a perspektywy wzrostu tonażu obsłużonych ładunków cargo są jeszcze bardziej zachęcające w związku z coraz częstszymi wizytami dużych samolotów frachtowych, jak AN-124 Rusłan czy Boeing B747F.

G
Gość

dleczego bredzisz, ciapku?

 

Warszawa – 10,55 mln, spadek o 2 proc.
Kraków – 3, 82 mln, wzrost o 5 proc.
Gdańsk – 3, 25 mln, wzrost o 15 proc.
Katowice – 2,7 mln, wzrost o 6 proc.
Wrocław – 2,08 mln, wzrost o 10 proc.
Modlin – 1,7 mln
Poznań – 1,4 mln, wzrost 6-7 proc.
Rzeszów – 0,6 mln, wzrost 2 proc.
Bydgoszcz – 0,29 mln, spadek o 15 proc.
Szczecin – 0,28 mln, spadek o 15 proc.
Łódź – 0,25 mln, spadek o 30 proc.
Lublin – 0,18 mln, spadek o 1 proc.
Zielona Góra – 0,013 mln

 

G
Gość

400 milionów z unii i jedyne lotnisko w kraju które notuje spadek liczby pasażerów :)))

j
jacek

Rzeszów chce do społki  port lotniczy Rzeszów _Jasionka ale nie ma kasy bo zadłużenie miasta za 2014 rok przekracza 55% budzetu rocznego.Bo jak ktoś pod wybory buduje 700 metrów drogi,, do nikąd,,, z której nikt nie korzysta.Takie marnotrastwo może zafundować mieszkanców jedynie podkarpacki  magelan A co z kolejką jednotorową, rzeszowskim ZOO czy storczykarnią.Najważniesze, że robota sie robi a kasa z przetagów lokowana jest tam gdzie potrzeba.

T
Tłuste Bubu

Niemcy słowacja i austria zamykają granice.  Jasionka idzie na kolejny rekord.  Pęknie milion jak nic

G
Gość

Super... Strata spółki lotniskowej wynosi ok. 1mln zł na miesiąc czyli już wiadomo mieszkańcy Rzeszowa gdzie pójdą Wasze podatki... Za te pieniądze Towarzysz Tadeusz niech lepiej poprawi kursowanie MPK na lotnisko bo jak dotąd to nagorzej skomunikowane lotnisko w Polsce nie licząc Zielonej Góry i Goleniowa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3