Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów: Czy RESBUD przestanie istnieć

Józef Lonczak
Budowa budynku mieszkalnego "Belgradzka" w Warszawie. Fot. Resbud.
Budowa budynku mieszkalnego "Belgradzka" w Warszawie. Fot. Resbud.
Rzeszowski Resbud chce połączyć się z tarnowską spółką ABM Solid. Jeśli analizy potwierdzą opłacalność takiej operacji, to stanie się tak za kilka miesięcy.

Zarząd Resbudu podjął uchwałę o zamiarze połączenia spółki Resbud SA w Rzeszowie ze spółką ABM Solid SA z Tarnowa. Zdaniem Zarządów Spółek, połączenie będzie korzystne dla akcjonariuszy obydwu łączących się spółek.

Kiedy zatem rzeszowska firma, której akcje są notowane na warszawskiej giełdzie stworzy jeden organizm z tarnowską spółką?

Przygotowania trwają

- Sama decyzja o połączeniu nie jest jeszcze definitywne przesądzona – odpowiada Anna Sobol, członek zarządu Resbud SA. – Uchwała oznacza rozpoczęcie działań zmierzających do połączenia obu firm. Trzeba, bowiem wcześniej przeprowadzić wnikliwą analizę, czy stworzenie jednego organizmu będzie miało ekonomiczne uzasadnienie. Trzeba też ustalić wartości majątku Resbudu i sporządzić plan połączenia. To może potrwać kilka miesięcy – dodaje A. Sobol.

Zastój w budownictwie

W obecnej sytuacji wiele wskazuje, że tak. Resbud jest wprawdzie jedną z największych firm budowlanych południowo - wschodniej Polski, ale to obecnie nie zapewnia sukcesu. Coraz trudniej jej jest konkurować z mniejszymi firmami o niezbyt liczne i nieduże kontrakty. Często firmy chcące wygrać przetarg schodzą poniżej kosztów. Tymczasem oczekiwanego ożywienia w budownictwie nie widać. Zarówno na Podkarpaciu, jak i w Warszawie, gdzie Resbud w ostatnich latach sporo budował poważnych zleceń jest coraz mniej.

Razem ma być łatwiej

Jakie profity może przynieść połączenie Resbudu z tarnowską spółką?

- Korzyści wynikające z połączenia to m.in. optymalizacja kosztów działalności, podział oraz koncentracja działalności usługowej, bardziej efektywne wykorzystanie potencjału operacyjnego oraz zapewnienie możliwości rozwoju działalności prowadzonej obecnie przez Resbud – wylicza Grzegorz Ochab, kierownik Punktu Obsługi Klientów w Rzeszowie, KBC Securities N.V. Oddział w Polsce.

- Po połączeniu jednej większej firmie łatwiej będzie uzyskać długookresowe fianansowanie inwestycyjne oraz pozyskiwać nowe kontrakty i zamówienia – dodaje analityk.

Sposób połączenia

W opinii G. Ochaba zarządy obu spółek mając na względzie dotychczasową współpracę spółek i chęć budowania silnego podmiotu gospodarczego realizującego zadania z zakresu budownictwa uznały, iż najbardziej przejrzystą formą integracji umożliwiającą osiągnięcie zakładanych synergii będzie połączenie ABM Solid S.A. i Resbud SA w drodze przeniesienia całego majątku Resbudu jako spółki przejmowanej na ABM Solid SA jako spółki przejmującej.

Resbud (o kapitale zakładowym 1 444 800 zł) to spółka zależna ABM Solid (o kapitale zakładowym 3 411 835 zł). Tarnowska firma posiada ponad 50 proc. akcji rzeszowskiej firmy.

Resbud, wcześniej Rzeszowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego było jedną z wizytówek naszego regionu. W okresie rozkwitu firma zatrudniała ok. 5 tys. pracowników. Obecnie 220.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24