Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów zasypany zużytymi oponami. Mieszkaniec: Brak słów... [ZDJĘCIA]

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
- Wzdłuż ulicy Wyspiańskiego, za ogródkami działkowymi, naliczyłem kilka dni temu 47 opon. Są porozrzucane wzdłuż drogi i w rowie. Brak słów – pisze pan Maciej.
- Wzdłuż ulicy Wyspiańskiego, za ogródkami działkowymi, naliczyłem kilka dni temu 47 opon. Są porozrzucane wzdłuż drogi i w rowie. Brak słów – pisze pan Maciej. Krzysztof Kapica
Wzdłuż ulicy Wyspiańskiego, za ogródkami działkowymi ktoś wyrzucił kilkadziesiąt zużytych opon samochodowych. To nie jedyne miejsce, w którym w ciągu ostatnich kilku tygodni powstały tego typu dzikie wysypiska.

Zasady segregacji i zagospodarowana odpadów są opisane w uchwale Rady Miasta Rzeszowa. Na podstawie tego regulaminu usługi są wyceniane, a miasto ustala wysokość rachunków za wywóz odpadów komunalnych. Te mieszkańcy mają obowiązek segregować na kilka frakcji. Zużyte opony nie zaliczają się do żadnej z nich i nie wolno ich wrzucać do osiedlowych kubłów. Każdy mieszkaniec ma obowiązek oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Osoby, które płacą w mieście za odbiór nieczystości, opony do PSZOK mogą dostarczyć bezpłatnie.

Wzdłuż ulicy Wyspiańskiego, za ogródkami działkowymi, ktoś wyrzucił kilkadziesiąt zużytych opon samochodowych.

Stosy opon przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

- Limit wynosi 8 opon na gospodarstwo domowe w ciągu roku. I taką ilość mieszkaniec może oddać do naszych punktów bezpłatnie. Za każdą kolejną oponę trzeba zapłacić od 10 do 14 złotych, w zależności od tego, jak jest duża

– tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Kierowcy zużyte opony mogą zostawić także w warsztacie wulkanizacyjnym, przy okazji wymiany ogumienia. Za każdą sztukę naliczana jest wówczas opłata recyklingowa, w wysokości 10 zł. I właśnie ze względu na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów wiele osób nie decyduje się na taki krok. Zamiast tego zabierają opony ze sobą, ale nie wszyscy docierają z nimi później do PSZOK.

- Wzdłuż ulicy Wyspiańskiego za ogródkami działkowymi naliczyłem kilka dni temu 47 opon. Są porozrzucane wzdłuż drogi i w rowie. Brak słów

– pisze pan Maciej.

Dlaczego kierowcy zachowują się w ten sposób?

- Myślę, że problem wynika z tego, że wiele osób mieszkających w Rzeszowie wynajmuje tu mieszkania, a są zameldowane gdzieś indziej. I wówczas opon do PSZOK nie mogą oddać za darmo. Z pewnością to przyczynia się do tego, że wyrzucają je do kubłów, czy jeszcze gorzej, porzucają w mieście

– mówi Arkadiusz Jaźwa, właściciel zakładu wymiany opon w Rzeszowie.

I dodaje, że opony można u niego zdać po 10 zł za sztukę. – Część kierowców tak robi, ale wiele osób bierze je ze sobą – mówi Arkadiusz Jaźwa.

Problem ze zużytym ogumieniem mają także spółdzielnie mieszkaniowe, gdzie szczególnie na wiosnę i jesienią sterty opon są pozostawiane przy pergolach śmietnikowych. Sławomir Progorowicz dodaje, że w niewłaściwy sposób zachowuje się także część właścicieli serwisów.

- Mieliśmy niedawno sytuację, gdy właściciel zakładu wulkanizacji opon wysyłał do nas swoich pracowników. Twierdzili, że przywieźli swoje opony, podczas gdy były to opony zdjęte z samochodów klientów. I próbowali w ten sposób regularnie dostarczać do nas takie odpady. Pamiętam też kierowcę, który kilkadziesiąt opon przywiózł ciężarówką. My oczywiście możemy w takiej sytuacji je odebrać, ale za dodatkową opłatą. Bo za utylizację tego ogumienia także musimy zapłacić – mówi Sławomir Pogorowicz.

Informacje o dzikich wysypiskach opon regularnie odbierają strażnicy miejscy. Jedno z największych takich znalezisk miało miejsce pod mostem im. Tadeusza Mazowieckiego, gdzie ktoś wyrzucił nocą około sto opon. Likwidację każdego takiego, dzikiego wysypiska musi zlecić specjalistycznej firmie Zarząd Zieleni Miejskiej. Co roku miasto wydaje na to mnóstwo pieniędzy, które można byłoby wydać na przykład na inwestycje w miejską zieleń, parki, czy place zabaw.


ZOBACZ TEŻ:Pod stadionem Resovii w Rzeszowie wyburzono wybudowany w latach 90. XX wieku budynek przeznaczony na hotel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24