Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów > Nowa książka o Staromieściu

Antoni Adamski
Co można wyczytać ze starych austriackich dokumentów podatkowych? O tym, kto był bogaty, a kto biedny. O zamożności mieszkańców obecnie jednej z rzeszowskich dzielnic opowiada książka Tomasza J. Filozofa

Tomasz J.Filozof, Staromieście w 1849, Wydawnictwo AKCES, Rzeszów 2006. Książka do nabycia w księgarniach oraz w siedzibie wydawnictwa w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19 (Antykwariat AKCES)

W roku 1849 Cesarsko - Królewski Urząd Skarbowy w Rzeszowie polecił wykonać katastry czyli dokładne mapy ukazujące własność ziemską i związane z nią obciążenia podatkowe. Ten pedantyczny rejestr pozwala po ponad 150 latach odtworzyć kto i ile posiadła ziemi na Staromieściu, które w tamtym czasie było wsią.

Okazuje się, że najbiedniejszą warstwą społeczną byli wyrobnicy, zwani budnikami", Cały ich majątek stanowiła skromna chatynka. Najmowali się do pracy u bogaczy. Nieco zamożniejsi zagrodnicy - to właściciele kilkunastu hektarów. Najbogatsi - kmiecie (rolnicy) posiadali od kilku do kilkudziesięciu hektarów.

Dochody każdej grupy były zróżnicowane. Kmiecie wynajmowali wyrobników, płacąc im za pracę wyłącznie produktami spożywczymi. Najbogatsi rolnicy osiągali z kolei dochód do kilku tysięcy obecnych złotych.

Dwór staromiejski oraz pałac letni w Miłocinie wraz z ponad tysiącem hektarów ziemi w roku 1849 był własnością Salomei Bobrownickiej - Boznańskiej. Jej roczny dochód odpowiadał kilku milionom aktualnych złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24