Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów coraz bliżej 200 tys. mieszkańców. Liczba ludności wciąż rośnie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Rzeszów ma najwyższy przyrost naturalny z miast wojewódzkich (2,6 na 1 tys. ludności)
Rzeszów ma najwyższy przyrost naturalny z miast wojewódzkich (2,6 na 1 tys. ludności)
Rzeszów osiągnął po raz kolejny najwyższy przyrost naturalny ze wszystkich miast wojewódzkich. Na koniec pierwszego półrocza stolica województwa liczyła 194,9 tys. mieszkańców.

Porównując pierwsze półrocze tego roku z ubiegłym, liczba ludności w województwie zmniejszyła się o 1,3 tys. osób. Spadła również liczba zawartych małżeństw i urodzeń. Niestety, więcej było zgonów. Na szczęście są miasta, gdzie mieszkańców przybywa, a nie ubywa.

Z najnowszych wyliczeń Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wynika, że na koniec czerwca tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba ludności w regionie zmniejszyła się o 1,3 tys. osób. W pierwszym półroczu br. zawarto o 374 małżeństw mniej w porównaniu z ub. rokiem. Mniej także było urodzeń - o 582. Zanotowano natomiast o 281 zgonów więcej.

Na świat przyszło 10,1 tys. dzieci. Umarło 10,3 tys. osób.

- Zaczynamy być w trendzie obserwowanym w Polsce od dwóch, trzech lat. Liczba zgonów jest wyższa od liczby urodzeń. Kurczymy się, starzejemy - mówi dr Leszek Gajos, socjolog z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. - Aktualnie współczynniki dzietności są marne.

Wylicza, że różne statystyki podają ten współczynnik określający liczbę urodzonych dzieci przypadających na kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat) na ok. 1,4-1,5. Natomiast, aby można było mówić o zastępowalność pokoleń, powinien wynosić 2,11.

Dominik Łazarz, ekonomista z WSIiZ w Rzeszowie, także zwraca uwagę, że dane dla Podkarpacia są odzwierciedleniem sytuacji w kraju. Niestety, spada liczba urodzeń, mimo potężnych pieniędzy przeznaczonych na program 500 plus, który w założeniu miał zahamować ten spadek.

- Jeśli jeszcze na to nałoży się migracje młodych ludzi, bo ekonomicznie są ciekawsze miejsca w Polsce i za granicą, sytuacja rysuje się nieciekawie. Statystyki będą coraz gorsze dla Podkarpacia - mówi dr Gajos.

Rzeszów i Sędziszów na plus

Na koniec pierwszego półrocza stolica województwa liczyła 194,9 tys. mieszkańców. Było to o 4 tys. więcej niż na koniec czerwca 2018 r. W ciągu pierwszych 6 miesięcy zawarto tu 340 małżeństw, zanotowano 1077 urodzeń i 829 zgonów. Rzeszów osiągnął po raz kolejny najwyższy przyrost naturalny ze wszystkich miast wojewódzkich (2,6 na 1 tys. ludności).

Rzeszów jest jednym z nielicznych miast w kraju, gdzie liczba osób wzrasta, a wiąże się to z tym, że osiedlają się tu mieszkańcy np. Ropczyc, Lubaczowa, Dębicy, Krosna, ale także osoby spoza regionu, jak i kraju, np. studenci zza wschodniej granicy, którzy po zakończeniu edukacji zostają na stałe

- obserwują dr Leszek Gajos i Dominik Łazarz.

Ma to przełożenie na liczbę budowanych mieszkań.

- Jesteśmy dość dużym ośrodkiem akademickim, mamy strefy ekonomiczne przyciągające ludzi do Rzeszowa. Na ten przyrost mieszkańców wpływ ma także fakt, że prezydent Tadeusz Ferenc przyłącza nowe obszary - dodaje dr Gajos.

Sporo mieszkańców przybyło też w Sędziszowie Młp. - o 4,8 tys.

Ubywa mieszkańców miast

Co ciekawe, z danych US w Rzeszowie wynika, że na koniec czerwca na Podkarpaciu było 51 miast, które łącznie liczyły 880,9 tys. mieszkańców. Stanowiło to 41,4 proc. wszystkich mieszkańców regionu. Rzeszów miał 194,9 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajmował Przemyśl z liczbą ludności 61 tys., a trzecie Stalowa Wola licząca 60,8 tys. mieszkańców. Tuż za nią jest Mielec, w którym mieszkało 60,4 tys. mieszkańców.

Z kolei najmniejszym miastem pod względem liczby ludności były Kołaczyce (1409). Niewiele więcej osób mieszkało w Ulanowie (1422) i Baranowie Sandomierskim (1456).

Urząd Statystyczny w Rzeszowie zwraca uwagę, że wiele dużych miast zanotowało po raz kolejny zmniejszenie się liczby ludności:

  • Przemyśl - o 510 mieszkańców,
  • Stalowa Wola - 788,
  • Mielec - 223,
  • Tarnobrzeg - 319
  • Krosno - 163

Z trzech najmniejszych miast Podkarpacia wzrost ludności wystąpił tylko w Ulanowie - o… 9 mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24