Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów - partnerem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Fot. RARR
Jak wykorzystać inżynierię kosmiczną na Ziemi? Nad tym będą pracować innowatorzy w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce.

Rzeszów i Warszawa zostały wybrane przez Agencję Rozwoju Przemysłu, lidera „kosmicznego” europejskiego projektu badawczego w Polsce, na centra wykonawcze Inkubatorów Europejskiej Agencji Kosmicznej. O lokalizację takich centrów ubiegało się w naszym kraju kilka ośrodków, wybór Rzeszowa był o tyle oczywisty, że 90 proc. krajowego przemysłu lotniczego skoncentrowane jest na Podkarpaciu, w samorząd województwa jako jedyny wskazał, iż Lotnictwo i Kosmonautyka jest wpisaną do programu rozwoju specjalizacją regionu. W ten sposób w Rzeszowie powstanie jeden z 26 inkubacyjnych centrów w Europie. Każde z dwóch polskich ośrodków będzie realizowało swoje pomysły samodzielnie.

- Już w 2017 roku Województwo Podkarpackie przystąpiło do Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS i od tego czasu aktywnie uczestniczy w pracach tej organizacji - podkreśla Władysław Ortyl, marszałek województwa. - Dzięki tym działaniom powstało konsorcjum odpowiadające wymogom Europejskiej Agencji Kosmicznej, które składa się m.in. z przedstawicieli biznesu i nauki oferujących wsparcie techniczno-technologiczne oraz merytoryczne w zakresie rozwoju i wykorzystania technologii kosmicznych.

W ciągu pięciu lat w „Aeropolis” powstać ma 10 startupów, wykorzystujących technologie kosmiczne w różnych dziedzinach „ziemskiej” gospodarki. Na realizację swoich pomysłów otrzymają m.in. bezzwrotne dofinansowanie oraz szerokie wsparcie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i partnerów. Pomysł adresowany jest głównie do firm z pomysłem, jak technologie lotnicze wykorzystać w gospodarce. To niekoniecznie science fiction, przykładem na realne rozwiązania jest możliwość wykorzystania danych z satelitów w wielu dziedzinach: ochrona środowiska, zarządzanie smart cities, zarządzanie kryzysowe i rolnictwo.

Każdy startup inkubowany w ramach ESA BIC, otrzyma 50 tys. euro bezzwrotnego wsparcia, 50 godzin bezpłatnych usług doradczych i wsparcia ekspertów w zakresie wsparcia biznesowego, 80 godzin bezpłatnych usług doradczych i wsparcia ekspertów w zakresie wsparcia technicznego, 10 godzin bezpłatnych usług doradczych i wsparcia ekspertów w zakresie wsparcia prawnego.
Pierwszy nabór ogłoszony zostanie na początku przyszłego roku, a w drugim kwartale 2023 roku wyłonione zostaną pierwsze startupy do ESA BIC Poland.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24