Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów chce przystąpić do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Paweł Dubiel
Jest projekt w tej sprawie przygotowany na najbliższą, wtorkową sesję Rady Miasta. Europejskie Stolice Kultury są wyznaczane na 4 lata przed właściwym rokiem obchodów (przy czym nabór ogłaszany jest 6 lat przed rokiem obchodów). Otrzymują wystarczający czas na zaplanowanie i przygotowanie wydarzenia. Zwycięskie miasto otrzymuje także nagrodę im. Meliny Mercouri - obecnie 1,5 mln euro.

14 listopada 2022 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór wniosków aplikacyjnych dla polskich miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029.

Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji,
które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc jego długoterminowy rozwój. Dotychczas dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 r.) i Wrocław (w 2016 r.) zostały wyróżnione tym tytułem. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto (wraz ze Szwecją) w 2029 r. Tytuł przyznawany jest na okres roku.

- Organizacja obchodów związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2029 r. to okazja do wypromowania zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Do korzyści płynących z tej promocji można zaliczyć wzrost liczby turystów w roku obchodów, rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego (sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta w dziedzinach innych niż kultura i turystyka - czytamy w projekcie uchwały. - Wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury mogą być ważnym czynnikiem umocnienia tożsamości kulturalnej. Mogą być też ważnym czynnikiem aktywizacji lokalnych instytucji kulturalnych.

Podobnie jak w latach poprzednich, instytucją odpowiedzialną za procedurę wyboru Europejskiej Stolicy Kultury w Polsce jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po zakończeniu naboru, zgłoszone kandydatury oceniane są przez powołany przez Komisję Europejską zespół niezależnych ekspertów składający się z 10 ekspertów europejskich oraz do 2 ekspertów wskazanych przez dane państwo członkowskie.

Wszystkie zainteresowane naborem polskie miasta, które chcą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 muszą pisemnie poinformować o zamiarze złożenia wniosku najpóźniej do 14 sierpnia 2023 r. Termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września 2023 r.

- Rzeszów, o którym jest coraz głośniej na arenie międzynarodowej, znajduje się obecnie w sprzyjającej sytuacji politycznej aby sięgnąć po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł ten stał by się naturalnym bodźcem do spektakularnego, wielokierunkowego rozwoju naszego miasta - czytamy uzasadnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24