MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów nie jest przyjazny kierowcom: wysokie ceny za paliwo i dużo kolizji. Ostatnia pozycja w rankingu Oponeo

Kinga Dereniowska
Paweł Dubiel
Na przestrzeni lat Rzeszów plasował się w połowie stawki. W 2022 roku był trzeci, a rok później szósty. Obecnie spadł na ostatnie miejsce. Co jest tego przyczyną?

Rzeszów spadł z przedostatniego na ostatnie miejsce w Rankingu miast przyjaznych kierowcom poniżej 300 tys. mieszkańców. Dlaczego? Zdecydowały o tym m.in. wysokie ceny za paliwo (PB: 6,55 zł; ON: 6,62, zł; LPG: 2,98 zł), mała liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych (23) i najwyższa w stawce liczba kolizji drogowych (2298). W Rzeszowie po centrum jeździ się średnio 25/km/h, a poza nim 39 km/h. Prędkości jazdy nie są wysokie, co może wskazywać na problemy z płynnością ruchu.

- Odczuwają to zwłaszcza kierowcy przemieszczający się po centrum - oceniają twórcy rankingu.

Za parking średnio w Rzeszowie kierowcy płacą 4 zł 5 gr. Przychody z funkcjonowania stref płatnego parkowania to: 11 253 173 zł.

Aby nie było aż tak fatalnie, to twórcy rankingu docenili średnie ceny usługi wymiany opon (35 zł). Niższe odnotowano tylko w Radomiu i Częstochowie.

Zwyciężył Sosnowiec

Ranking Miast przyjaznych kierowcom publikowany jest od ośmiu lat. Opracowywany jest przez Oponeo.pl, we współpracy z aplikacją Yanosik. Miasta dzielone są na dwie grupy: te do i ponad 300 tys. mieszkańców. Przeanalizowano 19 miast. Następnie porównano dane zebrane w ośmiu kategoriach. Przyjrzano się średnim prędkościom jazdy, funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania, liczbie stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz dostępności carsharingu. Pod uwagę wzięto kwestie związane z kosztami utrzymania samochodu, w tym średnie ceny paliw i wymiany opon. Twórcy rankingu zarzekają się, że jest on "obiektywną i sprawiedliwą ocenę tego", która miejscowość wypada najlepiej na tle pozostałych.

W kategorii mniejszych miast, do której należy Rzeszów, najlepiej kierowcom jeździ się po Sosnowcu, gdzie nie ma stref płatnego parkowania. Uzyskał on maksimum punktów w trzech analizowanych kategoriach. Drugie miejsce zajmują Gliwice, zaś trzecie Częstochowa. W grupie największych polskich miast (powyżej 300 tys. mieszkańców) liderem pozostał Gdańsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24