Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów wzbogaci się o kolejny zbiornik do magazynowania wody pitnej. Powstanie on na osiedlu Pobitno

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Archiwum
Nowy zbiornik o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych powstaje na osiedlu Pobitno. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie będzie tam magazynować zapasy wody pitnej. Zbiornik będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

- Inwestycję MPWiK wartą ponad 23 miliony 830 tysięcy złotych wykonuje Inżyniera Rzeszów SA. Zbiornik, który powstaje przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno będzie miał 15 tysięcy metrów sześciennych pojemności. I będzie w nim magazynowany zapas wody pitnej – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Obecnie MPWiK ma 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,6 tys. metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku nowego zbiornika pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53,6 tys. m sześc.

Rzeszów korzysta z ujęcia wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. m sześc. na dobę. Zapotrzebowanie na wodę pitną w mieście jest szacowane na około 30 tys. m sześc. na dobę. Dotychczasowo wykorzystywane zbiorniki wody czystej zapewniają zaopatrzenie w wodę na około 1,3 doby w przypadku awarii. Po oddaniu zbiornika na osiedlu Pobitno czas na jaki miasto będzie zabezpieczone w wodę znacznie wzrośnie.

- Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony na około 2,4 m. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 m, maksymalna głębokość blisko 8,5 m. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 m. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm

– opowiada Grzegorz Liszcz.

Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi (o średnicach 300 i 600 milimetrów) włączone do istniejących sieci wodociągowych. Obiekt będzie połączony także z siecią kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w ulicy Kurpiowskiej oraz al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. To zapewni nie tylko odprowadzanie wody deszczowej, ale także – przypadku awarii – umożliwi spuszczenie wody ze zbiorników.

Zbiornik i jego cała infrastruktura będą podłączone do sieci gazowej oraz oświetlone i skomunikowane.

Zasilanie obiektów w energię elektryczną przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej.

- Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 25,76 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu. Fotowoltaikę stanowić będą m. in. moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Oczywiście także odpowiednie okablowanie i system zarządzania energią. W projektowanej instalacji, moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych. Na elewacji budynku zamontowane zostaną bezramkowe moduły wykonane w technologii szkło-szkło, wykorzystujące krzemowe, monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Moduły będą montowane w układzie fasady wentylowanej – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

Prace przy budowie nowego zbiornika już się rozpoczęły, a zakończenie jest planowane na 19 sierpnia 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24