MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów dał pieniądze na ratowanie dwóch kościołów i dworu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Po podpisaniu umowy (od lewej): ks. Bohdan Kryk, ks. dr Janusz Podlaszczak, prezydent Konrad Fijołek, prezes Łukasz Boczar
Po podpisaniu umowy (od lewej): ks. Bohdan Kryk, ks. dr Janusz Podlaszczak, prezydent Konrad Fijołek, prezes Łukasz Boczar Krzysztof Kapica
Gospodarze trzech zabytkowych obiektów – kościoła pw. Chrystusa Króla i cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (dawny kościół św. Trójcy) w Rzeszowie i dworku Chłapowskich w Słocinie – otrzymali od miasta dotacje na prace konserwatorskie.

Podpisane dzisiaj w ratuszu umowy dotacyjne wynoszą 250 tys. zł. Dotacje idą na naprawę elewacji cerkwi i partii cokołu (dolnej części elewacji) dworku oraz absydy kościoła przy ul. Jałowego.

Karolina Chomiczewska z biura miejskiego konserwatora zabytków w Rzeszowie podkreśliła wyjątkową wartość obiektów. Obecna cerkiew przy ul. Targowej mieści się w klasycystycznym kościele św. Trójcy z przepięknym, antycznym portykiem. XIX – wieczny dwór Chłapowskich na Słocinie jest malowniczo wpisany w park w stylu angielskim, tworząc z nim bardzo wartościową całość. Najmłodszym zabytkiem jest wybudowany w okresie międzywojennym kościół pw. Chrystusa Króla z jedyną w mieście kopułą.

– Czym dla Rzymu jest kopuła bazyliki Św. Piotra, tym dla Rzeszowa jest kopuła kościoła przy ul. Ks. Jałowego zaprojektowana przez lwowskiego architekta Wincentego Rawskiego – dodała Karolina Chomiczewska.

od 7 lat

Jest to już druga dotacja dla cerkwi przy ul. Targowej.

– Od kilku lat pozyskujemy dotacje z różnych źródeł na renowację cerkwi. Do tej pory odnowiliśmy prawie w całości fundamenty, w tym roku chcemy wykonać nową elewację. Postaramy się, by za rok - dwa obiekt wrócił do swojej świetności – powiedział ks. Bohdan Kryk, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Targowej przy Starym Cmentarzu.

Ks. dr Janusz Podlaszczak, proboszcz kościoła pw. Chrystusa Króla, podkreślił, że jest to kolejna miejska dotacja dla tej parafii. Dodał, że troska parafian o kościół sprawia, że wygląda on tak dobrze jak wygląda. Nowa dotacja zostanie przeznaczona na osuszenie murów absydy i fundamentów.

– Zawilgocenie tej części kościoła jest duże – zauważył ks. proboszcz.

Jeszcze potrwa renowacja popularnego wśród rzeszowian dworu Chłapowskich.

- Naszą ambicją jest nie tylko renowacja dworu, ale i otworzenie go dla lokalnej społeczności, stworzenie w nim miejsc, w którym mogłyby się spotykać różne pokolenia rzeszowian. Chcemy w dworze stworzyć miejsce dla osób niepełnosprawnych. Czeka nas jeszcze wiele prac konserwatorsko-konstrukcyjnych w środku dworu. Brakuje nam kilka milionów złotych, by obiekt mógł nabrać dawnego blasku – powiedział Łukasz Boczar, prezes Fundacji Domus Pacis.

Prezydent miasta Konrad Fijołek zapowiedział, że miasto będzie w tym roku rewitalizowało park wokół dworu Chłapowskich, by udostępnić ten teren mieszkańcom.

Po podpisaniu umowy (od lewej): ks. Bohdan Kryk, ks. dr Janusz Podlaszczak, prezydent Konrad Fijołek, prezes Łukasz Boczar

Rzeszów dał pieniądze na ratowanie dwóch kościołów i dworu [...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24