Rzeszów urośnie o pięć wiosek? Radni mówią "tak"

  Rzeszów urośnie o pięć wiosek? Radni mówią "tak"

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Nie Trzebownisko i Malawę, ale obie Rudne, Miłocin, Pogwizdów i Zaczernie chce przyłączyć Rzeszów od stycznia 2013 roku. - Bezsens. Może od razu przyłączmy wszystkie sołectwa od Ustrzyk Górnych po Tarnobrzeg - komentuje opozycja.
  Rzeszów urośnie o pięć wiosek? Radni mówią "tak"
  Jeszcze wczoraj rano w projekcie obrad Rady Miasta aktualne były pomysły połączenia miasta z całą gminę Trzebownisko oraz przyłączenia do Rzeszowa wsi Malawa z gminy Krasne. Oba niespodziewanie zostały jednak zdjęte z porządku obrad, a w ich miejsce na wniosek prezydenta wprowadzono nowy.

  Po kawałku od każdego

  Jak ustaliliśmy, już we wtorek wieczorem projekt nowej uchwały wspólnie z prezydentem opracowali radni Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z nim od stycznia 2013 roku do Rzeszowa mają zostać włączone: Rudna Wielka z gminy Świlcza, Miłocin, Pogwizdów Nowy i Rudna Mała z gminy Głogów Młp. oraz Zaczernie z gminy Trzebownisko.

  - Chociaż nie jestem jakimś strasznym entuzjastą tego projektu, uważam go za swego rodzaju kompromis między pomysłem na powiększanie miasta, a kierunkiem i sposobem, w jaki należy to zrobić - tłumaczył Andrzej Dec, szef rady miasta, jeden z liderów klubu PO.

  - Nie wiem nawet co powiedzieć. Kiedy rano głosowaliśmy nad zdjęciem poprzednich uchwał, liczyłem, że zgodnie z naszą propozycją zbilansujemy dotychczasowe poszerzenie granic i skończymy z przedstawianiem kolejnych projektów. Skoro tak, to może od razu przyłączmy wszystkie sołectwa od Ustrzyk Górnych po Tarnobrzeg i przynajmniej na mapie regionu będzie porządek - skrytykował pomysł Jerzy Cypryś, szef klubu PiS.

  Wtórował mu klubowy kolega, Robert Kultys. - Nic z tego nie będzie, bo zamiast rozmawiać z gminami i budować porozumienie, znowu mamy im wyszarpywać pojedyncze tereny. Nie tędy droga - uważa Kultys.

  Prezydent źle zrozumiał wójta?

  - Panie Robercie, niech pan przesunie klapki w mózgownicy, bo neguje pan wszystko, co proponujemy. Zawsze jest pan na "nie". A ja wiem, że mieszkańcy chcą się do Rzeszowa przyłączyć. Z resztą wójt Trzebowniska, u którego byliśmy tydzień temu sam przyznał, że to proces nieunikniony - zdenerwował się prezydent Tadeusz Ferenc.

  Słowa prezydenta sprostowała jednak Małgorzata Kowal, radna gminy Trzebownisko, która od rana przysłuchiwała się obradom.

  - Owszem wójt przyznał, że z czasem połączenie gmin nastąpi w sposób naturalny, ale nigdy nie powiedział, że należy to zrobić już teraz. Miał na myśli dłuższa perspektywę czasu - przekonywała radna z sąsiedniej gminy.

  Przekonywała też, że jest zaskoczona zmianą zakresu uchwały. Jadąc na sesję była przekonana, że miasto chce całego Trzebowniska...

  - Bez względu jednak na zakres zmian zapewniam, że w naszej gminie nie ma na nie zgody. My już mamy kanalizację, wodociąg, szkoły, oświetlenie, oczyszczalnię ścieków i Rzeszów nie ma w tej chwili argumentów, którymi mógłby nas przekonać. Do tego za wodę i ścieki płacimy 4 zł a u was jest prawie dwa razy drożej. Takie uchwały to wyraz braku szacunku wobec mieszkańców naszej gminy - przekonywała radna.

  Uszanują wolę mieszkańców?

  Większości rajców jednak nie przekonała. Głosami Rozwoju Rzeszowa, Platformy Obywatelskiej i SLD uchwała została podjęta. Oznacza to, że w Rzeszowie i sąsiednich gminach zostaną teraz przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic.

  - Dopiero na podstawie ich wyników zdecydujemy, czy składać wniosek o poszerzenie miasta dalej. To opinia mieszkańców jest tu najważniejsza - zapewnia radny Dec.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (45)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (45) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Spektakl

  Spektakl "Mężczyzna idealny" w październiku w Filharmonii Podkarpackiej