MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów i gmina Krasne jednym miastem? Taki jest pomysł, ale do porozumienia daleko

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Sukcesywne powiększanie Rzeszowa to kluczowy element w strategii rozwoju miasta prezydenta Tadeusza Ferenca. Stolica Podkarpacia liczy już prawie 200 tys. mieszkańców
Sukcesywne powiększanie Rzeszowa to kluczowy element w strategii rozwoju miasta prezydenta Tadeusza Ferenca. Stolica Podkarpacia liczy już prawie 200 tys. mieszkańców Krzysztof Kapica
Na około 100 milionów złotych szacuje się wysokość bonusa, który otrzymałoby miasto powstałe w wyniku dobrowolnego połączenia Rzeszowa z całą gminą Krasne. Taki ruch rekomenduje MSWiA, wojewoda, zgadzają się na niego także przedstawiciele obu samorządów. Czy aby na pewno?

O tereny sąsiadujące z Rzeszowem od strony wschodniej prezydent Tadeusz Ferenc i jego radni starają się od lat. Do miasta udało się włączyć Słocinę i Załęże. Następnie Rzeszów próbował kilkakrotnie włączyć Malawę, a także proponował dobrowolne połączenie z całą gminą Krasne. Wszystkie te próby kończyły się niepowodzeniem.

Realna szansa na porozumienie pojawiła się w lipcu tego roku, kiedy to na wniosek Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, zorganizowano spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Marcin Warchoł, który z list Zjednoczonej Prawicy startował do Sejmu w Rzeszowie, od początku kadencji współpracuje z prezydentem Tadeuszem Ferencem i przez wiele osób jest upatrywany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów na fotel kolejnego prezydenta miasta. A pomoc w kluczowych dla miasta sprawach ma być elementem przygotowania mieszkańców na jego start w kolejnych wyborach.

Zgoda na połączenie Rzeszowa z całą gmina Krasne

W spotkaniu z Pawłem Szefernakerem, wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wzięli udział wojewoda Ewa Leniart, prezydent Tadeusz Ferenc, senator Stanisław Ożóg i Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Byli także przedstawiciele mieszkańców Malawy i wiceminister Warchoł.

Ustalono, że trzeba przygotować połączenie Rzeszowa z całą gminą Krasne. Wniosek o taką zmianę radni z Rzeszowa i Krasnego mieliby złożyć do końca marca przyszłego roku, a fuzja jest możliwa od początku 2022 roku. Dobrowolne połączenie gmin dałoby nowemu samorządowi około 100 mln zł ministerialnego bonusa, który prezydent Tadeusz Ferenc chciałby w całości przeznaczyć na rozwój osiedli powstałych z gminy Krasne.

Władze gminy Krasne wstępnie zgodziły się na takie rozwiązanie, ale pod pewnymi warunkami.

- Krasne, jako nowa część miasta, powinno mieć swój okręg wyborczy, przedstawiciela w radzie miasta, a także gwarancję inwestycji w nasze tereny. Takich ustaleń należy dokonać podczas spotkań u wojewody i zawrzeć je w dokumencie, który będzie obowiązywał przez kolejne lata. Tym bardziej, że fuzja oznaczałaby wybory na prezydenta i do rady miasta. Mieszkańcy muszą mieć gwarancję, że gdyby władze miasta się zmieniły, złożone im obietnice zostałyby dotrzymane

- mówił wówczas Nowinom Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne.

Podczas kolejnego spotkania u wojewody strony podtrzymały chęć połączenia. Wojewoda Ewa Leniart przekazała wówczas dziennikarzom, że przedstawiciele obu jednostek samorządowych zobowiązali się do organizacji spotkań prezydenta miasta z wójtem i przewodniczących rad gminy i miasta. Miały tu zapaść konkretne ustalenia, przede wszystkim data ewentualnej fuzji samorządów. Gmina Krasne miała także przedstawić listę spraw, które dla lokalnej społeczności są ważne i wymagają najpilniejszego załatwienia przed połączeniem z miastem.

Tymczasem niespodziewanie na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa urzędnicy prezydenta skierowali wniosek o rozpoczęcie procedury zmierzającej do przyłączenia do Rzeszowa wsi Malawa. Radni Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę, że to może mieć fatalne konsekwencje dla rozmów w sprawie fuzji.

- Prezydent Rzeszowa przyzwyczaił do tego, że pod koniec roku na sesję trafiają podobne uchwały. Jednak ta sytuacja jest inna niż dotychczasowe. Trwają już rozmowy zmierzające do wypracowania porozumienia. Prezydent wrzuca na sesję tego typu uchwałę, to całkowicie wywraca, w naszym przekonaniu, proces związany z wypracowaniem porozumienia. Nie robi się tak podczas negocjacji

- mówi Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS.

Dodaje, że Tadeusz Ferenc może po prostu nie chcieć przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa.

- Gdyby mu zależało, to pozwoliłby na to, żeby rozmowy toczyły się swoim tempem. Dzisiaj uważamy, że ta uchwała szkodzi, a nie pomaga. Powinniśmy zrobić wszystko, aby do Rzeszowa trafił bonus za zgodne połączenie samorządów. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na modernizację gminy Krasne, tak aby nie uszczuplać budżetu miasta - dodaje Marcin Fijołek.

Wilhelm Woźniak: To jako lekceważenie

Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne, podkreśla, że zgoda jest możliwa tylko w przypadku wypracowania konkretnego planu i wizji działania nowego samorządu. I działaniem Tadeusz Ferenca jest zaskoczony.

- Odbieramy to jako lekceważenie ustaleń, które zapadły na wspólnych rozmowach najpierw u ministra Szefernakera, a potem u wojewody. Nasze samorządy miały wypracować szereg trudnych, ale niezbędnych decyzji dotyczących mechanizmów ewentualnego połączenia gmin i prowadzenia przyszłych inwestycji na terenie gminy. Władze Rzeszowa, choć to zapowiadały, nie zorganizowały dotąd ani jednego spotkania, które by temu służyło. Przyjęcie uchwał podważa sens podjęcia rozmów i możliwość zgodnego połączenia oraz skorzystania z tzw. 100-milionowego bonusa - zauważa Wilhelm Woźniak.

Ale w Rzeszowie na pomysł przyłączenia tylko Malawy patrzą nieco inaczej. Marcin Stopa, sekretarz Miasta Rzeszowa przekonuje, że projekt uchwały, który pojawi się grudniowej sesji, nie zaburza procesu włączenia do miasta całej gminy Krasne.

- Rozmowy cały czas się toczą. Po uzgodnieniach z ministrem Pawłem Szefernakerem i wojewodą, prezydent Ferenc uznał, że taką uchwałę należy złożyć. Aby procedura formalna dalej się toczyła, uchwała musi być podjęta do końca roku, następnie konsultacje społeczne i do marca wniosek do wojewody - tłumaczy Marcin Stopa.

Czy to nie kwestionuje porozumienia w sprawie połączenia Rzeszowa z gminą Krasne?

- Malawa byłaby do tego pierwszym krokiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rada ministrów podjęła decyzję o Malawie, a w późniejszym terminie uzgodniła termin połączenia dwóch gmin

- odpowiada Marcin Stopa.

W podobnym tonie wypowiada się Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

- Prezydent obrał taki sposób powiększania Rzeszowa, że gdy nie może włączyć całej gminy, to stara się o pojedyncze sołectwa. I tak jest również w przypadku Malawy. Poprzednio głosowaliśmy za jej przyłączeniem do miasta i tak będzie tym razem - zapowiada Jolanta Kaźmierczak.

Wskazuje, że za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim stanowisko mieszkańców tej wsi, którzy chcą do Rzeszowa.

- Myślę, że to nie powinno powodować napięcia między władzami miasta i gminy Krasne i niezależnie od decyzji w tej sprawie, rozmowy w kwestii fuzji samorządów powinny być kontynuowane - dodaje Jolanta Kaźmierczak.

Wojewoda Ewa Leniart o poszerzeniu Rzeszowa o gminę Krasne:

Włączenie do Rzeszowa samej Malawy wydaje się być jednak bardzo trudnym zadaniem. Wojewoda Ewa Leniart kilkakrotnie podkreślała, że nie akceptuje takiej zmiany, a najlepszy sposób na powiększenie Rzeszowa to zgodne łączenie gmin. Jej zdaniem odłączenie od okolicznych gmin pojedynczych sołectw mogłoby mieć bardzo zły wpływ na ich funkcjonowanie.

Podczas ostatniej konferencji prasowej w tej sprawie Ewa Leniart przekonywała, że nie wyobraża sobie dalszego działania gminy Krasne, gdyby odłączyć od niej samą Malawę. Także gmina Tyczyn miałaby jej zdaniem duże problemy z płynnym działaniem, gdyby odłączyć od niej kolejne sołectwo. A to opinia wojewody jest jednym z istotnych elementów procedury zmierzającej do zmiany granic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24