Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. Radni sejmiku wojewódzkiego zdecydowali o dofinansowaniu rozbudowy zjazdów z autostrady A4 i drogi ekspresowej S19

Józef Lonczak
Józef Lonczak
W kuluarach obrad spekulowano o przyszłości Stanisława Kruczka w Zarządzie Województwa Podkarpackiego, po tym jak 14 sierpnia zrezygnował z członkostwa i funkcji w Partii Porozumienie Jarosława Gowina. Czy w ten sposób uratował stanowisko? - Mam co robić w zarządzie województwa. Właśnie wróciłem po urlopie i zabieram się do pracy. Tym bardziej, że w związku z nową perspektywą finansową czekają nas duże wyzwania - powiedział wicemarszałek.
W kuluarach obrad spekulowano o przyszłości Stanisława Kruczka w Zarządzie Województwa Podkarpackiego, po tym jak 14 sierpnia zrezygnował z członkostwa i funkcji w Partii Porozumienie Jarosława Gowina. Czy w ten sposób uratował stanowisko? - Mam co robić w zarządzie województwa. Właśnie wróciłem po urlopie i zabieram się do pracy. Tym bardziej, że w związku z nową perspektywą finansową czekają nas duże wyzwania - powiedział wicemarszałek. Krzysztof Kapica
Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla kilku samorządów naszego regionu. M.in. pomoc finansowa pomoże w rozbudowie łącznika autostrady A4 od granicy Rzeszowa do węzła Rzeszów – Północ oraz rozbudowie łącznika drogi ekspresowej S19 – drogi powiatowej od węzła Rzeszów – Południe do drogi DK nr 19 .

Chociaż porządek obrad XXXVIII sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego zawierał 45 punktów, to sesja rozpoczęła się z półgodzinnym opóźnieniem.

Sesja sejmiku wojewódzkiego w Rzeszowie.

Sesja sejmiku wojewódzkiego w Rzeszowie [ZDJĘCIA] ...

Najpierw świński problem

Po przyjęciu porządku obrad radni wysłuchali informacji o trudnej sytuacji rolników w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Janusz Ciołek, podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii, stwierdził, że od początku pojawienia się tej groźnej choroby zwierzęcej w 2014 r., na terenie Podkarpacia ujawniono u hodowców w sumie 435 ognisk ASF. Natomiast wśród dzików łącznie tych przypadków było w sumie po nad 12 tysięcy przypadków.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w pow. mieleckim, gdzie odnotowano już 28 ognisk ASF. To teraz największa liczba występowania tej groźnej choroby w woj. podkarpackim. Okazuje się, że uśmierca nie chorych sztuk nie jest jedynym problemem hodowców, gdyż pozostali rolnicy mają duże kłopoty ze sprzedażą świń. Przetwórnie płacą za żywiec z obszaru tzw. czerwonej strefy znacznie mniej.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki mówiła o działaniach służących zwalczaniu ASF i o pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku tej choroby. Mówiła też o konieczności większego zaangażowania myśliwych do wykonania odstrzału dzików, które przenoszą i rozprzestrzeniają wirusa ASF. Obecnie plan od strzału w całym województwie wykonano w ok. 30 proc.

Pomoc dla samorządów

Radni następnie zdecydowali o pomocy finansowej dla kilku samorządów naszego regionu. Takie wsparcie otrzymają m.in. miasto Łańcut, gmina Komańcza, gmina Radymno oraz miasto Radymno.

Ponad 2,9 mln złotych pomocy finansowej otrzyma też Powiat Rzeszowski na „Rozbudowę łącznika autostrady A4 od granicy Rzeszowa do węzła Rzeszów – Północ – etap I” oraz na „Rozbudowę łącznika drogi ekspresowej S19 – drogi powiatowej na odcinku od węzła Rzeszów – Południe do drogi krajowej nr 19 – etap I”. W sumie powiat rzeszowski otrzyma na te zadania z budżetu województwa prawie 3,7 mln złotych.

O prawie 270 tys. zł radni zwiększyli wsparcie z budżetu województwa na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025.

- Wszystkie 90 gmin, które złożyły wnioski otrzymają wsparcie na swoje działania, a są to głównie projekty infrastrukturalne – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Ożywioną dyskusję radnych wywołał projekt uchwały dotyczącej zmian w Statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Debata skupiła się m.in. na sprawie likwidacji Kliniki Neurologii. Radni opozycji zarzucali, że ta decyzja zapada bez głębszej dyskusji. Marszałek Władysław Ortyl odpowiadając na zarzuty powiedział, że nie jest to decyzja podyktowana praktycznymi względami dotyczącymi funkcjonowania szpitala.

Ostatecznie radni podjęli decyzję o zmianach w statucie KSW nr 1 czyli m.in. o likwidacji neurologii.

Stanisław Kruczek ma co robić

W kuluarach obrad pojawiła się sprawa przyszłości Stanisława Kruczka w Zarządzie Województwa Podkarpackiego, po tym jak 14 sierpnia zrezygnował z członkostwa i funkcji w Partii Porozumienie Jarosława Gowina. Okomentarz po prosiliśmy zainteresowanego.

- Mam co robić w zarządzie województwa. Właśnie wróci łem po urlopie i zabieram się do pracy. Tym bardziej, że w związku z nową perspektywą finansową czekają nas duże wyzwania, bo nasz region ma szansę skorzystać ze zwiększonych środków finansowych na przyśpieszenie naszego rozwoju - powiedział Stanisław Kruczek, członek zarządu woj. podkarpackiego.

- Jest to orientacja na utrzymanie stanowisk i wpływów, w odróżnieniu od orientacji programowej. W związku z tym nasza ocena takiej decyzji personalnej jest krytyczna – stwierdził radny Kazimierz Feret z Koalicji Obywatelskiej.

- Uważam, że trzeba zawsze poszukiwać porozumienia. Najważniejsze obecnie jest działanie na rzecz dobra Podkarpacia i podniesienia jakości życia - powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24