Obecnie około 60 proc. populacji w Polsce mieszka w miastach. Proces urbanizacji stale postępuje. Miasta oferują wiele korzyści, jednak na tych obszarach znacznie szybciej rośnie odsetek mieszkańców chorujących przewlekle. Statystyki wskazują m.in. na większą liczbę osób z miast, w porównaniu z terenami wiejskimi, u których diagnozuje się choroby układu oddechowego, w tym dolegliwości astmatyczne czy choroby układu krążenia.
W miejscowościach, w których długotrwale utrzymuje się stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu, ryzyko wystąpienia alergii wziewnych u dzieci zwiększa się dwukrotnie, a astmy czterokrotnie. Dane dotyczące zależności między środowiskiem i zmianami klimatycznymi a zdrowiem są coraz bardziej niepokojące.
- Zdrowie to część życia, na którą zwłaszcza po pandemii szczególną uwagę zaczęło zwracać społeczeństwo. Zaniepokojeni rosnącą liczbą chorób występujących na obszarach zurbanizowanych sprawdziliśmy, w których miastach na prawach powiatu są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia - argumentują autorzy raportu "Indeks Zdrowych Miasta".
Został on przygotowany przez Grupę LUX MED, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Open Eyes Economy Summit (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej).
– Zespół badaczy wyselekcjonował, a następnie poddał szczegółowej analizie usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest największy. To przede wszystkim usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna, sport i bezpieczeństwo publiczne. Po przeprowadzeniu badania, możemy stwierdzić, że zarówno samorządy, jak i organizacje prywatne dostrzegają potrzebę tworzenia programów wspierających obszar usług komunalnych i społecznych. Projekty te ewoluują na naszych oczach, by stale odpowiadać na zmieniające się potrzeby społeczności – wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.
Opracowując ranking, jego autorzy wzięli pod uwagę takie czynniki jak:
- zdrowie,
- ludność i pokolenia,
- usługi komunalne i społeczne,
- edukacja,
- mieszkalnictwo,
- środowisko,
- infrastruktura,
- przestrzeń,
- zdrowe miasta oczami władz i mieszkańców.
W ogólnej klasyfikacji pierwsze miejsce zajęła Warszawa - 100 pkt, drugie Opole - 95,8 pkt, trzecie Chorzów - 85,6 pkt. Rzeszów z 78,3 pkt uplasował się na piątek pozycji, Krosno (48,9 pkt) na 16. pozycji, Przemyśl (34,8 pkt) na 33. pozycji, Tarnobrzeg (25,9 pkt) na 48. miejscu.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?